Nick i Norah. Playlista dla dwojga

Okładka książki Nick i Norah. Playlista dla dwojga Rachel Cohn, David Levithan
Okładka książki Nick i Norah. Playlista dla dwojga
Rachel CohnDavid Levithan Wydawnictwo: Bukowy Las Seria: Myślnik literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Myślnik
Nick and Norah's Infinite Playlist
Bukowy Las
2016-02-03
2016-02-03
2009-01-01
Ewa Pater-Podgórna
david levithan myślnik bukowy las

Okładka książki Dash i Lily. Czy to się uda? Rachel Cohn, David Levithan
Dash i Lily. C... Rachel Cohn, David ...
Okładka książki Dash i Lily Rachel Cohn, David Levithan
Dash i Lily Rachel Cohn, David ...
Okładka książki Mój pierwszy bal Holly Black, Libba Bray, Rachel Cohn, Dan Ehrenhaft, John Green, David Levithan, E. Lockhart, Sarah Mlynowski, Ned Vizzini, Melissa de la Cruz, Cecily von Ziegesar
Mój pierwszy bal Holly Black, Libba ...

Na półkach: , , , , , ,

"Wiem, że to dziwne pytanie, ale czy miałabyś coś przeciwko żeby zostać moją dziewczyną przez najbliższe pięć minut"- to pierwsze słowa jakie padają pomiędzy NIckiem i Norą. Akcja dzieje się w przeciągu jednej nocy. Norah przyszła do klub bawić się, przy okazji pilnując (jak zawsze) swojej najlepszej przyjaciółki Caroline. Nick- stały bywalec klubów, członek zespołu, świeżo porozstaniu z błyskotliwą Tris. Cóż by mogło się zadziać? Czy jedno pytanie, jedna noc są wstanie odmienić ich pecha w miłości?
Lekka książka, do przeczytania w jeden wieczór. Szybka i wciągająca, nie zdążycie nawet zauważyć kiedy ją przeczytaliście. Serdecznie polecam!

Fajna i lekka, szybko się czytało. Polubiłam się z bohaterami.

Fajna i lekka, szybko się czytało. Polubiłam się z bohaterami.

Na tę pozycję natknęłam się przypadkiem krążąc między regałami miejskiej biblioteki. Czy się zawiodłam? NIe, ale bardzo zachwycona nie jestem. Ot, taka historia o dwójce młodych ludzi, których przypadkowe spotkanie może stać się początkiem czegoś nowego i pięknego. Jednym z atutów jest dwuosobowa narracja, co pozwala czytelnikowi na przeżycie tych sytuacji z dwóch, niekiedy całkiem różnych perspektyw!

O "Nick i Norah: Playlista dla dwojga" dowiedziałam się pierwszy raz, kiedy szukałam na bibliotecznych półkach "Dasha i Lily" (także powieści Rachel Cohn i David Levithana). Tej drugiej nie znalazłam, ale coś podkusiło mnie, żeby zabrać ze sobą Nicka i Norę. To chyba była siła wyższa, bo ta książka sprawiła mi wiele radości.
Rozdziały pisane są na zmianę z perpektyw głównych bohaterów, co w tym przypadku jest strzałem w dziesiątkę. Akcja dzieje się w jedną noc, więc nie ma tu zbyt dużo zwrotów akcji, ale fabuła jest dobrze przemyślana i choć książka jest króciutka (205 stron to niezbyt wiele) to wywołała u mnie bardzo dużo pozytywnych emocji. Jest dużo odwołań do The Beatles, co daje u mnie wieeeeelki plus.
"Nick i Norah" to zdecydowanie książka na luźny wieczór, kiedy chcesz zapomnieć o wszystkich swoich utrapieniach. Nie znajdziecie tu ważnych problemów, czy istotnych kwestii, ale być może, tak jak ja, odnajdziecie w niej trochę radości na szary dzień.

Rozdziały pisane są na zmianę z perpektyw...

Chyba to jakiś mój trend ostatnio, ale wybieram książki, których ekranizacje są mi znajome (poprzednio 𝘊𝘩𝘢𝘳𝘭𝘰𝘵𝘵𝘦 𝘐𝘴𝘢𝘣𝘦𝘭, teraz też zaczęłam 𝘚𝘸𝘦𝘦𝘵𝘣𝘪𝘵𝘵𝘦𝘳 przecież). Film o Nicku i Norze oglądałam dawno - pamiętałam jedynie, że akcja dzieje się w ciągu jednej nocy, było coś o muzyce i grali w nim Dennings i Cera.

Idealna historia - taka niby w moim stylu, bo romans i muzyka zawsze szły u mnie w parze. Przeczytałam ją w kilka dni. Ale... nie poczułam niczego szczególnego. Jasne, kibicowałam bohaterom, żeby w końcu się spiknęli, bo wydawało się, że pasują do siebie idealnie. Nick w niektórych momentach przypominał mi bohatera mojej książki, ma podobny styl wyrażania swoich myśli i emocji (w ogóle myślę, że jest dobrze napisaną postacią). Chyba trochę zabrakło mi klimatu. Chętnie odświeżyłabym sobie film, żeby porównać jedno i drugie, tak z czystej ciekawości.

𝘕𝘪𝘤𝘬 𝘪 𝘕𝘰𝘳𝘢𝘩 to spoko lektura na przeczekanie, jak nie ma aktualnie nic większego do czytania, bo szybko się ją czyta i nie jest mdła. Idealna do pociągu, gdy i tak nic nie robisz. Pojawia się kilka ważnych kwestii, ale w gruncie rzeczy to zwykłe komediowe romansidło, a ja chyba (już?) poszukuję w książkach czegoś innego.

Idealna historia - taka niby w moim stylu, bo romans i muzyka...

Trzeba przyznać, że jak na młodzieżówkę jest to dość cienka książka licząca nieco ponad 200 stron, a tyle się w niej dzieje, że głowa mała.
Muszę przyznać, że gust muzyczny mają super i za to już mają wielkiego plusa <3 co do samych bohaterów to są oni okropni i cudowni jednocześnie. Raz śmiejesz się z nimi, a za chwile masz ochotę na nich nakrzyczeć i zmusić do mówienia. Oczywiście znajdziemy tutaj także obiekt teoretycznie do nielubienia, a właściwie nawet dwa, ale finalnie co do jednego mam mieszane uczucia, chociaż nie jednak tylko trochę ją lubię…
Bardzo podoba mi się to, że zostały uchwycone różne podejścia i wrażenia, które odczuwali Nick i Norah bo zwykle chyba tak właśnie jest, że jak dla nas coś jest normalne bądź niekrępujące to druga osoba może czuć całkiem coś innego. Mówi też ona o tym, że rozmowa i chodź minimum odwagi, a także gapiostwo może nam czasem dostarczyć niezapomnianych, szalonych oraz dobrych chwil.
Podsumowując bardzo mi się podobała, a przez to, że jest krótka była niemal na raz, gdyż czytało się szybko i dość miło, jednak sama historia nie zapada na długo w pamięci. Super sprawdzi się jako przerywnik między „cięższymi” historiami.

Playlista dla dwojga to piękna opowieść o Nicku i Norah, którzy podobne mają tylko gusty muzyczne. Gdy Nick prosi Norah o to, by została na 5 minut jego dziewczyną, nie ma pojęcia co się stanie dalej. Nie można się zawieść.

136 / 2020

136 / 2020

Książka młodzieżowa i krótka. Dobry traf gdy chcesz przeczytać coś w czasie blokady czytelniczej. Opowiada o dwójce młodych ludzi, którzy nie byli szczęśliwi w swoich poprzednich związkach z różnych powodów i za sprawą przysłowiowej różdżki, czyli w tym przypadku muzyki połączyła ich miłość. Typowy przeciętniak jak już wspominałam na początku, do poczytania w czasie blokady lub gdy nie ma się czasu/chęci na coś dłuższego i wymagającego.

Pomysł na książkę rewelacyjny ale napisana bardzo źle. Męczyłam się z czytaniem. Nie polecam

• 2016
  • 2017