Ojciec i syn. Tom 2

Karol Bunsch Wydawnictwo: Edition 2000 Cykl: Powieści Piastowskie (tom 2.2) powieść historyczna
2003-01-01
1962-01-01
Edition 2000
powieści piastowskie
Powieści Piastowskie (tom 2.2)
powieść historyczna
2003-01-01
powieści piastowskie

Ostatnie, mniej więcej, dwadzieścia lat panowania Mieszka I, czyli o tym jak Mieszko umacniał swą władzę a potem starzał się, a Bolesław dorastał, mężniał i uczył się rozumu. Bunsch rewelacyjnie pisze (mistrzowska archaizacja), rewelacyjnie wplata w fabułę fakty i domysły historyczne. Jego powieści, mimo ponad półwiecza od powstania, nie starzeją się, nie tracą wartości...

Kontynuacja powieści piastowskich dalej ma swój osobliwy czar, ale jedna kwestia mnie męczy. Rzuciło mi się w oczy się, że postać Bolka została tu wybielona (a nie powinno to raczej być tak widoczne), ale nikt nie może wymagać tu prawdy historycznej skoro to powieść a nie wywód naukowy. Dlatego patrzę na ten mankament z przymrużeniem oka.

PS. Słuchałam audiobooka, także...

Wspaniała

Żałuję, iż przeczytałem wcześniej "Rok tysięczny", gdyż zarówno "Dzikowy skarb", jak i "Ojciec i syn" to kawał dobrej bunschowej literatury, a część trzecia smakowałaby mi o niebo lepiej, znając dwie wcześniejsze. "Dzikowy skarb" jest fenomenalny. "Ojciec i syn" prezentuje takoż wysoki poziom, acz czegoś tu zabrakło. Przede wszystkim autor nie wprowadził do tej części...

"Dzikowy skarb" był ok. "Ojciec i syn" także, poszedłem za ciosem i później jeszcze "Rok tysięczny" również okazał się ok.

Generalnie cały cykl jest bardzo ok i polecam miłośnikom naszej najdawniejszej historii (no, opowieści na kanwie historii).

Majstersztyk literacki. Znakomita polszczyzna, klimat epoki i opisy przyrody nie mają sobie równych.

Wciągająca historia zmagań Polskiego władcy Mieszka I,który chciał przekazać władzę swoim potomkom pochodzącym z dwóch matek, co sprawiło duże problemy.
Interesująca powieść historyczna, gorąco polecam!

Cały cykl jest znakomity. Wciągająca beletrystyka oparta na historii, faktach z czasów rodzenia się państwa polskiego za przyczyną Piastów a pisana tak wiarygodnie, że nawet spójniki dodane przez autora przyjmuje się za wielce prawdopodobne i trzeba mocno pilnować się aby całości nie uznać za autentyk. Język jakim jest napisany cykl jeszcze pogłębia wrażenie zapoznawania...

Drugi tom piastowskiej sagi Bunscha (opiszę obie części naraz), którego akcja rozpoczyna się dokładnie po "Dzikowym Skarbie" i obejmuje lata 972-992, kończąc się śmiercią Mieszka I.
Podobnie jak w "Skarbie" część historyczna, opisująca losy Polańskich władców, przeplata się z częścią przygodową, koncentrującą się na opowieści o synach Tarły i rodzie Auduna/Skarbka.
Zaraz...

Odpłynąłem w Mieszkowe czasy z wielką przyjemnością,

brak DZika mi doskwierał ( szkoda chłopa ),
zapamiętałem bardzo plastyczny literacki moment śmierci króla.

podsumowując - chce więcej.

• Powieść historyczna
  • Historyczne