Ojciec i syn T. 1 i 2

Karol Bunsch Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Powieści Piastowskie (tom 2.2) powieść historyczna
Nasza Księgarnia
średniowiecz Piastowie Mieszko I Bolesław Chrobry
Powieści Piastowskie (tom 2.2)
powieść historyczna
średniowiecz Piastowie Mieszko I Bolesław Chrobry

Polecam gorąco cały cykl Powieści Piastowskich. Wspaniała lekcja historii.
Czytałam wielokrotnie całą serię i zawsze chętnie wracam.

Opowieść skończyła się wraz ze śmiercią Mieszka. Jakżeby inaczej. Szkoda, że historia Krzesza została tak nagle przerwana bez żadnego wyjaśnienia, czy próby wytłumaczenia. Naprawdę spodziewałem się czegoś innego. Oda również jest przedstawiona za płytko, jak dla mnie. Szkoda, że nie dodano jej nieco pozytywnej strony. Byłaby wtedy ciekawszym adwersarzem.
Podobał mi się za...

Ostatnie, mniej więcej, dwadzieścia lat panowania Mieszka I, czyli o tym jak Mieszko umacniał swą władzę a potem starzał się, a Bolesław dorastał, mężniał i uczył się rozumu. Bunsch rewelacyjnie pisze (mistrzowska archaizacja), rewelacyjnie wplata w fabułę fakty i domysły historyczne. Jego powieści, mimo ponad półwiecza od powstania, nie starzeją się, nie tracą wartości...

Kontynuacja powieści piastowskich dalej ma swój osobliwy czar, ale jedna kwestia mnie męczy. Rzuciło mi się w oczy się, że postać Bolka została tu wybielona (a nie powinno to raczej być tak widoczne), ale nikt nie może wymagać tu prawdy historycznej skoro to powieść a nie wywód naukowy. Dlatego patrzę na ten mankament z przymrużeniem oka.

PS. Słuchałam audiobooka, także...

Wspaniała

Żałuję, iż przeczytałem wcześniej "Rok tysięczny", gdyż zarówno "Dzikowy skarb", jak i "Ojciec i syn" to kawał dobrej bunschowej literatury, a część trzecia smakowałaby mi o niebo lepiej, znając dwie wcześniejsze. "Dzikowy skarb" jest fenomenalny. "Ojciec i syn" prezentuje takoż wysoki poziom, acz czegoś tu zabrakło. Przede wszystkim autor nie wprowadził do tej części...

"Dzikowy skarb" był ok. "Ojciec i syn" także, poszedłem za ciosem i później jeszcze "Rok tysięczny" również okazał się ok.

Generalnie cały cykl jest bardzo ok i polecam miłośnikom naszej najdawniejszej historii (no, opowieści na kanwie historii).

Majstersztyk literacki. Znakomita polszczyzna, klimat epoki i opisy przyrody nie mają sobie równych.

Wciągająca historia zmagań Polskiego władcy Mieszka I,który chciał przekazać władzę swoim potomkom pochodzącym z dwóch matek, co sprawiło duże problemy.
Interesująca powieść historyczna, gorąco polecam!

Cały cykl jest znakomity. Wciągająca beletrystyka oparta na historii, faktach z czasów rodzenia się państwa polskiego za przyczyną Piastów a pisana tak wiarygodnie, że nawet spójniki dodane przez autora przyjmuje się za wielce prawdopodobne i trzeba mocno pilnować się aby całości nie uznać za autentyk. Język jakim jest napisany cykl jeszcze pogłębia wrażenie zapoznawania...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

• Powieść historyczna