Ojciec i syn t. 2

Okładka książki Ojciec i syn t. 2 Karol Bunsch
Okładka książki Ojciec i syn t. 2
Karol Bunsch Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Cykl: Powieści Piastowskie (tom 2.2) powieść historyczna
powieść historyczna
Powieści Piastowskie (tom 2.2)
Wydawnictwo Literackie
1977-01-01
1977-01-01
średniowiecze Piastowie Mieszko I

Wysłuchałem I i II tomu ( 19 godz. 56min.) w pięknej staropolskiej mowie, historii o stosunkach, planach, nadziejach Mieszka I do syna; oczywiście w wyobraźni autora.
Dla miłośników historii Polski, to niezła gratka.

Dla miłośników historii Polski, to niezła gratka.

Karol Bunsch jest klasykiem sam w sobie, jeżeli chodzi o pisanie powieści osnutych wokół autentycznych historii naszego narodu. Dwuczęściowa powieść "Ojciec i syn" jest drugim tomem całego cyklu "Powieści Piastowskich" opowiadających o początkach państwa polskiego i jego władcach.
Trwa dobra passa księcia Mieszka. Chrzest Polski umocnił wciąż rozwijające się państwo. Toczy wojny, w których idzie mu raz lepiej, raz gorzej. Tymczasem z podróży do domu powraca pierworodny syn, Bolko. Młody i dumny ma swój pomysł na rządzenie krajem, który nieco odbiega od wizji ojca. Pomiędzy ojcem i synem wybucha spór. Czy uda im się znaleźć wspólny język?
Akcja "Ojca i syna" dzieje się kilkanaście lat po wydarzeniach opisanych w pierwszej części cyklu, "Dzikowy skarb". W rozmowach bohaterowie nawiązują do tytułowego Dzika, prostodusznego zbójnika, który zmarł w zapomnieniu we własnej chacie. Jednocześnie pokazują niełatwą relację Bolesława Chrobrego z ojcem Mieszkiem, swoimi macochami oraz przyrodnimi braćmi. Autor świetnie pokazał tutaj konflikt pokoleń, który był widoczny w społeczeństwie od niepamiętnych czasów.

Powieść obyczajowa, ale z tłem historycznym sięgającym czasów pierwszych Piastów. Sądziłam, że będzie trudna, ze względu na język. Jednak muszę przyznać, że bardzo przyjemnie się ją czytało, właśnie ze względu na stylizowany język, ale zrozumiały. Autor czasem w kilku słowach ubrał wiele myśli, znaczeń i właśnie w tej prostocie jest jakiś urok. Fabuła jest moim zdaniem mniej ważna, ale też ciekawa, więcej czasem mówiąca niż książki do historii przedstawiające suche fakty.

Cieszę się, że od czasu do czasu udaje mi się trafić na takich mało znanych pisarzy. Karol Bunsch do najpopularniejszych twórców raczej nie należy, ale stworzył dzieła wspaniałe. Cykl powieści piastowskich to jest to. Drugą część czytało mi się nawet lepiej od "Dzikowego skarbu".

Polecam gorąco cały cykl Powieści Piastowskich. Wspaniała lekcja historii.
Czytałam wielokrotnie całą serię i zawsze chętnie wracam.

Polecam gorąco cały cykl Powieści Piastowskich. Wspaniała lekcja historii.
Czytałam wielokrotnie całą serię i zawsze chętnie wracam.

Opowieść skończyła się wraz ze śmiercią Mieszka. Jakżeby inaczej. Szkoda, że historia Krzesza została tak nagle przerwana bez żadnego wyjaśnienia, czy próby wytłumaczenia. Naprawdę spodziewałem się czegoś innego. Oda również jest przedstawiona za płytko, jak dla mnie. Szkoda, że nie dodano jej nieco pozytywnej strony. Byłaby wtedy ciekawszym adwersarzem.
Podobał mi się za to wątek Jaskotela, który postawiony pomiędzy Mieszkiem a Bolesławem, nie mogąc wybrać, nie wybiera nikogo i ucieka do Wikingów. Czasem nie da się wybrać...

Podobał mi się za...

Ostatnie, mniej więcej, dwadzieścia lat panowania Mieszka I, czyli o tym jak Mieszko umacniał swą władzę a potem starzał się, a Bolesław dorastał, mężniał i uczył się rozumu. Bunsch rewelacyjnie pisze (mistrzowska archaizacja),rewelacyjnie wplata w fabułę fakty i domysły historyczne. Jego powieści, mimo ponad półwiecza od powstania, nie starzeją się, nie tracą wartości literackiej. Obszerny okres historyczny przedstawiony w powieści powoduje jednak, że autor nie skupia się szczególnie ni na konkretnym wydarzeniu ni na postaci i chwilami mamy wrażenie, że przydałoby się tu więcej tekstu, więcej opowieści, rozbudowania historii danej postaci.

Wysłuchałem w doskonałej interpretacji Marcina Popczyńskiego.

8,5/10

Kontynuacja powieści piastowskich dalej ma swój osobliwy czar, ale jedna kwestia mnie męczy. Rzuciło mi się w oczy się, że postać Bolka została tu wybielona (a nie powinno to raczej być tak widoczne),ale nikt nie może wymagać tu prawdy historycznej skoro to powieść a nie wywód naukowy. Dlatego patrzę na ten mankament z przymrużeniem oka.

PS. Słuchałam audiobooka, także nie "czytałam" tej powieści w dwóch częściach, dlatego też opinia jest skopiowana podwójnie.

PS. Słuchałam audiobooka, także...

Wspaniała

Wspaniała

Żałuję, iż przeczytałem wcześniej "Rok tysięczny", gdyż zarówno "Dzikowy skarb", jak i "Ojciec i syn" to kawał dobrej bunschowej literatury, a część trzecia smakowałaby mi o niebo lepiej, znając dwie wcześniejsze. "Dzikowy skarb" jest fenomenalny. "Ojciec i syn" prezentuje takoż wysoki poziom, acz czegoś tu zabrakło. Przede wszystkim autor nie wprowadził do tej części przełomowej bitwy, jaką była chociażby dla przygód Dzika bitwa pod Cydzyną. W "Ojcu i synu" Bunsch zmieścił ogrom wydarzeń, skutkiem czego następują one zaraz po sobie w nader szybkim tempie. Oczywiście, czyta się to świetnie, ale czuję w kościach, iż za miesięcy kilka będzie mi ciężko z pamięci wyskrobać jakieś jedno kluczowe zdarzenie, wokół którego mógłbym zbudować wspomnienie tej książki. Mieszko umacnia władzę, potyka się z Połabianami, Niemcami, Czechami. Bolko dorasta, dojrzewa w nim potrzeba władzy i kontynuacji dzieła ojca. Poznajemy żony obydwu Piastów - Odę, Judytę i Emnildę. Wydarzenia koncentrują się wokół postaci takich jak: Krzesz (który obejmuje Grodzisko po Dziku i trapi go wspomnienie poległego, starszego brata Tarły),jego bracia bliźniacy (koszmarnie irytujący),Zbrozło (acz odsunięty już na dalszy plan),Stoigniew (który w sumie tylko krąży od miejsca do miejsca) i Jaskotela (dzielnego, ponętnego, jednego z pierwszych Awdańców). Każda jednak z tych postaci jest jakaś taka... niedokończona, ledwie zaczęta. To był często problem postaci u Buncscha. Albo były one zbyt papierowe, prowadzone jedną drogą (szlachetną lub złowrogą prowadnicą) - tu np Stoigniew, albo przechodziły one przemiany, ale niezbyt umotywowane - tu Jaskotel i jego przemiana z utracjusza do kochającego męża. Pojawia się także pod koniec postać karła, garbusa, towarzysza Judyty. Odpowiednika naszego Stańczyka lub późniejszego, Martinowego Tyriona Lannistera - wyśmiewanego, lecz inteligentnego brzydala. Postać z olbrzymim potencjałem, która ledwie zarysowana, zaraz ginie. I dlaczego? Bo polubił Bolka? Ech szkoda. Są momenty wzruszające. W pierwszych tomach jeszcze Bunsch umie wzruszyć, później gdzieś zatraca tę umiejętność (np sprowadzenie śmierci na swych towarzyszy przez Bolka w trakcie zmagań za Odrą). Są też ciekawe momenty (które z późniejszych dzieł autora nie pamiętam),odbiegania od fabuły poprzez prezentację przyszłych wydarzeń. Bardzo poruszył mnie fragment, dotyczący losów Świętosławy-Storady w Skandynawii. "Harda" Cherezińskiej jest tu fajnym uzupełnieniem. Gwiazdka mniej niźli przy perypetiach Dzika.

• Powieść historyczna
  • Historyczne