Przyłbice i kaptury

Okładka książki Przyłbice i kaptury Kazimierz Korkozowicz
Okładka książki Przyłbice i kaptury
Kazimierz Korkozowicz Wydawnictwo: Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej Cykl: Przyłbice i kaptury (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Przyłbice i kaptury (tom 1)
Wydawnictwo Ministerstwa Obrony Narodowej
1987-01-01
1970-01-01
831107240X
kistoria krzyżacy

Zgrabna powieść szpiegowska z czasów Jagiełłowych. Średniowieczny klimat szpiegów i intryg dyplomatycznych pomiędzy Koroną a Krzyżakami. Porwania, zdrady, skrytobójstwa, podwójni agenci, hasła wywoławcze, zmiany akcji , piękne niewiasty, pogonie, przygoda, słowem wszystko żeby czytelnik nie zdążył się znudzić. Akcji jest nawet momentami za dużo, tak jakby tylko to czytelnik chciał nam pokazać. Powieść pokazuje relacje polsko-krzyżackie gdzie oczywiście "brodacze" są źli, a Polacy dają im sprawiedliwy i słuszny odpór, choć do nieczystej gry szpiegowskiej dochodzi z obu stron. Fabuła dość prosta - akcja, przygoda i happy end (polityczny i romansowy). Czyta się dobrze. Nie trzeba się zbytnio skupiać. Ot dalej podążać za akcją i to wszystko.

PS - czasem są sytuacje zabawne, jak scena w której Czarny z panną docierają do "jeziora Koronowskiego" i podziwiają jego panoramę. Jezioro to powstało w latach sześćdziesiątych po zbudowaniu zapory wodnej, a tutaj mamy rok 1409. Zresztą autor podobny błąd popełnia gdy opisuje najemników którzy z Czech idą wzdłuż "jeziora Goczałkowickiego". To jezioro, zbiornik powstał w XX wieku po zbudowaniu zapory na Wiśle :) . Takie ciekawostki. A może autor specjalnie tak się z nami bawi opisując historią tak jak on widział to w wyobraźni spacerując nad brzegami wspomnianych jezior?

W sumie dość niedawno odkryłem tę książkę, chociaż serial pamiętam jeszcze z lat 80-tych. Naprawdę kawał dobrej powieści historycznej. Nie nudzi, trzyma się faktów będących tłem bardzo wartkiej i świetnie opowiedzianej akcji. Lektura nie tylko dla młodych. Starsi też powinni po nią sięgnąć.

Przeczytane w młodości, mam wspaniałe wspomnienia, rewelacyjna powieść historyczna, serial też uwielbiam. Chyba muszę sobie odświeżyć, jak i przeczytać wreszcie pozostałe części cyklu, czego dotychczas nie zrobiłem. Jeśli masz dziecko, podrzuć mu tę książkę, zwłaszcza jeśli interesuje się historią, nie powinno być zawiedzione. Moim zdaniem książka bez wad.

Kazimierz Korkozowicz, Przyłbice i kaptury oraz Nagie ostrza,
Zazwyczaj książki historyczne kojarzą się nam z nudną, toporną lekturą zawierającą dużo faktów. A tu wielkie zaskoczenie. Książkę zaproponował mi do przeczytania kolega z pracy. Zaintrygowała mnie bo, czyta się jak dobra książkę sensacyjno-przygodową, z duża dawką intryg. Pozwala nam spojrzeć na XV w. w nowy sposób, na walki Krzyżaków z Polakami i Litwinami w nowy nietypowy sposób. Rozgrywki polityczne, szpiegostwo, i rozgrywanie różnych trudnych spraw w sposób, którego byśmy się spodziewali raczej ze współczesności.
Głowni bohaterowie są bardzo barwnymi postaciami…
Ogólnie z autorem spotkałem się po raz pierwszy, pisał swoje książki w czasach PRL, ale nie znaczy to, że książka jest nasiąknięta ukrytą propagandą.
Polecam z całego serca 😊

Kazimierz Korkozowicz, Przyłbice i kaptury oraz Nagie ostrza,

Piękna powieść, przy czym klasa sama dla siebie. Przeplatajace się wątki szpiegowskie (intrygi Zakonu wobec Polski),kryminalne (porwania, okupy, morderstwa),polityczne (działania Jagiełły, dzieje unii polsko-litewskiej generalnie),pod koniec szczypta wątku miłosnego i jest elegancko, a wszystko naturalnie osadzone w realiach 15wiecznej Polski. Wciąga do ostatniej strony.
Autor wiernie trzyma się przy tym faktycznej wersji wydarzeń, więc lektura nie tylko bardzo przyjemna, ale i pouczająca. Jakby to Była szkolna lektura, to mielibyście za sobą jednocześnie lekcję polskiego i historii.:)
Naprawdę szczerze polecam, kawał porządnej przygodowki!

Nie ma co pisać, po prostu warto przeczytać. Klasyka.

Nie ma co pisać, po prostu warto przeczytać. Klasyka.

W przededniu wybuchu Wielkiej Wojny z zakonem, szpiedzy z obydwu stron bynajmniej nie próżnowali! Wywiad i kontrwywiad stanowiły prężnie działającą machinę, w której setki trybików cicho i niepostrzeżenie wykonywało swoje małe sekretne zadanie, często nie wiedząc nawet, jak to co robią, może zaważyć na losach wojny.
Dziwię się, że wpadłam na tę powieść dopiero teraz. Wątek szpiegowski jest na prawdę dobrze przemyślany i dominuje przez całą fabułę. Akcja toczy się szybko, nie ma miejsca na dłuższe przemyślenia ( czy opisy przyrody he he he ).
Zmagania agentów wywiadu przywodzą mi na myśl " Drogę do króla" Szymona Jędrusiaka, a nie co też drugą część cyklu krzyżackiego Dariusza Domagalskiego ( bodajże Aksamitny dotyk nocy). To jeśli chodzi o powieści, bo z tytułów popularnonaukowych bardzo dobrą pozycją jaką czytałam, jest " Na tropie średniowiecznych szpiegów" Sławomira Jóźwiaka.
Jeśli kogoś zaciekawiła tematyka to wszystkie wymienione wyżej tytuły serdecznie polecam.
Ja tymczasem sięgam już po " Nagie ostrza"...

Dziwię się, że wpadłam na tę powieść dopiero teraz....

Wątek szpiegowski zaskakująco dobry. Postacie ciekawe ale płytkie. Interesujące przedstawienie relacji między państwem Polskim i Zakonem Krzyżackim niedługo przed rozpoczęciem wojny. Wzajemnie oplątanie przez sieci spisków, szpiegów i podwójnych agentów.

Książka trudna do oceny. Ogólnie powieść jest wartościowa, miejscami interesująca przy czym wątek szpiegowsko-kryminalny to jedna trzecia treści. Kolejna trzecia część to wątek polityczny i batalistyczny na koniec (opis bitwy pod Grunwaldem). Ostatnią część stanowią natomiast informacje szczegółowe niczym zapiski kronikarskie. Autor potrafi przez pół strony wyliczać z imienia i nazwiska kto stawił się na naradzie u króla, co jest równie ciekawe jak lektura książki telefonicznej. W innym miejscu, z kolei opisy są tak ciekawe jak opisy przyrody w „Nad Niemnem”. Być może ma to jakąś wartość dodaną dla historyków, jednakże w mojej subiektywnej ocenie powieść nic by nie straciła na wartość gdyby była uboższa o te suche informacje statystyczne. A tak jest ciężka do czytania. Klasyczna cegła.

Książka która za ,,młodego,,pochłoneła mnie niesamowicie.Jest tu akcja,historia Polski i Zakonu,wiele postaci historycznych,polecam i starym i tym młodym.

• Historyczne
  • Audiobooki
  • Powieść historyczna
  • Przygodowe

Dodaj cytat z książki Przyłbice i kaptury