Wicehrabia przepołowiony

klasyka
2004-01-01
Barbara Sieroszewska
parafraza Barbara Sieroszewska dualizm literatura włoska

Typowy dla Italo Calvino świat realny-nie-realny, umieszczony we Włoszech i włoskiej historii i tradycji, a jednocześnie taki bajkowy. Krótka, ale pełna "tekstu między wierszami" opowieść o Dobrze i Złu tkwiących w człowieku. Plus mocne charakterologicznie postacie w tle, a jednocześnie ważne do właściwego odbioru całości opowieści.

Krótka przypowieść, która w humorystyczny sposób pokazuje, czym się kończy rozdzielenie człowieka na jego część dobrą i złą. Uczy i bawi jednocześnie.

Parodia rycerskiego eposu, w której dwie połówki wicehrabiego oddają się skrajnym zajęciom i namiętnościom poważnie naruszając spokój i równowagę w hrabiowskim landzie. Pół makabra w pół parodii. Wielokrotnie czytana potęguje przyjemność odbioru i daje ułudę, że nie wszystko jeszcze stracone.

Cytat. Będziemy mieli całe dni i miesiące na to żeby zrozumieć co mamy czynić i aby wynajdywać coraz nowe sposoby przebywania razem.

Przed przeczytaniem tej książki oczekiwałam fabuły bardziej fantastycznej i baśniowej. Tak naprawdę nie mamy tu za wiele elementów baśniowych oprócz samej idei przepołowionego wicehrabiego.

Baśń jest dość... napisałabym, że brutalna. Opisy wojny chrześcijan z Turkami to coś chyba nie dla każdego. I wbrew temu, że baśń kojarzy się z utworem dla dzieci to to nie jest...

Przedziwna książka
Fantasy, makabra i obyczaj w jednym.
Ludzka natura jest dwoista - dobro i zło.
Ta dwoistość czyni nas człowiekiem. Nasze czyny identyfikują nas jako ludzi dobrych albo złych.
A co się stanie gdy będzie tylko jedna natura w nas ? Tylko jedna.

Na półkach: , , , ,

"Wicehrabia przepołowiony", jak bardzo absurdalnie to brzmi - przecież nie da się żyć rozciętym wzdłuż; nic bardziej mylnego. Italio Calvino swoją powieścią ukazuje nam miasto pustoszone przez złą połowę tego samego człowieka, którego dobra strona stara się wszystko naprawić. Bajeczna, rycerska opowieść o gatunku ludzkim - o ambicjach, o tej rozbierzności dobrej i złej...

Jedynie połowa naszego "ja" może być idealna. Paradoks polega na tym, że "dobra" i "zła" część żyjąca w odosobnieniu, jedna bez drugiej, byłaby nie do zniesienia dla otoczenia. Zatem osiągnięcie stanu idealności prowadzi nas do zguby.

Niesamowite ile treści znajduje się na zaledwie 100 stronach tego dzieła.

Taka sobie bajeczka dla dorosłych ... Być może fan autora zarzuciłby mi, że nie zrozumiałam przesłania, jednakże po dobrnięciu do końca nie znalazłam w opowieści nic dla mnie odkrywczego. Może i jest tu jakiś morał, a sam pomysł dość ciekawy, ale życiowych nauk dla współczesnego czytelnika się nie doszukałam. Baśniowy, nieco naiwny świat mi nie przeszkadzał, bohaterowie...

Smakowity kąsek. Mieszanka fantazji i absurdu.
Wicehrabia przecięty na dwie połówki, dobrą i złą.
Opowieść o dobrej i złej naturze człowieka.
O tym, jak przesadna dobroć jest równie nie do zniesienia jak ekstremalne zło.
Calvino jest mistrzem w snuciu fantastycznych baśni dla dorosłych. Zawsze z morałem. Z przesłaniem.
Pewnie wśród nas też żyją istoty „przecięte” na...

Dyskusje

• Literatura włoska