Śmierć urzędnika i inne opowiadania

Okładka książki Śmierć urzędnika i inne opowiadania
Anton Czechow Wydawnictwo: Hachette Polska Seria: Arcydzieła Literatury Rosyjskiej klasyka
klasyka
Arcydzieła Literatury Rosyjskiej
Hachette Polska
2016-03-16
2016-03-16
9788328204263

Naprawdę świetne krótkie formy, a błyskotliwy humor i gorzkie refleksje z nich płynące sprawiają, iż mamy do czynienia z najprawdziwszymi "małymi" arcydziełami. Bardzo przyjemna lektura.

Zbiór króciutkich opowiadań, których wspólnym elementem jest ludzka obłuda, tępota i bezsensowna upartość. Z racji niewielkiej długości utworów nie dostajemy tu szerokiego przedstawienia postaci czy zarysowania tła fabularnego (ba, fabuły właściwie w ogóle nie ma), co jednak nie przeszkadza w odbiorze - opowiadania w większości są lekkie i humorystyczne. Mimo, że wszystkie toczą się w XIX w., wiele z nich można odnieść do czasów współczesnych; jeden z utworów ("Książka zażaleń") można wręcz uznać za "przodka" głupot wypisywanych w Internecie.

Dodaj cytat z książki Śmierć urzędnika i inne opowiadania