Czarny wiking

2016-03-30
2016-03-30
Maria Sibińska, Katarzyna Michniewicz-Veisland
Skandynawia wikingowie

Książka Birgissona opiera się zarówno o potwierdzone fakty, dane historyczne, jak również przypuszczenia Autora co do pewnych zdarzeń. Praca wydaje się być przeprowadzona rzetelnie w oparciu o badania archeologiczne oraz umiejętne zaprezentowanie istotnych etnologicznych informacje, ciekawie też snuje własne domysły, gdy pojawiają się luki w odkrytej do tej pory historii. Birgisson prezentuje postać X-wiecznego Wikinga zwanego Czarnym odkrywając przed czytelnikiem szlaki jakimi Geirmund Heljarskinn podążał, przy okazji pisząc o niewolnictwie, ścieraniu się chrześcijaństwa z lokalnymi wierzeniami w średniowieczu oraz dostarcza informacje na temat mitów oraz wikińskich sag.

Książka jest próbą odtworzenia realiów z życia Geirmundza Heljarskinna, praprzodka Autora w oparciu o wieloletnie badania, rekonstrukcje historyczne oraz w oparciu o sagi, którymi Birgisson był karmiony od dzieciństwa. Przedstawia postać syna norweskiego króla od dnia narodzin, poprzez dzieciństwo, życie koczownicze oraz tworzy obraz wędrówki z Norwegii do Irlandii, a stamtąd do Islandii. Ale pisząc o jednym człowieku nie sposób ograniczyć się jedynie do jego życia, stąd naturalne jest przedstawienie kontekstu społecznego, realiów życia codziennego w tamtym czasie, co ubogaca całą historię.
Możliwe, iż ten z nas, kto liczył na fascynujące opisy najazdów i podbojów tutaj może poczuć zawód, gdyż tym razem mamy do czynienia z historią jednego człowieka umieszczonego w trybach wikińskiej społeczności, ale tej osiadłej, trudniącej się handlem, a nie wciąż podążającej za zdobyczami przemierzając morza.

Pozycja fascynująca, odmiennie potraktowana niż te do tej pory przeze mnie przeczytane. I dobrze, bo okazuje się, że nawet poprzez pryzmat historii jednego człowieka dostajemy wiele ciekawych, a mniej znanych informacji o całokształcie zjawiska. Dla mnie takim ciekawym wątkiem była prezentacja wędrówki Wikingów po świecie, wkroczenie i zasiedlanie terytorium Islandii.
Jeśli pociągają nas tematy skandynawskich sag, mitologi, wierzeń i hartu ducha wikińskiej społeczności to nie powinno się przejść obojętnie obok "Czarnego wikinga".

Książka w swojej pierwszej części opowiada o zupełnie mi nie znanych wątkach ze świata Arktyki, o ludach, o których nikt nie ma informacji. Nie zdawałem sobie sprawy. jak wyglądały wędrówki wikingów po świecie wiecznej zmarzliny., Następne części już bardziej znane mi historie, natomiast trudno się czyta ze względu na `bardzo trudne nazewnictwo islandzkie. Ogólnie historia ciekawa i warta przeczytania, choć spodziewałem się czegoś zupełnie innego ;-)

Ta książka to pomyłka, to dokument, tego się nie da czytać z zapałem. Kocham Skandynawie, Wikingów, ale tutaj marzyłam, żeby się skończyła. Dobrze, że 1/5 książki to przypisy i bibliografia.

Naprawdę dobrze się bawiłem czytając tę książkę. Teoria jest spójna i dla mnie zdecydowanie coś w tym jest. Obowiązkowa pozycja dla fanów Islandii i Wikingów.

2030

Intrygujące literackie śledztwo, prześwietlające życe pewnego Wikinga z Islandii, żyjącego w X wieku. Portret Geirmunda Heljarskinna oraz całej epoki. Zyskał przydomek "Czarny", a zasynął między innymi jako uczestnik wypraw do Irlandii, skąd przywoził zastępy niewolników. Autor zajął się problemem niewolnictwa w średniowieczu, jak i ścierania się chrześcijaństwa i lokalnych skandynawskch wierzeń na marginesie snucia przypuszczeń o losach tamtego bohatera.
Dziwna osada na wyspie Irobodi stała się początkiem tych poszukiwań. Wedle źródeł, przodek pisarza sprzed 30 pokoleń jako przedsiębiorczy wódz zapuszczał się nawet na Morze Arktyczne i zaprzyjaźniał z Inuitami, wziął sobie nawet lokalną żonę.
W przystępny sposób Birgisson przedstawia czytelnikowi świat wikińskich sag, np o Njallu spalonym, Pieśń o Ragnarze. Mamy też mit o "brzydkich" bliźniakach zrodzonych z niewolnicy, napiętnowanych przez swoją ciemną skórę.
Przy okazji poszukiwań domu Geirmunda wciągamy się w historię pierwszych siedzib królewskich, stoczni, życia w osadach, wypraw łupieżczych. Dowiadujemy się sporo o funkcjonowaniu tamtego społeczeństwa, dorastaniu, grach i intrygach politycznych. Ciekawym wątkiem były zatargi z królem Irlandii, bo w kolejnych wyprawach na zieloną wyspę Wikingowie próbowali ujarzmić niepokornych, przeforsować trybut z niewolników.
Wielki talent do wykreowania odpowiedniej atmosfery, plastyczne opisy, wzbogacone zdjeciami i rekonstrukcjami osad. Mimo że tekst jest gęsty od faktów, domysłów, analiz wydarzen historycznych, niesamowicie wciąga i stanowi pasjonującą lekturę. Dobrze dobrane źródła przekazują obraz tamtego świata, dają wgląd w tajemniczy i hermetyczny okres w historii Islandii. Z taką pasją i zacięciem powinno się pisać podręczniki historii.

W książkę trzeba się wgryźć.... Ale, gdy się to uda - staje się ona bardzo ciekawa i trudno się od niej oderwać. Prawda i przypuszczenia snute przez autora powodują, że przygody tytułowego Czarnego Wikinga są okazją do pokazania świat tych odważnych ludzi. A zasiedlanie przez nich Islandii można porównać do dzisiejszych prób podboju Kosmosu.

Ta książka to pomyłka. No ,chyba że kogoś interesują badania przeprowadzone by książkę napisać.

Czarny Wiking to pozycja, która z pewnością zainteresuje i zaspokoi oczekiwania wszystkich czytelników zafascynowanych epoką wikingów. Autor dokonał ciekawego połączenia faktów historycznych z własnymi wnioskami i domniemaniami, i choć obraz życia Geirmunda Heljarskinna nadal zawiera wiele białych plam, jest to praca rzetelna i jak najbardziej godna polecenia.
Cała opinia:

Cała...

Doskonała, wciągająca.Przeczytana od deski do deski w jeden dzień.
Może dlatego,że kocham Wikingów?? ;)
Polecam

Doskonała, wciągająca.Przeczytana od deski do deski w jeden dzień.
Może dlatego,że kocham Wikingów?? ;)
Polecam

Czarny wiking to pozycja obowiązkowa dla osób, które oprócz dobrego czytadła, szukają pożądnej dawki wiedzy merytorycznej i są zainteresowani Nordykami. Bergsveinn Birgisson wykonał niesamowicie żmudną pracę, dokonując na podstawie często szczątkowych informacji źródłowych, głębokiej analizy historycznej. Autor nie ograniczał się jedynie do suchych faktów, a swoje zdanie podpierał badaniami archeologicznymi, czy informacjami uzyskanymi od etnologów. Niejdnokrotnie sam przeprowadzał rekonstrukcje, natomiast tam, gdzie nauka nie przychodziła z pomocą, używał wyobraźni, ale z wykorzystaniem całej dostępnej mu wiedzy dla danego kręgu kulturowego.

Prześledzenie szlaku Geirmunda Heljarskinna zaprowadzi nas do zatoki Morza Białego, poznamy Samojedów, zrozumiemy kim była Ljufvina, jaką rolę pełniły ówcześnie morsy, Avaldsnes, Dublin, oraz dlaczego tytułowy bohater trafił na Islandię i czemu jego zasługi są przemilczane przez islandzkie sagi.

Książka zdecyodwanie godna polecenia

• Wikingowie
  • Biografie
  • Powieść historyczna
  • historia

Dodaj cytat z książki Czarny wiking