Szlak nadziei

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Śladami Armii Andersa

4 Link do recenzji

Ciekawa nawet dla laika

Czytałem wiele opinii o tej książce, że jest pisana dla Brytyjczyków, ludzi nie znających historii polski. Nic z tych rzeczy, dobrze napisana, udokumentowana literatura dla każdego. Dla miłośników historii obowiązkowa.

W skrocie historia ludzi, ktorzy w wyniku błędów geopolitycznych polskich władz w latach 30tych XX wieku, w 10 minut musieli sie spakowac i przy gigantycznym szczęściu mieli mozliwosc przewędrowania kilkunastu tysiecy kilometrów, głodowania, chorób, ciężkiej pracy, ocierania się o smierc, przypadkowej rekrutacji do tego a nie innego wojska, w efekcie zwiedzania Uzbekistanu,...

Książka dość ciekawa, wiele relacji opisanych na żywo. Zdjęcia, które nie były publikowane i nie są dostępne, ponieważ pochodzą z archiwów państwowych oraz zbiorów osób prywatnych. Książka jest pisana językiem prostym, a jednocześnie stanowi album opisujący drogę 2 Korpusu, którego dowódcą był gen. Anders. Cześć i chwała żołnierzom.

Zawsze podczas wizyty w księgarni pytam o nowe pozycje Normana Daviesa. Nauczyłem się poprzez lekturę dotychczas zakupionych i przeczytanych jego
książek, że nigdy mnie nie zawiódł swoją narracją oraz wnikliwą oceną i spojrzeniem na prezentowany okres historii. Tak jest i z tą zakupioną przeczytaną oraz taką do której się powraca.

W sumie dobra książka choć powierzchowna i podobnie jak Powstanie'44 tego autora napisana nie dla Polaków lecz dla zachodniego czytelnika, który o historii Polski zazwyczaj nie wie nic poza utrwalonymi przez macherów dezinformacji stereotypami.
Ukazało się wiele wspomnień osób, które tworzyły historię 2.Korpusu, dostępne są brytyjskie archiwa i żal wielki, że do tej pory...

Norman Davies zafundował nam w całkiem przystępnej formie piękna epopeję o losach ludzi związanych z armią Andersa. To nie jest książka o wojnie - opisów działań wojennych jest tam w sumie na kilkanaście, spośród blisko 600 stron. To przede wszystkim historia ludzi związanych z armią - jej żołnierzy i cywilów, którzy wraz z żołnierzami opuścili ZSRR w latach 1941-1942....

Fantastyczne wydanie albumowe ze zdjęć mnogością nieprzeliczoną. Czyta się łatwo i przyjemnie.
/Resztę napisali inni, więc nie będę się powtarzał).
Książka jest warta tych 70-ciu złociszy).

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Świetna pozycja napisana przystępnym językiem. Moja pierwsza styczność z tym autorem. I jak najbardziej na duży plus.

Norman Davies (ur. 1939 ), brytyjski historyk walijskiego pochodzenia, który doktoryzował się w 1973 roku na UJ, tworzy dzieła podobające się polskim czytelnikom. Ja recenzowałem tylko "Boże Igrzysko' i dałem wyraz swojemu oburzeniu z powodu eksponowania opinii nieprzyjaznych Polsce, jak i faktów nie przynoszącej jej, czyli nam, ...

Dyskusje

• Chcę w prezencie
  • Historia
  • Historyczne
  • II wojna światowa
  • II Wojna Światowa

Dodaj cytat z książki Szlak nadziei