Szlak nadziei

2015-10-05

Oficjalne recenzje i

Śladami Armii Andersa

1472 60 133

Książka opiera się w dość dużym stopniu o przytoczone przez autora cytaty z dzienników osób uczestniczących w opisywanym marszu. Czytało się przyjemnie, autor raczej unikał przytłaczania czytelnika masą nazw oddziałów, czy dat. Przy czym wśród zdjęć pokazanych w książce za trochę dużo jest tych, na których pozuję autor. Wydaję mi się, że jest to rzetelna pozycja, ale piszę to z pozycji kompletnego laika w tematach historycznych, więc moja opinia może myląca.

Dokument historyczny spod pióra nieocenionego N. Davisa. Prawdziwa historia bez aluzji i sympatii politycznych, opisana naprawdę w sposób wrażliwy. Historie prawdziwych ludzi, z których jednym z nich był brat mojej babki... Jako jeden z nielicznych wrócił do Polski. Historia naprawdę wzruszająca, którą każdy powinien poznać.

Do książki podchodziłem z dużymi nadziejami. Po pierwsze chciałem poczytać o szlaku Andersa i jego ludzi. Drugi powód to wiele dobrego słyszałem o książkach Normana Daviesa. Nie zawiodłem się, jest to bardzo ciekawa lektura, dodatkowo jest wiele zdjęć. Na pewno też przeczytam kolejne książki od tego autora bo wszystko dobre co słyszałem, potwierdziło się.

Bardzo polecam. Książkę czyta się jednym tchem. Liczne relacje osób zesłanych do gułagu i później kroczących szlakiem Andersa plus niezwykle barwny język Daviesa tworzą doskonałą książkę historyczną, która nawet na moment nie nudzi. Ciekawym uzupełnieniem są liczne zdjęcia.

Książka opisująca dzieje Polaków tych, którym udało się dostać do Andersa, ale i tych, którym radziecki aparat terroru na to nie zezwolił.
Utożsamieniu się z losami i historiami uczestników tamtych lat ułatwia niezliczona ilość zdjęć, rysunków, plakatów oraz map.

W skrocie historia ludzi, ktorzy w wyniku błędów geopolitycznych polskich władz w latach 30tych XX wieku, w 10 minut musieli sie spakowac i przy gigantycznym szczęściu mieli mozliwosc przewędrowania kilkunastu tysiecy kilometrów, głodowania, chorób, ciężkiej pracy, ocierania się o smierc, przypadkowej rekrutacji do tego a nie innego wojska, w efekcie zwiedzania Uzbekistanu, Kazachstanu, Iraku, Jerozolimy i piramid w Egipcie z finiszem w pieknych Włoszech. Po drodze były rozstania z rodziną na 3 - 4 lata a potem odnalezienie się na przykład w Argentynie w 1947 roku, z wykastrowanym, dla spokoju psychicznego, patriotyzmem i nieprzejmowaniem sie Polską po 45tym, bo to tak kurewsko boli.
Świetna książka przygodowa, daję propsy autorowi.
A na poważnie - to powinna być lektura. O tym powinniśmy uczyć dzieci, a nie pisać w podręcznikach historii do 6 klasy w rozdziale poświęconemu zakończeniu IIWŚ, że była to "Droga do zwycięstwa". Wychowujemy, kształcimy ignorantów historycznych, to się źle skończy dla naszego narodu

Książka dość ciekawa, wiele relacji opisanych na żywo. Zdjęcia, które nie były publikowane i nie są dostępne, ponieważ pochodzą z archiwów państwowych oraz zbiorów osób prywatnych. Książka jest pisana językiem prostym, a jednocześnie stanowi album opisujący drogę 2 Korpusu, którego dowódcą był gen. Anders. Cześć i chwała żołnierzom.

Czytałem wiele opinii o tej książce, że jest pisana dla Brytyjczyków, ludzi nie znających historii polski. Nic z tych rzeczy, dobrze napisana, udokumentowana literatura dla każdego. Dla miłośników historii obowiązkowa.

Ciekawa nawet dla laika

Ciekawa nawet dla laika

Piękny album dotyczący dziejów 2 Korpusu. Plusem ikonografia minusem nieporęczny format. Przeczytać trzeba, ku pokrzepieniu serc.

Dodaj cytat z książki Szlak nadziei

Ciekawostki historyczne