ROZWIŃ ZWIŃ

Bułgarski bloczek

Okładka książki Bułgarski bloczek
Joanna Chmielewska Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk Seria: Królowa Polskiego Kryminału kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Królowa Polskiego Kryminału
Firma Księgarska Olesiejuk
2016-01-12
2003-01-01
bułgarski bloczek

więcej Więcej

Bardzo przyjemny kryminał. Fajnie skonstruowany. Zabrakło mi wnikliwej i błyskotliwej dedukcji Joanny ale zrzucam to na karb wieku.

Dla mnie, kolejny świetnie spędzony czas...
Kocham!
Kocham przygody z Joanną...te kulinarne, te kryminalne...

Dziś (2 kwietnia 2021 roku) Joanna Chmielewska skończyłaby 89 lat! Moja kochana Joanna Chmielewska. Tyle jej zawdzięczam. Pierwsza radość z przeczytanej książki to właśnie Jej zasługa. Wracam do książek Chmielewskiej często, bardzo często. Dla mnie nie ma lepszego lekarstwa na chandrę.

"Bułgarski bloczek" nie rozczarował, Jest Joanna, jest poczucie humoru Chmielewskiej....

Uczciwie przyznaję się, że oceniam po ok. 70 stronach lektury. Więcej nie miałam siły ani ochoty czytać. Jednym z wątków jest praca narratorki nad własnym charakterem. A ten charakter jest tak męczący - również dla czytelnika - że porzuciłam fabułę.

Intryga nijaka, nie zdążyła się porządnie rozwinąć.

Ja kocham śp. Chmielewską, ale ta pozycja jej jest słaba dość, nudna po prostu bez owijania w bawełnę - za dużo monologów wewnętrznych, za dużo skupienia na przemieszczaniu się bohaterów i kto jest kim.

Wyobraź sobie mecz Górnik Łęczna - Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, zakończony remisem 0:0.
Wyobraź sobie, że ktoś spisał przebieg tego meczu sekunda po sekundzie:
Podanie, odbiór, podanie, aut.
Wyrzut z autu, gwizdek. Piłka wraca za linię. Piłkarz podbiega. Schyla się. Wiąże sznurówkę. Podnosi się, bierze piłkę, wyrzuca. Odbiór, podanie, aut.

I tak całe 90...

"Bułgarski bloczek" to kolejny (niestety), przegadany kryminał Joanny Chmielewskiej. Tak odbieram jej książki z ostatnich lat. Jakoś zniknęła ta wartkość akcji, krótkie dialogi, dowcip językowy i sytuacyjny.
Mamy za to rozmyte, rozwlekłe opisy, w których toną nijakie wypowiedzi bohaterów. Dwu-, trzy-stronicowe monologi wewnętrzne narratorki, kładą kryminał na obie...

Jakoś strasznie długo mi się czytało. Dosyć nudnawa jak na Chmielewską. Mało się działo. nic specjalnego

Troszkę inna Chmielewska - troszkę mniej humoru, jakby taka bardziej poważna... - trudno mi do końca stwierdzić, czy ta przemiana mi pasuje - ale książka jak najbardziej warta przeczytania.

SUper

1 650