Bułgarski bloczek

Joanna Chmielewska Wydawnictwo: Firma Księgarska Olesiejuk Seria: Królowa Polskiego Kryminału kryminał, sensacja, thriller
2016-01-12
2003-01-01
Firma Księgarska Olesiejuk
bułgarski bloczek
kryminał, sensacja, thriller
2016-01-12
Królowa Polskiego Kryminału
bułgarski bloczek

Uczciwie przyznaję się, że oceniam po ok. 70 stronach lektury. Więcej nie miałam siły ani ochoty czytać. Jednym z wątków jest praca narratorki nad własnym charakterem. A ten charakter jest tak męczący - również dla czytelnika - że porzuciłam fabułę.

Intryga nijaka, nie zdążyła się porządnie rozwinąć.

Ja kocham śp. Chmielewską, ale ta pozycja jej jest słaba dość, nudna po prostu bez owijania w bawełnę - za dużo monologów wewnętrznych, za dużo skupienia na przemieszczaniu się bohaterów i kto jest kim.

Wyobraź sobie mecz Górnik Łęczna - Groclin Dyskobolia Grodzisk Wielkopolski, zakończony remisem 0:0.
Wyobraź sobie, że ktoś spisał przebieg tego meczu sekunda po sekundzie:
Podanie, odbiór, podanie, aut.
Wyrzut z autu, gwizdek. Piłka wraca za linię. Piłkarz podbiega. Schyla się. Wiąże sznurówkę. Podnosi się, bierze piłkę, wyrzuca. Odbiór, podanie, aut.

I tak całe 90...

"Bułgarski bloczek" to kolejny (niestety), przegadany kryminał Joanny Chmielewskiej. Tak odbieram jej książki z ostatnich lat. Jakoś zniknęła ta wartkość akcji, krótkie dialogi, dowcip językowy i sytuacyjny.
Mamy za to rozmyte, rozwlekłe opisy, w których toną nijakie wypowiedzi bohaterów. Dwu-, trzy-stronicowe monologi wewnętrzne narratorki, kładą kryminał na obie...

Jakoś strasznie długo mi się czytało. Dosyć nudnawa jak na Chmielewską. Mało się działo. nic specjalnego

Troszkę inna Chmielewska - troszkę mniej humoru, jakby taka bardziej poważna... - trudno mi do końca stwierdzić, czy ta przemiana mi pasuje - ale książka jak najbardziej warta przeczytania.

SUper

Czy zbieranie znaczków może sprowadzić kłopoty na człowieka? Tragedię, jeżeli robi to Joanna.
Książka była o wiele lepsza od ,,Babskiego motywu" jednakże, moim zdaniem nie dorówna ,,Wszyscy jesteśmy podejrzani". Oceniam ją jako coś pomiędzy nimi. Nie oznacza to wcale, że nie była ciekawa.
Fabuła, choć jest typowo kryminalna, to jest tak dobrze rozłożona ze zwykłymi...

Zabawna, ale nie potrafiłam się zaangażować; mam takie poczucie przerostu formy nad treścią.

2019

Z sentymentu do autorki. Takie sobie przyjemne czytadełko. Mnie rozbawia do łez. Dla odstresowania świetna.

1 602
  • Joanna Chmielewska