Bułgarski bloczek

2008-06-23
2008-06-23
śledztwo zbrodnia chmielewska

2047

Czytałem to dość dawno temu, bodaj po jednych z wakacji w Bułgarii (nomen omen),więc przed 2018 rokiem. Pozostawiam bez oceny, dodaję podobnie jak resztę ostatnio, które czytałem, a nie miałem okazji dodać na LC.

Wiele lat temu (będąc nastolatką) przeczytałam sporo książek Joanny Chmielewskiej, w tym między innymi takie hity jak: "Lesio", "Całe zdanie nieboszczyka", czy "Wszyscy jesteśmy podejrzani". Ogromnie mi się one podobały, a humor autorki wręcz zachwycał. Nie wiem czy gust mi się zmienił czy trafiam teraz na te słabsze jej książki, ale z przykrością stwierdzam, że z każdą kolejną lekturą jest coraz gorzej.

Niestety, "Bułgarski breloczek" kompletnie nie przypadł mi do gustu. Wynudziłam się przy tej książce jak mops i z ogromnym trudem dobrnęłam do końca. Książka jest przegadana, przekombinowana, humor w ogóle nie śmieszny a zabójstwo kobiety potraktowane lekko i beztrosko przez wszystkich, którzy mają jakąkolwiek styczność z tą sprawą.

Nie wiem nawet czy dobrze zrozumiałam całą treść, gdyż momentami po prostu się wyłączałam i moje myśli odpływały w inne rejony. Główną sprawą kryminalną jest zabójstwo Weroniki, siostry Henryka Fiałkowskiego, która po jego śmierci odziedziczyła spadek po nim, również kolekcję filatelistyczną i numizmatyczną, w tym cenny znaczek zwany bułgarskim breloczkiem, na który poluje główna bohaterka książki, której jednak gęba się nie zamyka przez całą powieść, co jest irytujące. Główną podejrzaną jest koleżanka głównej bohaterki - Grażynka, ale z czasem tych podejrzanych nagromadzi się od cholery i trochę i po pewnym czasie wszystko tak się zagmatwało, iż przestałam ogarniać kogo i dlaczego oskarża się o mord na Weronice i o co w ogóle chodzi w książce. Galimatias nie z tej ziemi, pomieszanie z poplątaniem i jeśli nie wiadomo o co chodzi to zapewne chodzi o pieniądze. Ktoś pewnie ukatrupił Weronikę aby przywłaszczyć sobie te cenne znaczki albo monety. Kolejnym wątkiem, związanym z całą aferą był Wiesio zbierający złom oraz jego mamusia, którzy odegrali istotną rolę w całej sprawie.

Autentycznie w pewnym momencie zaczęłam tracić rachubę w całej tej aferze kryminalnej i miałam szczerze dosyć. Tym bardziej, że książka ani ciekawa ani zabawna. Okropne to było i niestety zniechęciłam się do sięgnięcia po kolejne książki tej autorki. Najwyraźniej te najlepsze już przeczytałam wiele lat temu, a to, na co trafiam teraz to najwyraźniej te gorsze książki autorki. Ostatnio coś kompletnie nie mam szczęścia do komedii kryminalnych albo po prostu nie podchodzi mi ten gatunek, a czepiam się biednych autorów. Może i tak być - nie wiem. W każdym razie na tę chwile żegnam się z autorką i zabieram za czytanie książek innych autorów i innych gatunków.

Przeciętna komedia kryminalna Chmielewskiej, potoczystość języka bawi, sama sprawa jest tylko pretekstem.

Akurat książki Chmielewskiej z wątkami filatelistycznymi mniej mnie ujęły, ale dla jej niepowtarzalnego stylu i humoru, warto.

Takie czytadełko. Ani to śmieszne, ani wciągające ot po prostu sprawa kryminalna potraktowana bardzo lekko. Czyta się szybko, ale nie ma się wrażenia pochłonięcia przez fabułę. Nudne też nie było, to taka historia na plażę albo hamak, gdy chce się odpocząć i nie do końca ma się ochotę na porywającą opowieść, bo mózg też potrzebuje relaksu. Polecam gdy macie chęć na coś luźnego, nie wymagającego zaangażowania.

Klasyczny dla Chmielewskiej towarzyski miszmasz z trupem w tle. A skoro tak, to kto z tego stadka podejrzanych zabił?
Wesołego czytania.

Wesołego czytania.

Chyba tylko Chmielewska potrafi z tym właściwym sobie wdziękiem, lekkością i poczuciem humoru połączyć w powieści swoją osobistą namiętność z przypadkową i nagłą zbrodnią. Odnaleziony trup podczas jej ukochanych konnych wyścigów? Proszę bardzo. Trup na plaży ściele się gęsto podczas gdy ona wydobywa uwielbiany maniakalnie przez siebie bursztyn? Nie ma sprawy. Zbrodnia podczas nielegalnie organizowanej ruletki? Owszem, również było i tak. Tym razem szerokie kręgi zbrodni zahaczają o kolejną miłość Chmielewskiej jaką była filatelistyka.

Dla autorki było to o tyle bezpieczne i wygodne, że pisała o tym czym się żywo interesowała i na czym się świetnie znała co też widać podczas lektury. Aczkolwiek z tą różnicą w „Bułgarskim bloczku”, że nie zanudza szczegółami jak to potrafiła robić podczas powieści związanymi z wyścigami konnymi czyli w „Wyścigach” czy „Florencji, córce Diabła”. Nie ma bowiem dla laika nic gorszego jak czytać nudne szczegóły o czymś, o czym zielonego pojęcia się nie ma i raczej mieć nie będzie chciało.

„Bułgarski bloczek” to całkiem udane połączenie kryminału i czarnej komedii. Jest trup, jest zatrzęsienie podejrzanych, są różnego rodzaju perturbacje uczuciowe i życiowe, jest cała plejada barwnych osobowości a w środku wszystkiego tradycyjnie Joanna, przypadkiem zupełnym wplątana w zbrodnię, wplątaną – a jakże – przez kolejną swoją namiętność jaką są znaczki, bowiem Chmielewska prywatnie, jak też jej książkowe alter ego, filatelistyce się oddawała z lubością i namiętnością.

Jest zabawnie, jest rozrywkowo, może szczytom jakie Chmielewska osiągała wcześniej „Bułgarski bloczek” nie sięga ale czytało się to całkiem przyjemnie.

Jest poczucie humoru, które nie wszystkim przypada do gustu (no bo rozwiązująca zagadkę świeżej zbrodni filatelistka w średnim wieku, która ma podejście do życia jak nasza kochana ciotka Wiesia czy Jadzia i taki sam humor i styl wypowiedzi, może nie marzyć się wszystkim). Jest zbrodnia i skomplikowana intryga. Nie wiem, czy nie za bardzo rozdmuchana i przegadana, ale sprawnie napisana. W sam raz na czytanie do poduszki (scen drastycznych brak).

Bardzo przyjemny kryminał. Fajnie skonstruowany. Zabrakło mi wnikliwej i błyskotliwej dedukcji Joanny ale zrzucam to na karb wieku.

Dla mnie, kolejny świetnie spędzony czas...
Kocham!
Kocham przygody z Joanną...te kulinarne, te kryminalne...

Dla mnie, kolejny świetnie spędzony czas...
Kocham!
Kocham przygody z Joanną...te kulinarne, te kryminalne...

• Joanna Chmielewska
  • Kryminał