Godziny

Okładka książki Godziny
Michael Cunningham Wydawnictwo: Rebis Seria: Kolekcja 70 lat Empik literatura piękna
literatura piękna

Oficjalne recenzje i

Stracone

719 1 155

Na półkach: , , , ,

Pokochałam tą powieść o Virginy Wolf,pięknie napisana mnóstwo emocji zawiera,wzruszeń i wyjątkowość tej książki jest,pióro autora znakomite,przecudna,piękna i zachwycająca literatura.
Warta przeczytania powieść była mądra,niezwykła.

Warta przeczytania powieść była mądra,niezwykła.

Przyznam szczerze, że nie była to dla mnie lektura łatwa. Mam wrażenie, że nie wyłapałam wszystkich literackich odniesień, bo i moja znajomość życia oraz twórczości Virginii Woolf jest raczej mierna (sama przed sobą obiecuję poprawę). Dlatego nie wiem za bardzo, jak książkę ocenić.

Kompozycyjnie „Godziny” to bardzo przemyślana i intrygująca powieść. Trzy bohaterki i ich losy, splatają się ze sobą tworząc inspirowaną życiorysem pisarki historię. Każda z kobiet „próbuje” wyrwać się z własnego życia, pełnego oczekiwań i zadań, które stawiają przed nią najbliżsi oraz społeczeństwo. To bardzo życiowa i dla wielu kobiet wymarzona rola - matki, kobiety sukcesu, pisarki, żony. Pod warstwą lukru ukryte są tu jednak okruchy, które dostrzec może tylko prawdziwa pani domu.

Współczesny Nowy Jork, współczesne problemy Clarisy i pani Brown, a w tle wielki smutek Wirginii Woolf. Doceniam, ale „Godziny” zostawiły we mnie pewien niedosyt i na pewno sięgnę po nie raz jeszcze, kiedy będę miała nieco większe lekturowe zaplecze. Niemniej cieszę się, że sięgnęłam po nagrodzonego Pulitzerem w 1999 roku Michaela Cunninghama, bo niejako zmusił mnie on do sięgnięcia po kolejne książki.

Na półkach: , , , ,

"Godziny" Michael'a Cunningham'a to bardzo ciekawa trójtorowa powieść o trzech kobietach. Jedną z nich jest Virginia Woolf. Poetka na skraju życia w głębokiej depresji, ale patrzącą na świat z niezwykłą wrażliwością. Zamknięta pod maską oschłości. Poznamy tu także Clarissę, która przygotowuje przyjęcie jak Pani Dalloway z powieści Virginii Woolf. Mamy także panią Brown, która jest matką Richarda dla którego Clarissa przygotowuje przyjęcie z okazji napisanej przez niego powieści o matce, która go porzuciła w dzieciństwie.
Losy tych wszystkich bohaterów są ze sobą ściśle połączone. Gęsta atmosfera niedomówień i dawnych żali.
Polecam każdemu fanowi dobrej literatury.

Uwielbiam książki Virginii Woolf i rozczarowała mnie nieudolna próba naśladowania Jej sposobu pisania i języka. Tematy niebanalne podjęte w powieści, poobcinane na rogach przestały interesować, a ciągła zmiana przedziałów czasowych rozprasza i irytuje. Wrócę sobie do źródła.

"Godziny" to przepełniona emocjami opowieść o trzech kobietach żyjących w różnych czasach. Losy Clarissy oraz Laury przeplatane są z losami Virginii Woolf, jednej z najsłynniejszych brytyjskich pisarek epoki modernizmu, którą po prostu uwielbiam. To doskonały portret kobiety nakreślony, o dziwo, tak sprawnie przez mężczyznę. W tej powieści nie chodzi o to, by zasypać czytelnika wydarzeniami. Mamy tu powolną opowieść, która skupia się na uczuciach i przemyśleniach bohaterek. Widzimy ich zagubienie i z(a)łamanie, obserwujemy ich zachowania w najdrobniejszych szczegółach. Widzimy momenty, w których jedna, z pozoru błaha, rzecz może zburzyć cały ułożony świat. Ich upływające godziny są wyjątkowe - w jednej kochają życie, by w kolejnej go nienawidzić.

Wspaniała książka, która zasługuje na uwagę.

Piękna i smutna. Momentami w Laurze Brown widziałam część siebie, chociaż dzieli nas miejsce, dekada i status rodzinny. „Od razu wiedziała, że ma przed sobą trudny dzień. Nie ulegało wątpliwości, że będzie się zmagała z brakiem wiary we własne siły, zamknięta w czterech ścianach swego domu” - to tylko jeden z wielu cytatów, które zaznaczyłam we fragmentach o Pani Brown, który odzwierciedla to, co we mnie siedzi.

Przeczytałam powieść jako matka. I bardzo mocno mnie poruszyła historia matki i syna, ich relacja, system powiązań. Wstrząsające jest jak bardzo stan uczuć matki, jej psychiczne problemy mają wpływ na życie dziecka. Jak mocno i intensywnie są przez syna odbierane.

Przepięknie napisana, niewielka objętościowo powieść, w której brak zakończenia i morału. Każdy sobie musi go sam określić.
Jest to historia trzech kobiet żyjących w różnych czasach ale jednak czymś połączonych. Powieść, która porusza dużo trudnych tematów, w tym zagubienie człowieka we własnej rzeczywistości i emocjach.
Bardzo polecam bo mimo niewielkiej objętości niesie ogromną treść.

Bardzo polecam bo mimo niewielkiej objętości niesie...

Niby amerykańska, a jednak dobra literatura.

Niby amerykańska, a jednak dobra literatura.

Zdecydowanie przereklamowana i nudna.

Zdecydowanie przereklamowana i nudna.