Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemów w sukcesy

Okładka książki Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemów w sukcesy
Ryan Holiday Wydawnictwo: Onepress poradniki
poradniki
Onepress
2015-08-12
2015-08-12

Okładka książki Dziennik stoika. Refleksje i myśli o sztuce życia na 366 dni Stephen Hanselman, Ryan Holiday
Ocena 7,7
Dziennik stoik... Stephen Hanselman, ...
Okładka książki Stoickie ścieżki życia. Od Zenona do Marka Aureliusza Stephen Hanselman, Ryan Holiday
Ocena 9,0
Stoickie ścież... Stephen Hanselman, ...

Okładka książki Jedna rzecz. Zaskakujący mechanizm niezwykłych osiągnięć Gary Keller, Jay Papasan
Ocena 7,3
Jedna rzecz. Z... Gary Keller, Jay Pa...
Okładka książki Stoicyzm na każdy dzień roku. 366 medytacji na temat mądrości, wytrwałości i sztuki życia Stephen Hanselman, Ryan Holiday
Ocena 7,9
Stoicyzm na ka... Stephen Hanselman, ...

Te stoickie zasady są mi znane, ale mimo to fajnie się słucha anegdot z życia znanych lub mniej znanych ludzi, które te zasady reprezentują.

Książka obrzydliwa pod każdym względem. Projekt okładki, jakość papieru i (niestety) zawartość - wszystko jest w tej książce odrzucające. Jako, że lubię kończyć rzeczy, naprawdę chciałem przez to przebrnąć. Poddałem się. Mniej-więcej w połowie książki, kiedy zaczęło mnie już brać na odruchy wymiotne.

Podaję cytat (str. 85): "W tym samym czasie, gdy wysoko opłacany dyrektor korporacji wyjeżdża na długie wakacje i instaluje na swojej poczcie automatyczny system odpowiedzi, jakiś programista pracuje przez osiemnaście godzin dzienne, pisząc kod dla nowego przedsięwzięcia, które kiedyś zniszczy całą korporację tego dyrektora. A my, gdy stajemy przed jakimś problemem (albo udajemy, że go nie ma) postępujemy dokładnie tak samo jak ten dyrektor, a nie programista."

Brawo. Świetny przepis na szczęśliwe życie i jeszcze lepszy pokaz obeznania w filozofii stoicyzmu. Jeżeli przemawiają do Ciebie tego typu argumenty - to śmiało, kupuj tę książkę! Jest ona dosłownie naszpikowana takimi momentami ludzkich przebłysków oświecenia.
Jedynym jasnym punktem tej lektury są przytaczane anegdotki historyczne - ale i te udało się autorowi skutecznie spłycić, aby pasowały do ogólnego poziomu jego wypocin.

Osobom szanującym swój czas oraz zdolności intelektualne, polecam omijać. Zdecydowanie lepiej sięgnąć po Rozmyślania lub Encheiridion.

Podaję cytat (str. 85): "W tym samym czasie, gdy wysoko opłacany dyrektor...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Innej oceny nie widzę jak 5 z 5 - cudowna podróż przez filozofię stoicką z wplecionymi przykładami z życia wielu historycznych postaci. Ta książka zmotywowała mnie jeszcze bardziej do nie poddawania się tylko wykorzystywania porażek na dobry dla siebie sposób bo każda moneta ma dwie strony i tak w nieszczęściu możemy znaleźć dla siebie szczęście. Powiem tylko, że książka powstała na ramach inspiracji minn. "Rozmyślania" Marka Aureliusza. Pokazane są przykłady z życia fełdmarszałka Romla, prezydenta Lincolna i wynalazcy Edisona i wielu innych do dzisiaj sławnych i mniej sławnych postaci. Narrator ma wciągającą barwę głosu i ekspresję.
Książka zmotywowała mnie do wysłuchania dzieła Marka Aureliusza które to odkładałem gdyż myślałem, że to jakiś nic nie warty staroć a tu okazuje się dziełem przełomowym.
Grunt się nie poddawać i praktyka, praktyka, praktyka. Czy filozof może być człowiekiem czynu? Na to pytanie też odpowiada ta książka.
Polecam!!!

Mozna pisac ze to tani coaching ale dla mnie ciekawa i dajaca do myslenia. Pewnie jeszcze do niej wroce. Polecam

Ciekawa pozycja. Pokazuje filozofię stoicką nie poprzez interpretację dzieł stoików, ale poprzez przykłady z życia, co oznacza kierowanie się tą filozofią. Zachęca do refleksji i przemyśleń. Polecam.

Warto przeczytać. Pewnie trudno zmienić swoje życie po jednej lekturze, ale może uda się zmienić choć jeden obszar życia po tej książce? Ja planuję nie denerwować się na innych kierowców.
Choć autor nie wymyśla nowych teorii to jednak tworząc syntezę wskazuje na bardzo ważne aspekty życia - podchodzenie do przeszkód i problemów. Przytaczane historie motywują i zachęcają do refleksji. Najbardziej zapamiętam historie króla i głazu, który postawił poddanym na drodze.

Myślę, że nigdy nie przekonam się do książek z kategorii 'Rozwoju osobistego', ale muszę przyznać, że "Przeszkoda czy wyzwanie" jest zdecydowanie lepszą książką niż "Ego to twój wróg". Schemat jest stosunkowo podobny, czyli rozwijanie własnych teorii na podstawie przytaczania różnych przykładów z życia wziętych i posiłkowanie się żywotami znanych postaci historycznych. Jednak tym razem książka jeszcze mocniej skupia się na promowaniu stoicyzmu. W przypadku "Ego to twoj wróg" stoicyzm ma rolę techniki, która pomogłaby wcielić w życie zasady wyrażonej w tytule. W "Przeszkoda czy wyzwanie" stoicyzm staje się czymś a' la głównym bohaterem.

Jeśli chodzi o samą teorię, żeby potraktować każdą przeszkodę jako część życia, nie jako problem, ale właśnie wyzwanie, które pozwoli nam lepiej podejść do przeróżnych sytuacji życiowych, to ta książka rozwija tę tezę w dosadny i rozbudowany sposób. Propagowanie postawy stoickiej w moim mniemaniu jest zawsze czymś pozytywnym i również to co chce nam przekazać Holiday w swojej książce uważam za słuszne i bardzo przydatne dla każdego.

Największym pozytywem tej pozycji jest to jak się kończy. Ryan Holiday namawia do dalszego zgłębiania nauk stoików, do odwołania się do źródeł, do całego bogactwa bibliografii stworzonej na ten temat. Tym samym autor propaguje teksty Marka Aureliusza, Epikteta czy Seneki. Zachęcając czytelnika do dalszej lektury sprawia, że czytelnik nie musi się tylko ograniczać do tekstów o rozwoju osobistym, ale może też śmiało skonfrontować teorie Amerykanina z tekstami klasyków. Również inicjatywa z newsletterem i rekomendacją różnych ciekawych pozycji mailowo uważam za ciekawe i przydatne rozwiązanie.

Bardzo dobra pozycja, bez "sztucznej motywacji", ale raczej z taką racjonalną., konkretną.

Słabość. Ze stoicyzmem to nie ma wiele wspólnego, za to ze słabej jakości coachingiem i owszem.

3/10 - słaba. Za dużo pseudo-motywacyjnego coachingu, za mało filozofii. Sporo "dobrych rad" oraz wybiórczych i niedokładnych historycznie przykładów, do tego na poziomie ogólności wykluczającym jakąkolwiek przydatność. Filozofia stoicka to coś więcej niż tutejsze pozytywne myślenie w stylu: "Urwało Ci nogę? To świetnie! Będziesz mógł wystąpić w paraolimpiadzie!"...

Ryan Holiday Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemów w sukcesy Zobacz więcej