rozwińzwiń

Siła woli. Wykorzystaj samokontrolę i osiągaj więcej!

Okładka książki Siła woli. Wykorzystaj samokontrolę i osiągaj więcej! Kelly McGonigal
Okładka książki Siła woli. Wykorzystaj samokontrolę i osiągaj więcej!
Kelly McGonigal Wydawnictwo: Helion poradniki
376 str. 6 godz. 16 min.
Kategoria:
poradniki
Tytuł oryginału:
The Willpower Instinct: How Self-Control Works, Why It Matters, and What You Can Do To Get More of It
Wydawnictwo:
Helion
Data wydania:
2015-02-17
Data 1. wyd. pol.:
2015-02-17
Data 1. wydania:
2012-01-01
Liczba stron:
376
Czas czytania
6 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324682799
Tłumacz:
Katarzyna Rojek
Tagi:
siła woli samokontrola
Średnia ocen

7,9 7,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,9 / 10
173 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
511
145

Na półkach:

Wkońcu dowiedziałam się dlaczego moja silna wola jest taka słaba.

Wkońcu dowiedziałam się dlaczego moja silna wola jest taka słaba.

Pokaż mimo to

avatar
112
112

Na półkach: , ,

"Życie pozbawione pragnień być może nie wymagałoby wiele samokontroli — ale cóż by to było za życie?"

Wspaniała książka, lektura obowiązkowa dla wszystkich osób, które mają problem z siłą woli. Słuchałem w wersji audiobook, gdzie czytał świetny lektor Maciej Jabłoński, ale wydaje mi się, że tę książkę lepiej przyswajać powoli, rozdział po tygodniu, więc kiedyś jeszcze wrócę do niej. Na dodatek jest ciekawie napisana i z humorem, co rzadko zdarza się w takich książkach. Ten lekki styl mi się tak spodobał (być może dla kogoś to będzie wada),że w przyszłości także obowiązkowo zapoznam się z pozostałymi publikacjami autorki (Siła stresu i Siła aktywności),chociaż pewnie nie będą aż takie dobre z uwagi na temat.
Książka ma dwie wady:
1. Samo jej przeczytanie nie zwiększy waszej siły woli, jeżeli nie zastosujecie się do opisanych tutaj wskazówek. Niby oczywista sprawa, lecz chodzi mi o to, aby nie oczekiwać żadnych cudów (sama autorka nawet o tym wspomina),gdyż według mnie najważniejszym przesłaniem silnej woli jest po prostu wysoka samoświadomość, a reszta to tylko dodatkowe wsparcie.
2. Słuchałem ją z zaciekawieniem od początku do samego końca, no ale dla niektórych osób może być zbyt rozwleczona, na dodatek jest tutaj opisanych mnóstwo eksperymentów psychologicznych, więc jeśli kogoś takie sprawy nie ciekawią, a tylko same konkrety o tym jak poprawić siłę woli, to może nie być zadowolony.

"Siła woli. Wykorzystaj samokontrolę i osiągaj więcej!" opiera się na kursie autorki na temat siły woli. Kurs ten trwa 10 tygodni i nawet autorka sugeruje, żeby czytać po 1 rozdziale na tydzień i na bieżąco wdrażać porady do swojego życia.

Ciekawskim polecam się zapoznać z wykładem autorki:
https://www.youtube.com/watch?v=V5BXuZL1HAg

Omawiane koncepty w książce:
1. Siłę woli tworzą w istocie trzy siły — „chcę”, „nie chcę” i „pragnę” — które pomagają nam stawać się lepszymi wersjami nas samych.
2. Siła woli jest to, podobnie jak reakcja na stres, instynkt biologiczny, który powstał w drodze ewolucji, aby pomagać nam bronić się przed samymi sobą.
3. Samokontrola jest jak mięsień. Kiedy pracuje, to się męczy, ale też wzmacnia się dzięki regularnym ćwiczeniom.
4. Jeżeli traktujemy wyzwania dla siły woli jako miary moralnej wartości, „dobre” zachowanie staje się przyzwoleniem dla nas, aby postępować „źle”. Chcąc doskonalić samokontrolę, musimy zapomnieć o szlachetności, a skupić się na własnych celach i wartościach.
5. Nasz mózg myli obietnicę nagrody z gwarancją szczęścia, dlatego szukamy satysfakcji w tym, co jej tak naprawdę nie daje.
6. Złe samopoczucie prowadzi do kapitulacji, ale pozbywanie się winy wzmacnia nas.
7. To, że nie jesteśmy w stanie zobaczyć wyraźnie własnej przyszłości, skłania nas do ulegania pokusom i odkładania na później.
8. Samokontrola podlega wpływom ze strony kontroli społecznej, przez co zarówno siła woli, jak i uleganie pokusie mają charakter „zakaźny”.
9. Próby tłumienia myśli, emocji i zachcianek przynoszą efekt przeciwny do zamierzonego i tylko zwiększają prawdopodobieństwo, że nadal będziemy myśleli, czuli i działali w sposób, jakiego bardzo chcemy uniknąć.
-----------------------------------------------
Na zachętę streszczę część omawianych koncepcji.

Siła woli opiera się na 3 mocach:
- chcę (coś, czego unikasz),
- nie chcę (nawyk, którego chcesz się pozbyć),
- pragnę (jakiś ważny cel życiowy np. poprawa stanu zdrowia, zarządzanie stresem, doskonalenie rodzicielskich umiejętności wychowawczych, rozwój kariery zawodowej).

Inaczej ujmując siła woli to zdolność opierania się pokusom i odkładaniu zadań, a także realizowania celów. Siła woli jest ważniejsza niż inteligencja, charyzma i empatia.
Dlaczego siła woli jest taka słaba? Ponieważ nasz mózg jest dosyć prymitywny i system samokontroli został nadbudowany na systemie popędów.

Do czego może doprowadzić słaba wola? Między innymi alkoholizmu, nałogowego sprawdzania poczty, obżarstwa, uzależnienia od gier wideo, zakupoholizmu czy nawet zdrady.
Do czego można wykorzystać samokontrolę? Między innymi do startu w maratonie, założenia firmy, pokonania stresu związanego z utratą pracy, zażegnania konfliktu rodzinnego czy napisania sprawdzianu. Wybierz wyzwanie dla siebie.

Pierwsza zasada siły woli: poznaj siebie. Większość decyzji podejmujemy na autopilocie. Aby zwiększać samokontrolę, należy przede wszystkim pogłębiać samoświadomość. Śledź swoje decyzje w ciągu dnia. Zrób to przez przynajmniej 1 dzień, a potem przeanalizuj, które decyzje wspierają dążenie do celów, a które je utrudniają. Według mnie jest to kluczowa zasada i tak naprawdę najważniejsza, jeżeli chcemy wzmocnić swoją siłę woli, musimy podejmować lepsze decyzje, gdyż często podlegamy nagłym impulsom lub nieprzydatnym nawykom. Przykładowo codziennie uczmy się matematyki - będziemy w niej coraz lepsi; codziennie się zamartwiajmy - będziemy coraz lepsi w zamartwianiu. To samo dotyczy jakichkolwiek systematycznie wykonywanych czynności.
Mózg można trenować - na przykład żonglowanie zwiększa ilość istoty szarej (substancji budującej mózg) w obszarach odpowiedzialnych za śledzenie poruszających się obiektów, granie w gry pamięciowe codziennie przez 25 minut, zwiększa ilość połączeń z obszarami związanymi z uwagą i pamięcią. Siłę woli można trenować poprzez opieranie się pokusom i realizację wyznaczonych sobie wyzwań.

Medytacja również zwiększa siłę woli. Udowodniono, że medytacja korzystnie wpływa na: uważność, koncentrację, samoświadomość, zarządzanie
stresem czy panowanie nad impulsami. Medytując po 10-15 minut dziennie już po 8 tygodniach możemy poczuć rezultaty, chociaż nawet 5 minut dziennie będzie wystarczające. Ważne jest by siedzieć prosto i nieruchomo, zauważać swój oddech, a także to, jak uwaga ulega rozproszeniu, by ją ponownie nakierować na oddech.

Siła woli to nie tylko psychologia, lecz też fizjologia. Najlepszą fizjologiczną miarą wspomnianego stanu umysłu i ciała jest tak zwana zmienność rytmu zatokowego, którą można nazwać cielesną rezerwą siły woli. Chodzi w niej o tempo bicia serca i sygnały z obu części autonomicznego układu nerwowego: współczulnego układu nerwowego, który pobudza ciało do działania, oraz przywspółczulnego układu nerwowego, który pomaga ciału w odpoczywaniu i wracaniu do zdrowia.
Osoby z wysoką zmiennością rytmu zatokowego lepiej sobie radzą z ignorowaniem czynników rozpraszających, opóźnianiem gratyfikacji i odnajdywaniem się w stresujących sytuacjach. Na ten rytm wpływa mnóstwo czynników, m.in.:
- jedzenie (najlepiej pokarmy roślinne i nieprzetworzone),
- poziom czystości powietrza,
- stres, niepokój, złość, depresja, samotność itp.
- chroniczne bóle i choroby.

Siłę woli można poprawić oddechem. Sprawdź, ile zwykle robisz oddechów w ciągu minuty. Zwolnij rytm oddychania do 4-6 oddechów, po 10-15 sekund każdy. Spowalnianie rytmu oddychania pobudza działanie kory przedczołowej i zwiększa zmienność rytmu zatokowego, co z kolei pomaga wyprowadzać mózg i ciało ze stanu stresu, a wprowadzać w tryb samokontroli. Wystarczy zaledwie kilka minut takiej praktyki, aby poczuć spokój, kontrolę oraz gotowość do pokonywania zachcianek i do podejmowania wyzwań. Tylko nie wstrzymuj powietrza, bo to może zwiększyć stres. A jeśli nie dajesz rady zrobić tylko 4-6 oddechów w ciągu minuty, to nie szkodzi, bo wystarczy po prostu spowolnić częstotliwość oddechów poniżej 12 na minutę, aby zwiększyć zmienność rytmu zatokowego.
Badania wykazały, że regularna praktyka tej metody codziennie przez 20 minut zwiększa zmienność rytmu zatokowego, jak również redukuje zachcianki i łagodzi depresję u dorosłych, którzy wychodzą z uzależnienia od jakichś substancji oraz z zespołu stresu pourazowego. Dlatego stosuj taką relaksację jak najczęściej, jeśli jesteś zestresowany/a (na YT jest mnóstwo filmików z medytacjami prowadzonymi). Przy czym w kontekście zwiększania siły woli wystarczy nawet 1-2 minuty spowolnionego oddechu.

Ćwiczenia fizyczne także zwiększają siłę woli. U początkujących efekty widać natychmiastowo. Ćwiczenia fizyczne nie tylko łagodzą stres, lecz też działają antydepresyjnie. Powodują także przyrost istoty szarej (komórek mózgowych) i istoty białej („izolacji” na komórkach mózgu, która pomaga im sprawniej i skuteczniej komunikować się między sobą). Dzięki ruchowi - podobnie jak i medytacji - mózg szybciej pracuje i bardziej się rozwija. Osobom zaczynającym wystarczy nawet 5 minut ćwiczeń, aby odczuć efekty. Wystarczy jakakolwiek aktywność fizyczna, na przykład spacer, sport, ale też taniec, czy nawet zabawa z psem - wszystko co wystarczająco pobudzi do wysiłku.

Kolejnym prostym sposobem poprawienia siły woli jest przebywanie wśród zieleni. Spędzenie nawet i 5 minut na łonie natury obniża poziom stresu, polepsza samopoczucie, zwiększa koncentrację i stymuluje samokontrolę. Połącz to z aktywnością fizyczną np. spacerem, aby uzyskać jeszcze lepszy efekt.

Niesamowicie ważnym czynnikiem decydującym o zasobach siły woli jest ilość snu (i jego jakość). Niedosypianie, czyli zwykle spanie mniej niż po 6 godzin, zwiększa podatność na stres, na zachcianki, na pokusy, utrudnia kontrolę własnych emocji, koncentrację, no i na podejmowanie poważnych wyzwań dla siły "pragnę". Brak snu zaburza sposób, w jaki ciało i mózg wykorzystują glukozę, czyli najważniejszą dla nich postać energii. Gdy jesteśmy zmęczeni, wówczas komórki naszego organizmu napotykają trudności z absorbowaniem glukozy z krwiobiegu, a my odczuwamy wyczerpanie. Kiedy ciało i mózg bardzo potrzebują energii, zaczynamy pragnąć słodyczy lub kofeiny, lecz kiedy spróbujemy uzupełnić te niedobory za pomocą cukru i kawy, nasze ciało i mózg nie otrzymają potrzebnej energii, ponieważ nie będą w stanie efektywnie jej pożytkować. Najbardziej na tym kryzysie energetycznym cierpi kora przedczołowa - określa się to jako łagodna dysfunkcja kory przedczołowej. Zatem staraj się codziennie wysypiać, a jeśli nie zawsze masz taką możliwość, to spróbuj wyspać się na zapas przed męczącym dniem, możesz także stosować drzemki do szybkiej regeneracji.

Dosyć zaskakującą informacją może być to, że nadmierna samokontrola bywa szkodliwa... Ciągłe ograniczanie zachcianek i rygorystyczna samodyscyplina wymagają dużych zasobów energii ciała i umysłu. Takie nieustanne napięcie można przyrównać do chronicznego stresu, a chroniczny stres może przekładać się na choroby układu krążenia, cukrzycę, chroniczny ból pleców czy podatność na przeziębienie lub grypę. Chroniczna samokontrola - podobnie jak i chroniczny stres - zwiększa ryzyko zachorowania, gdyż osłabia układ immunologiczny. Dlatego tak ważny jest odpoczynek. Odpręż się, aby uzupełnić rezerwy siły woli. Wystarczy 5-10 minut relaksacji, by spowodować aktywizację przywspółczulnego układu nerwowego (odpoczynek i rozluźnienie organizmu) oraz wyciszenie współczulnego układu nerwowego (mobilizacja do działania i stres).

Samokontrola słabnie z upływem czasu (dlatego jest porównywana do mięśnia),najsilniejsza jest rano (lub w nocy, jeśli ktoś prowadzi nocny tryb życia). Zużywa się także pod wpływem kontrolowania emocji i podejmowania decyzji. Wiedząc o tym, najtrudniejsze zadania wykonuj na początku, natomiast najprostsze zostaw sobie na koniec.

Głód jest powiązany z ryzykownymi zrachowaniami, czyli słabą samokontrolą. Niski poziom cukru we krwi odpowiada za spadek siły woli (energii),chociaż to nie do końca chodzi o sam spadek cukru, lecz kwestię dla mózgu, czy zasoby energii ulegają zmniejszeniu czy też zwiększeniu i na tej podstawie jest dokonywany wybór o jej wydawaniu lub oszczędzaniu. Dlatego o ile sporadyczny zastrzyk energii w postaci cukru faktycznie może na chwilę zwiększyć siłę woli, to jednak szprycowanie się ciągle cukrem nie tylko przyniesie same szkody, ale na dodatek pogorszy samokontrolę, gdyż nagłe skoki i spadki poziomu cukru we krwi mogą upośledzać zdolności ciała i mózgu do właściwego wykorzystywania cukru - oznacza to, że można się doprowadzić do stanu, w którym ma się wysoki poziom cukru, a mało energii, czyli cukrzyca typu 2 inaczej ujmując. Lepszym wyjściem będzie spożywanie wartościowego jedzenia, najlepiej o niskim indeksie glikemicznym, gdyż to pomaga utrzymywać stały poziom cukru (dieta taka zawiera między innymi chude białko, orzechy i fasolę, bogate w błonnik zboża, a także większość owoców i warzyw). Zmiana swojej diety może wymagać trochę samokontroli, ale po pewnym czasie zwróci się to z nawiązką.

Propozycja treningu dla siły woli:
• Wzmocnij siłę „nie chcę”: postaraj się zobowiązać na przykład do nieprzeklinania (a co najmniej do nieużywania jakiegoś nawykowego powiedzonka),do niekrzyżowania nóg, kiedy siedzisz, albo do wykonywania ręką niedominującą takich codziennych czynności, jak jedzenie czy otwieranie drzwi.
• Wzmocnij siłę „chcę”: postaraj się zobowiązać do robienia czegoś codziennie (ale nie tego, co i tak już robisz) wyłącznie w celu wypracowania jakiegoś nawyku i nieszukania wymówek. Mogą to być na przykład: telefon do matki, pięciominutowa medytacja, znajdowanie każdego dnia w swoim domu jednej rzeczy, którą należy wyrzucić albo oddać do recyklingu.
• Wzmocnij automonitoring: w sposób „sformalizowany” śledź świadomie coś, na co zwykle nie zwracasz uwagi — na przykład, ile wydajesz, co jesz, ile czasu
spędzasz online albo przed telewizorem. Nie potrzebujesz do tego żadnej wyszukanej technologii, papier i ołówek wystarczą.

Wyrób w sobie nawyk zauważania i wybierania tego, co trudniejsze. Mózg chce nas chronić przed całkowitym wyczerpaniem, ale nie oznacza to kończącej się siły woli, tylko dochodzenie do pułapu w którym to wyczerpanie dopiero zaczyna występować. Inaczej ujmując nawet jeśli myślisz, że wyczerpałeś swoją siłę woli, to tak naprawdę posiadasz nadal jej rezerwy, czego najlepszym przykładem są sportowcy ekstremalni - po pewnym czasie największą blokadą nie jest sfera fizyczna, tylko psychiczna, a oni doskonale potrafią ją przełamywać. Zastanów się następnym razem, czy na pewno impuls o braku siły woli jest prawdziwy, czy jednak nadal posiadasz wystarczające rezerwy. Oczywiście jeśli będziesz doprowadzał się do prawdziwego wyczerpania, to na pewno to odczujesz, ale sęk w tym, że większość ludzi może znacznie więcej niż im się wydaje. Tutaj można rzucić, że "limity są tylko w naszej głowie".

Przekonania o sile woli mają większe znacznie niż się wydaje. Źródło motywacji może mieć bardzo duży wpływ na siłę woli.
Zadaj sobie następujące trzy pytania:
1. W jaki sposób skorzystasz na tym, że podjęcie tego wyzwania zakończy się sukcesem?
2. Kto jeszcze skorzysta, jeżeli podjęcie tego wyzwania zakończy się sukcesem?
3. Wyobraź sobie, że obecne wyzwanie będzie z czasem stawać się coraz łatwiejsze dla Ciebie, pod warunkiem że już teraz odczuwasz gotowość do robienia tego, co
w tej chwili wydaje się trudne.

Wzmocnij swoje źródło motywacji, aby wzmocnić swoją samokontrolę. Możesz przypominać sobie o nim codziennie za każdym razem, gdy Twoja siła woli osłabnie. Może jeśli nie Ty sam/a, to ktoś inny jest dla Ciebie takim źródłem? Może chcesz zrobić coś bardziej dla kogoś innego? Może marzysz o lepszej przyszłości (lub żeby zapobiec gorszej)? Weź wszystkie aspekty pod uwagę. Być może któryś będzie na tyle silny i ważny, że zmotywuje Cię do działania.

Psycholodzy sugerują, że od ludzi pozbawionych siły woli nie można oczekiwać dobrych decyzji na rzecz społeczeństwa, gdyż dochodzi do racjonalizowania niemoralnych zachowań...

I na tym zakończę streszczanie. W książce autorka także omawia neurobiologiczne aspekty mózgu, wpływ środowiska i innych ludzi na nasze zachowanie, błędnych wyobrażeń i przekonań, nawet błędnego sposobu myślenia, a także innych psychologicznych konceptów powiązanych z samokontrolą, ale to już pozostawiam wam do przeczytania w książce.
I tak jak wspomniałem na początku - to, że o tym wszystkim się dowiecie nie zwiększy zauważalnie waszej siły woli, dopiero gdy zaczniecie to stosować w swoim życiu, to dopiero może coś zmienicie i tego wam życzę. Z pewnością kiedyś do tej książce jeszcze wrócę, gdyż powinienem ją dawkować po 1 rozdziale na tydzień (wam też radzę tak zrobić),gdyż nie da się wszystko naraz zastosować i ogarnąć.
No ale najważniejsza kwestia to samoświadomość siebie i tego, co się cały czas robi.

"Życie pozbawione pragnień być może nie wymagałoby wiele samokontroli — ale cóż by to było za życie?"

Wspaniała książka, lektura obowiązkowa dla wszystkich osób, które mają problem z siłą woli. Słuchałem w wersji audiobook, gdzie czytał świetny lektor Maciej Jabłoński, ale wydaje mi się, że tę książkę lepiej przyswajać powoli, rozdział po tygodniu, więc kiedyś jeszcze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
572
298

Na półkach: , ,

Książka, w której autor na podstawie badań naukowych w ciekawy i przystępny sposób wyjaśnia funkcjonowanie konkretnych zachowań związanych z nawykami i siła woli

Książka, w której autor na podstawie badań naukowych w ciekawy i przystępny sposób wyjaśnia funkcjonowanie konkretnych zachowań związanych z nawykami i siła woli

Pokaż mimo to

avatar
3536
3479

Na półkach:

Kolejny mięsień który można ćwiczyć, to nie żadna tajna moc którą ktoś ma albo nie ma, tylko mniej lub bardziej wyćwiczona cecha.

Kolejny mięsień który można ćwiczyć, to nie żadna tajna moc którą ktoś ma albo nie ma, tylko mniej lub bardziej wyćwiczona cecha.

Pokaż mimo to

avatar
77
9

Na półkach:

Bardzo dobra książka. Dużo się z niej dowiedziałam, a opisane techniki są skuteczne.

Bardzo dobra książka. Dużo się z niej dowiedziałam, a opisane techniki są skuteczne.

Pokaż mimo to

avatar
180
99

Na półkach: ,

W mojej ocenie, trochę przegadana. Ma w sobie wiele wartościowej i inspirującej treści, jednak odpychała mnie nieco przydługimi wywodami szczególnie przy opisywaniu studium przypadków. Plus za zwarte podsumowania rozdziałów, które defacto bardzo czytelnie podsumowują o czym w danym rozdziale była mowa.

W mojej ocenie, trochę przegadana. Ma w sobie wiele wartościowej i inspirującej treści, jednak odpychała mnie nieco przydługimi wywodami szczególnie przy opisywaniu studium przypadków. Plus za zwarte podsumowania rozdziałów, które defacto bardzo czytelnie podsumowują o czym w danym rozdziale była mowa.

Pokaż mimo to

avatar
100
75

Na półkach:

Duże słowa uznania dla autorki. Książka zawiera bardzo wiele praktycznych wskazówek do tego jak wzmacniać silną wolę oraz doskonale tłumaczy mechanizmy psychologiczne.
W moich oczach autorka jest ekspertką w omawianym temacie- ukończyła doktorat z psychologii na Uniwersytecie Stanfordzkim a swoją książkę oparła na podstawie swojego kursu. Nie jest to książka napisana w stylu wielu poradników. Moim zdaniem wyróżnia ją to, że autorka pokazuje wiele rzetelnych badań naukowych- podaje ich źródła oraz zawartą teorię popiera przykładami z życia.
Z pewnością będę zaglądać do niej nie raz....
Gorąco polecam !

Duże słowa uznania dla autorki. Książka zawiera bardzo wiele praktycznych wskazówek do tego jak wzmacniać silną wolę oraz doskonale tłumaczy mechanizmy psychologiczne.
W moich oczach autorka jest ekspertką w omawianym temacie- ukończyła doktorat z psychologii na Uniwersytecie Stanfordzkim a swoją książkę oparła na podstawie swojego kursu. Nie jest to książka napisana w...

więcej Pokaż mimo to

avatar
859
843

Na półkach:

Kelly McGonigal prowadzi na Uniwersytecie Standforda dziesięciotygodniowy kurs dotyczący siły woli. Książka Siła woli. Wykorzystaj samokontrolę i osiągaj więcej!, której tytuł brzmi jak jeden z wielu poradników motywacyjnych obejmuje program tego kursu. A ten jest ambitny i niesłychanie soczysty. Psycholożka korzysta z wyników najnowszych badań dotyczących siły woli, motywacji, w kontekście funkcjonowania ludzkiego mózgu i krok po kroku prowadzi nas przez codzienne bolączki trapiące nas wszystkich, gdy chodzi o pokusy codziennego życia we współczesnym świecie.

W kolejnych rozdziałach, odpowiadających cotygodniowym zajęciom wyjaśnia czym jest siła woli, dlaczego mamy tak ogromny problem, gdy chcemy przejść na dietę, rzucić palenie, ograniczyć alkohol, rozpocząć aktywność sportową, i w wielu innych sytuacjach.
[...]
całość:
https://www.speculatio.pl/sila-woli-2/

Kelly McGonigal prowadzi na Uniwersytecie Standforda dziesięciotygodniowy kurs dotyczący siły woli. Książka Siła woli. Wykorzystaj samokontrolę i osiągaj więcej!, której tytuł brzmi jak jeden z wielu poradników motywacyjnych obejmuje program tego kursu. A ten jest ambitny i niesłychanie soczysty. Psycholożka korzysta z wyników najnowszych badań dotyczących siły woli,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
169
33

Na półkach: ,

Fajnie napisana, dużo ciekawych eksperymentów, które zmieniają sposób myslenia. Sporo dowiedziałam się o sobie i chętnie wykorzystuje wskazówki przedstawione w książce. polecam!

Fajnie napisana, dużo ciekawych eksperymentów, które zmieniają sposób myslenia. Sporo dowiedziałam się o sobie i chętnie wykorzystuje wskazówki przedstawione w książce. polecam!

Pokaż mimo to

avatar
390
195

Na półkach:

Znakomita, klarowna, przystępnie napisana i przejrzyście skonstruowana. Zdecydowanie polecam.

Znakomita, klarowna, przystępnie napisana i przejrzyście skonstruowana. Zdecydowanie polecam.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  652
 • Przeczytane
  210
 • Posiadam
  61
 • Teraz czytam
  33
 • Rozwój osobisty
  13
 • Chcę w prezencie
  7
 • 2018
  6
 • Psychologia
  6
 • Ulubione
  5
 • Rozwój
  5

Cytaty

Więcej
Kelly McGonigal Siła woli. Wykorzystaj samokontrolę i osiągaj więcej! Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także