Siła woli. Wykorzystaj samokontrolę i osiągaj więcej!

Okładka książki Siła woli. Wykorzystaj samokontrolę i osiągaj więcej!
Kelly McGonigal Wydawnictwo: Helion poradniki
poradniki
The Willpower Instinct: How Self-Control Works, Why It Matters, and What You Can Do To Get More of It
Helion
2015-02-17
2015-02-17
Data 1. wydania:
2012-01-01
Katarzyna Rojek
siła woli samokontrola

W mojej ocenie, trochę przegadana. Ma w sobie wiele wartościowej i inspirującej treści, jednak odpychała mnie nieco przydługimi wywodami szczególnie przy opisywaniu studium przypadków. Plus za zwarte podsumowania rozdziałów, które defacto bardzo czytelnie podsumowują o czym w danym rozdziale była mowa.

Duże słowa uznania dla autorki. Książka zawiera bardzo wiele praktycznych wskazówek do tego jak wzmacniać silną wolę oraz doskonale tłumaczy mechanizmy psychologiczne.
W moich oczach autorka jest ekspertką w omawianym temacie- ukończyła doktorat z psychologii na Uniwersytecie Stanfordzkim a swoją książkę oparła na podstawie swojego kursu. Nie jest to książka napisana w stylu wielu poradników. Moim zdaniem wyróżnia ją to, że autorka pokazuje wiele rzetelnych badań naukowych- podaje ich źródła oraz zawartą teorię popiera przykładami z życia.
Z pewnością będę zaglądać do niej nie raz....
Gorąco polecam !

Kelly McGonigal prowadzi na Uniwersytecie Standforda dziesięciotygodniowy kurs dotyczący siły woli. Książka Siła woli. Wykorzystaj samokontrolę i osiągaj więcej!, której tytuł brzmi jak jeden z wielu poradników motywacyjnych obejmuje program tego kursu. A ten jest ambitny i niesłychanie soczysty. Psycholożka korzysta z wyników najnowszych badań dotyczących siły woli, motywacji, w kontekście funkcjonowania ludzkiego mózgu i krok po kroku prowadzi nas przez codzienne bolączki trapiące nas wszystkich, gdy chodzi o pokusy codziennego życia we współczesnym świecie.

W kolejnych rozdziałach, odpowiadających cotygodniowym zajęciom wyjaśnia czym jest siła woli, dlaczego mamy tak ogromny problem, gdy chcemy przejść na dietę, rzucić palenie, ograniczyć alkohol, rozpocząć aktywność sportową, i w wielu innych sytuacjach.
[...]
całość:

Fajnie napisana, dużo ciekawych eksperymentów, które zmieniają sposób myslenia. Sporo dowiedziałam się o sobie i chętnie wykorzystuje wskazówki przedstawione w książce. polecam!

Znakomita, klarowna, przystępnie napisana i przejrzyście skonstruowana. Zdecydowanie polecam.

Genialnie opisane mechanizmy ludzkiego mózgu związane z motywacją, siłą woli, uzależnieniami. Bardzo dużo przykładów, anegdotek, opisów eksperymentów psychologicznych, wskazówek, ćwiczeń itd. Czyta się to lekko i przyjemnie, a przy okazji bardzo skłania do refleksji. Zazwyczaj w tego typu książkach mamy 1 pomysł autora, który następnie jest wałkowany przez 200 stron, a całość dałoby się streścić do jednej broszurki. Tutaj tak nie jest - podejście jest bardzo naukowe, przedstawia wiele pomysłów i podejść, zachęca do eksperymentowania i sprawdzania samemu co działa, a co nie. Zalecane jest wręcz czytać 1 rozdział tygodniowo i zwracać uwagę czy przedstawione w nim mechanizmy są obecne w naszym życiu.

Świetna książka, bardzo przystępnie napisana,fascynujące tezy poparte wieloma badaniami. Autorka ma dar opowiadania i spore poczucie humoru. To, co pisze o sile woli jest odkrywcze, nowatorskie, bardzo ciekawe. Proponuje też dużo pomocnych ćwiczeń. To na pewno pozycja, z ktorej warto zrobić notatki i często do nich wracać. Zostaje jedną z moich ulubionych autorek.

Warto przeczytać.

Warto przeczytać.

Świetna książka. Pisana przystępnym językiem, ale zawsze wskazująca na uzasadnienie w aktualnych badaniach naukowych, więc nie jest to ślepe podążanie za guru. Zaskakujące anegdoty, informacje podawane w niedużych dawkach i przejrzyste podsumowania pozwalają łatwiej zapamiętać treść. Świetną ilustracją tematów są historie uczestników kursu związanego z książką. Nie ma zarzucania wiedzą naukową, jest tyle objaśnień, żeby można było zrozumieć, jak działają mechanizmy związane z siłą woli, i nie więcej. Dobrze sprawdza się czytanie tylko jednego rozdziału na raz, z kilkudniową przerwą na "zadania domowe".

Mam awersje do wszelkiego rodzaju coachingowych pozycji, ale ta wpisuje się w nurt publikacji popularnonaukowych jednocześnie dającej konkretne porady, jak wzmocnić siłę woli i przejąć większą kontrolę nad automatycznymi decyzjami naszego umysłu. Po przesłuchaniu audiobooka, kupiłem fizyczną wersję bo wiedziałem, że na pewno przyda się powtórka. Polecam.

Kelly McGonigal Siła woli. Wykorzystaj samokontrolę i osiągaj więcej! Zobacz więcej