Grudniowy sztorm

Okładka książki Grudniowy sztorm Iny Lorentz
Okładka książki Grudniowy sztorm
Iny Lorentz Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Trettin (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Trettin (tom 1)
Dezembersturm
Sonia Draga
2015-11-18
2015-11-18
Barbara Niedźwiecka
Prusy XIX w. rodzina podróż historia I. Lorenz

" Każdy popełnia błędy, ale tylko nieliczni starają się je naprawić." (str303)

Bardzo lubię książki autorstwa tego małżeństwa. Dużo się w nich dzieje, bohaterowie są świetnie wykreowani, a prócz tego zawsze jest łyk historii.
Rok 1875 Prusy Wschodnie. Młodziutka Lora po tragicznej śmierci rodziców i rodzeństwa zamieszkuje z dziadkiem. Żyli w biedzie. Dziadek oszczędzał na spadek dla wnuczki, na który czyhał jego niegodziwy bratanek. Człowiek bez skrupułów, któremu natura poskąpiła urody. Niedostatki te rekompensował sobie wytwornymi strojami.

Pozbawił stryja majątku. Był człowiekiem podłym i wyrachowanym, znienawidzonym przez miejscowych ludzi i służbę. Dziadek robił wszystko by jego ukochana wnuczka nie trafiła do pałacu podłego siostrzeńca i jego jeszcze gorszej żony. Dziadek zorganizował jej wyjazd do Stanów Zjednoczonych razem z niesympatyczną służącą, która już na samym początku pokazała się z najgorszej strony. I tak zaczęła się jej wielka przygoda w nieznane, obfitująca w wiele przykrych niespodzianek, ale i dobrych rzeczy.

Na statku poznaje małą dziewczynkę, sierotę podróżującą z dziadkiem, i od samego początku zaprzyjaźniają się. Jest także niesympatyczny i odrażający kuzyn dziewczynki, dybiący na jej posag. Przez to że Lora zaprzyjaźniła się z dziewczynką zyskała w jej kuzynie niebezpiecznego i nieobliczalnego wroga, który dał jej mocno popalić.

Statek trafia na sztorm. Życie pasażerów i załogi było zagrożone. Statek zaczął tonąć. Było wiele ofiar. Koszmar gonił koszmar. Jest to fakt autentyczny. W grudniu 1875 roku zatonął szybkobieżny parowiec Deutschland. Katastrofa przebiegała tak, jak to zostało opisane w książce. Ocalałych pasażerów uratował angielski holownik.

W Anglii Lora i jej mała podopieczna trafia na biednych, lecz życzliwych ludzi, którzy bardzo im pomogli. Lecz ciągle groziło im niebezpieczeństwo ze strony kuzyna małej arystokratki. Kuzyn był człowiekiem pozbawionym skrupułów, przestępcą uwikłanym w ciemne interesy. W końcu obie dziewczyny odnalazły spokój i ukojenie u sympatycznego wuja dziewczynki. Lori po przykrych doświadczeniach nabrała odwagi i pewności siebie, wydoroślała. Była opiekuńczą osobą wrażliwą na krzywdę innych. Ale to nie był koniec ich problemów. Pojawiają się kolejne przykre wydarzenia i momenty grozy.

Ciekawą postacią była Nati. Mała, rozpieszczona dziewczynka, bardzo dojrzała na swój wiek. Była bystrym obserwatorem i posiadła umiejętność trafnej oceny sytuacji.
W powieści pojawiają się bohaterowie, których darzy się sympatią, współczuje się im, sympatyzuje z nimi. Są też czarne charaktery, którym życzy się jak najgorzej. Wiele momentów i sytuacji mocno podnosi ciśnienie i często trudno oderwać się od lektury, bo chciałoby się wiedzieć co będzie dalej. Jest to pierwsza część sagi.

" Każdy popełnia błędy, ale tylko nieliczni starają się je naprawić." (str303)

Nudna, dziwna, niedorzeczna. Jedyny plus za ciekawy początek i pomysł. Podczas lektury tej książki nie byłam w stanie obdarzyć sympatia żadnego z bohaterów. Lora nudzi niesamowicie i ciagle się powtarza, natomiast Nati okropnie denerwuje. Ksiażka z powodzeniem mogłaby znaleźć się na liście lektur szkolnych, dla licealistow. Zakończenie najzwyczajniej w świecie mnie zniesmaczyło.

Nieco ckliwe ale z nerwem.

Nieco ckliwe ale z nerwem.

Czyta się powieść całkiem miło, wciągająca to lektura. Niedoskonałości językowe, marnie zarysowane tło historyczne autorzy nadrabiają wartą akcją i nietuzinkowymi bohaterami.
Zastanawiam się, co mają na myśli RECENZENCI PONIŻEJ, o szerokim tle historycznym, skoro Berlin jest opisany JEDNYM ZDANIEM, podobnie Anglia... 🤦‍♀️
W zasadzie autorzy są grafomanami. Próbka : "W głosie staruszka zabrzmiało takue przygnębienie, jakby miał sam do siebie pretensje, że nie jest już tak silny, jak przed laty, gdy był jeszcze młody"... takich kwiatków stylistycznych jest sporo 🤦‍♀️

Początek historii sięga roku 1875, Prus Wschodnich, gdy piętnastoletnia Lora Huppach traci w pożarze najbliższą rodzinę i zamieszkuje u dziadka Wolfharda von Trettina. Bohaterka opiekuje się przodkiem troskliwie, z oddaniem, stara się też zarobić i odłożyć na przyszłość pieniądze.
By ratować majątek przed okrutnym bratankiem Ottokarem von Trettinem, dziadek obmyśla plan niezwykły - jeszcze przed śmiercią wysyła wnuczkę... za ocean, do Stanów Zjednoczonych - by tam mogła wieść godne życie. Droga do lepszego świata w Ameryce okazuje się dla młodej dziewczyny bardzo trudna, a za każdym rogiem czyhają na nią liczne niebezpieczeństwa. Intrygi złych ludzi, i pech nie odstępują bohaterki...
Polecam lekturę osobom niezbyt wiele oczekującym od lektury, bo właściwie to czytadełko, i to czytadełko kobiece.

W zasadzie autorzy są grafomanami. Próbka : "W...

1970

Moje pierwsze spotkanie z twórczością pary Autorów ukrytych pod pseudonimem Iny Lorentz. Nieco zaskakujące ze względu na takie połączenie wątku historycznego z obyczajowym i kryminalnym. Pojawia się również wątek romansu.
Są rozgrywki wewnątrzrodzinne, traumatyczne przeżycia. Główna bohaterka pokazana jako bardzo młoda, a jednocześnie dojrzała, troskliwa opiekunka nestora rodu.
Jest też czarny charakter - krewny, który zdaje się za wszelką cenę dążyć do celu. Czy nawet po trupach?...

"Grudniowy sztorm" to pierwszy tom cyklu "Trettin". Nie powiem, ale podchodziłam dość sceptycznie do tej książki. Ale trzeba przyznać, że musi coś być w powieści przyciągającego, że skusiłam się na jej lekturę.

Ponieważ czytałam już kilka książek Iny Lorenz, zachęciła mnie jej umiejętność do przedstawiania ciekawego tła historycznego.
Dlatego też chętnie sięgnę po kolejną część z tego cyklu, bo wiem, że znów dowiem się czegoś ciekawego o naszych sąsiadach i ich historii, obyczajach i stosunkach społecznych.
Reszta przekolorowana i trochę przesadzona, ale czyta się w miarę dobrze.

Reszta przekolorowana i trochę przesadzona, ale czyta się w miarę dobrze.

Pasjonujące spotkanie z kolejnymi bohaterami pary autorów...I tym razem czyta się to dobrze i budzi ciekawość, co wydarzy się na kolejnej stronie...polecam

Opowieść niby nic ciekawego bez specjalnie zachęcającej okładki czy promocji, rozpoczęta bo nic innego nie miałam pod ręką... i czasami takie są najlepsze, historia bohaterów wciągnęła mnie strasznie. Od razu zamówiłam tom 2 i 3. Przygody Lory i jej przyjaciół były zatrważające - czasami niemożliwe aby zdarzyły się jednej osobie ale .. no właśnie to wcale nie przeszkadza bo akcja toczy się szybko i wcale nie jest przesadzona. Opowieść jak to przystało na romans historyczny z kryminałem w tle kończy się dobrze choć nie wszystko się zakończyło i dlatego jest tom 2 i 3. Zabieram się za nie :)

Dawno nie czytałam czegoś tak słabego! Podejrzewałam że będzie licho, ale te Prusy Wschodnie mnie zwabiły. Liczyłam na opisy znajomych okolic. Na około 150 stron (więcej nie zdzierżyłam) znalazłam nawet dwie wzmianki o moim mieście i na tym kończą się pozytywy. Byłabym pod wrażeniem, gdyby autorką była ośmiolatka, ale nie jest. Dziękuję i pozdrawiam.

• E-booki
  • Przeczytane w 2019
  • Literatura obyczajowa romans

Dodaj cytat z książki Grudniowy sztorm