Zapach kwiatu muszkatołowego

Der Duft der Muskatblüte
literatura piękna
Barbara Janowska-Michnowska
literatura niemiecka

Saga rodzinna, świetnie oddane tło historyczno - kulturowe XVI wiecznej Portugalii, dalekie, egzotyczne podróże morskie, odkrywanie nowych lądów, egzotyka, zapach orientalnych przypraw w tle..... wszystko co uwielbiam a jednak jakoś mnie nużyła ta powieść i nie mogłam się doczekać końca.
Do tego oczywiste zakończenie.

M .

Książka całkiem nijaka...

"Zapach kwiatu muszkatołowego” i nie tylko, bo to bardzo ciekawa historia, której akcja rozgrywa się w połowie XVI wieku.
Polecam!!! tym wszystkim, którzy chcą przeżyć niesamowitą przygodę przez głębiny mórz i zwiedzić odległe lądy, poznać egzotyczny świat Indii ich mieszkańców oraz ich mentalność.

Nie zachwyciła mnie ta książka...jest w niej wszystko co być powinno...podróże...intrygi....miłość...ale w całości wydaje mi się to płaskie. Postacie nie wzbudzają większych emocji, a ich losy, mimo, że zmienne nie powodują zaciekawienia.

Właśnie dopiero co skończyłam czytać i od razu wstawiam recenzję, póki trzymają mnie emocje:)
Powieść zaczęła się dosyć nudno i bardzo rozwlekle. Nagle autorka przedstawiła nam na raz kilku bohaterów i ciężko było mi się odnaleźć, jakie są ich powiązania:)
Na szczęście czytając z uwagą pomału zaczęłam rozumieć kto będzie ten zły a kto ten dobry.
Książka zaczyna się od...

Urzekająca opowieść. Wiele wątków, znakomicie zarysowani bohaterowie, rozbudowane tło spoleczno-obyczajowe. A przy tym doskonała narracja i styl wypowiedzi. Czyta się bardzo szybko. Historia wciąga od pierwszych stron. Autorka w interesujący sposób pochyliła się nad problemami kobiet, specyfiką ówczesnej szlachty i środowiska kupieckiego oraz niewolnictwem. Polecam☺

"Zapach kwiatu muszkatołowego" ujął mnie swoją fabułą. Jest to niezwykła historia ludzi, którym dane było żyć w XVI wieku. Każdy z bohaterów jest inny, sam tworzy swoją historię... Różnorodność tematyki, po którą sięga autorka jest bardzo rozpięta: wielokulturowość, niewolnictwo, powinność wobec rodziny, stosunki społeczne i ekonomiczne. Akcja dzieje się zarówno w Europie,...

Zaskakująca.

Napisana z rozmachem saga rodzinna.
Ana ucieka z Lizbony statkiem dowodzonym przez jej brata Alessandra. Gdy ten odnajduje ją, jest wściekły. Na pewien pomysł wpada jednak jego kuzyn Rui....
Ana pozostaje na Goa, a Alessandro w drodze powrotnej wdaje się w gorący romans z piękną Noelią.
Aranżowane małżeństwa nie zawsze dają miłość, konwenanse wiążą ręce, a walka o...

Nie jestem książkowym snobem; lubię po prostu gdy historia mnie wciąga, gdy kibicuję bohaterom i dzięki książce przenoszę się gdzieś na jakiś czas...Wszystko to znalazłam w tej powieści!
Trzymałam kciuki za Ane i Goffreya, do ostatniej strony irytytował mnie jej brat - jednym słowem znowu dałam się wciągnąć!

Dyskusje

• 2019