The Miniaturist

Okładka książki The Miniaturist Jessie Burton
Okładka książki The Miniaturist
Jessie Burton Wydawnictwo: Picador Cykl: Miniaturzystka (tom 1) literatura piękna
Miniaturzystka (tom 1)
The Miniaturist
Picador
2015-07-16
2015-07-16

Magiczna książka, pobudzająca wyobraźnię, przenosząca w całkiem inny świat, napisana pięknym językiem. Pierwszą połowę dosłownie pochłonęłam, druga część momentami stała się trudna, ale i tak uważam że to jedna z lepszych książek które przeczytałam w ostatnich latach.

Słowo „tajemnica” najlepiej opisuje tę książkę, bo faktycznie roi się w niej od sekretów i niedopowiedzeń. Na każdym kroku napotykamy niewyjaśnione zdarzenia, a lekko niepokojący klimat podkręca fabułę.

Lata 80te XVII wieku. Nastoletnia Nella zaczyna swoje nowe życie jako żona Amsterdamskiego kupca. Jej nowy dom okazuje się jednak bardzo odbiegać od jej wyobrażeń i dziewczyna musi stawić czoła zupełnie odmiennej rzeczywistości. Prezent ślubny w postaci miniatury mężowskiej kamienicy okazuje się nie tylko niewinną zabawką – zaczyna odgrywać kluczową rolę w życiu całej rodziny.

„Miniaturzystka” to powieść bardzo wciągająca, chociaż pozostawiająca pewien niedosyt. Fabuła jest wartka, ale zbyt duża ilość niedopowiedzeń z czasem zaczyna męczyć. Mile się zaskoczyłam wiedzą, jaką zdobyłam na temat ówczesnego handlu – znajdziemy tu wiele ciekawostek.

Bardzo przyjemna powieść, którą polecam. Czyta się lekko i przyjemnie.

Powieść nie ma zakończenia. Zamknięte zostały jedynie wątki poboczne, a ten najbardziej interesujący - samej miniaturzystki - nie został wyjaśniony. Ba, sama tytułowa miniaturzystka jest jedynie tłem tej historii. Po przeczytaniu ostatniej strony myślałam że to pomyłka. Bardzo rozczarowujące.
Książka jest napisana przyjemnym językiem, dobrze się czytało. Podejrzewam, że w zamyśle autorki miała przypominać klimatem serię "1793" Niklasa och Dag i szczerze mówiąc na to liczyłam, ale niestety otrzymałam jedynie bardzo powierzchowne opisy, zupełnie nie dało się wczuć w klimat Amsterdamu tamtych czasów. Tematyka bardziej obyczajowa, skupiająca się na aspektach obecnie szeroko komentowanych (wrogość społeczeństwa wobec odmienności ze względu na kolor skóry i skłonności seksualne). Zupełnie czego innego oczekiwałam po tej książce. Miałam nadzieję na coś bardziej historycznego, z elementem zagadki, czegoś bardziej "noir". Myślałam, że poznam tajniki kupiectwa w Holandii, ale tu konkretów również zabrakło. Powieść nie wzbudziła we mnie żadnych emocji poza poczuciem zmarnowanego czasu. Nie polecam.

Książka ciekawa i intrygująca, tajemnica rodziny Brandt jest pociągająca, że aż samemu chce się ją rozwikłać. Nic nie jest w tej książce tym na co wygląda.

Sama nie wiem... z jakiegoś powodu myślałam, że więcej będzie o sztuce niż o społeczeństwie - błędne założenie jest oczywiście moim problemem :)

Końcówka XVII wieku w Amsterdamie. Czasy kupców i gildii.
Książka całkiem nieźle oddaje atmosferę tych czasów, ale niestety jest dość nudna i przegadana. Intryga miniaturzystki niewiele wnosi. Można przeczytać ale nie trzeba.

Końcówka XVII wieku w Amsterdamie. Czasy kupców i gildii.

Dla mnie nietuzinkowy temat,piękna proza.Polecam

Dla mnie nietuzinkowy temat,piękna proza.Polecam

Książki tej autorki wydają mi się mroczne, jakby zabrakło w nich szczęścia. W tek książce go zdecydowanie zabrakło. Przeczytałam ją chętnie, ale pozostawiła gorzki posmak ... troche szkoda.

Miniaturzystka - Jessie Burton to piękna powieść o trudnych miłościach, o przesądach siedemnastowiecznego Amsterdamu, o życiu w tym mieście szczególnie ówczesnych kupców.
Nella Oortman osiemnastoletnia dziewczyna, która pochodzi z biednej rodziny wychodzi za mąż za bogatego kupca Johannesa Brandta. To małżeństwo jest zaaranżowane przez siostrę Johannesa wspólnie z matką dziewczyny.
Czy to małżeństwo będzie dla Nelli szczęśliwe, czy między małżonkami zrodzi się poważne uczucie? Proszę przeczytać tę książkę, a odkryjecie drodzy czytelnicy tajemnice tej rodziny i także jej służących. Wątek służących jest tu także wyjątkowo ciekawy, a służący odgrywają w tej powieści niebagatelną rolę.
Intrygującą osobą jest tu też miniaturzystka, co sugeruje już sam tytuł tej lektury.
No i tajemniczy drewniany, dużych rozmiarów domek dla lalek zbudowany na kształt kredensu, a nawet trumny.
Ten zagadkowy domek dostaje Nella od Johannesa jako ... prezent ślubny.
Jaką rolę ma pełnić tak osobliwy prezent?
O to zagadka, którą rozwiążecie państwo czytając tę pełną różnego rodzaju emocji książkę.
Znajdziecie tu też drodzy czytelnicy wiedzę o życiu mieszkańców Amsterdamu w siedemnastym wieku, a także o przyjaźni rodzin kupieckich, czy prawdziwej? Poczytajcie.
Polecam tę książkę, której treść bardzo wciąga i nie można się od niej oderwać chce się natychmiast rozwikłać każdą tajemnicę rodziny Brandtów i tajemniczej postaci miniaturzystki. Zakończenie jest zaskakujące.

Książka, co do której trudno mi sformułować jednoznaczną opinię, ponieważ sam rozwój wydarzeń jakoś mnie nie zachwycił ani też nie porwał swoim rozmachem, ale z drugiej strony atmosfera 17-wiecznego Amsterdamu została oddana tak sugestywnie, że z żalem odłożyłam książkę po skończonej lekturze.

Myślę też, że intrygę miniaturzystki związaną z podrzucaniem bohaterom miniaturowych figurek zdradzających ich głęboko skrywane sekrety można było rozwinąć znacznie lepiej, a tym samym przydać powieści aurę grozy, bo tak czytelnik otrzymał jedynie obraz hipokryzji wśród warstwy kupieckiej Amsterdamu w siedemnastym stuleciu - i nic poza tym.

Ogółem: spodziewałam się czegoś więcej, ale za dobrze oddanego ducha przeszłości daję 6/10.

Myślę też, że intrygę miniaturzystki związaną z podrzucaniem bohaterom...

• 2015