Demony seksu

Marginesy
2015-10-21
2015-10-21
9788365282095

Okładka książki HomoWarszawa. Przewodnik kulturalno-historyczny Yga Kostrzewa, Michał Minałto, Marcin Pietras, Wojciech Szot, Marcin Teodorczyk, Krzysztof Tomasik, Krzysztof Zabłocki
Ocena 6,5
HomoWarszawa. ... Yga Kostrzewa, Mich...
Okładka książki Tęczowa rewolucja Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik
Ocena 6,2
Tęczowa rewolucja Mariusz Kurc, Krzys...

Kristo - krótko.
Subiektywny wybór autora, mnie zabrakło Barbary Brylskiej oraz Iwony Katarzyny Pawlak, które seksu w sobie miały chyba więcej od innych. Zabrakło też szczególniejszej wiwisekcji opisywanych aktorek, jakiegoś pazura w tej skądinąd ciekawej książce.
Dużo za to zdjęć, często z Filmu z lat 80, często są to foty całostronicowe, jedne po drugich, wpływa to znacząco na objętość ksiązki.
Najsmutniejsza historia jest na końcu - nareszcie się dowiedziałem, co się stało z Marią Probosz. Gdzie zrobiła błąd? W którym momencie jej kariera się załamała?

Kristo - krótko.

Książkę czyta się przyjemnie z racji ładnego wydania. Mnóstwo zdjęć opisywanych aktorek i okładek czasopism z okresu PRL, na których znalazły się bohaterki. Imponuje też bibliografia, książka jest oparta na solidnych źródłach. Sam autor, co widać, doskonale czuje się w tematyce świata artystów okresu PRL, zna to środowisko w szerokim kontekście, dzięki czemu swobodnie opowiada nam o aktorkach wybranych do tej książki.
A sam wybór? Bardzo subiektywny. Myślę, że na pytanie o sześć nazwisk seksbomb-aktorek każdy z nas wymieniłby inne, niekoniecznie zbieżne z wyborem autora. Jest to zbiór sześciu biografii, prywatnych i zawodowych. Trochę brak obiektywizmu, autor raczej faworyzuje swoje bohaterki, broni przed zarzutami, a każdą kreuje na postać pozytywną.
Mimo wszystko lektura warta uwagi, zwłaszcza dzięki szacie graficznej i zbiorowi kapitalnych zdjęć.

Totalnie się zawiodłam - patrząc na okładkę (cudowną swoją drogą i gwiazdki należą się głownie za nią), tytuł i opis spodziewałam się biografii polskich demonów seksu epoki PRL, a dostałam opis aktorek które w większości (znalazły się perełki które porzuciły wstyd) bały się rozebrać przed kamerą albo pokazały kawałek prawego sutka na scenie w teatrze w sztuce granej dziesięć razy. Książka jest napisana bardzo na siłę, mam wrażenie, ze autor okładką chciał przyciągnąć czytelników, ale już było mu wszystko jedno co będzie w środku. Spodziewałam się czegoś bardziej pikantnego, biografii naszych polskich aktorek które swoją grą aktorską i życiem zapracowały na tytuł demona seksu. Dostałam wyliczankę poszczególnych filmów w których opisywane aktorki się rozebrały - taka rozciągnięta filmografia, równie dobrze mogłabym poczytać filmweb.

Prawdziwa gratka dla teatrofobów i filmofobów. Autor razem z bohaterkami wędruje poprzez ich role filmowe i teatralne. Dla mnie trochę za mało biografii. Niemniej jednak parę smaczków jest i można bliżej poznać tych kilka Demonów Seksu :-)

Praca aktora uważana jest często za lekką i przyjemną. Czy tak faktycznie jest? Jak w każdym zawodzie, tak i w tym przypadku wymagana jest sumienność, perfekcjonizm, ale także sporo wyrzeczeń, stresu i odwagi. Trzeba posiadać to „coś”, co przyciągnie uwagę widza i sprawi, że film będzie szczególny. Nie każdy potrafi dobrze wcielić się w powierzoną rolę bez sztuczności i z zachowaniem oryginalności. Dodatkowym elementem mogącym potęgować tremę są sceny rozbierane, które występują zarówno w filmach, jak i w sztukach wystawianych na scenie. Obecnie nagość nie wzbudza tak wielu emocji, ponieważ pojawia się często i nie stanowi takiego zaskoczenia. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych erotyzm i zmysłowość zaczęły być mocniej zaznaczane w polskim kinie. W tej książce znajdziecie biograficzne informacje na temat kobiet, które stały się symbolami seksu PRL-u i które przełamywały pewne bariery.

Krzysztof Tomasik to publicysta i autor książek, wśród których wymienić można między innymi „Homobiografie”, „Seksbomby PRL-u" czy „Gejerel”.

Biorąc do ręki książkę, uwagę zwraca już sama okładka z dużym intensywnie różowym tytułem i w stylu czasów, do których się odnosi. Przerysowana i krzykliwa. Myślę, że zamierzony efekt został osiągnięty. Przyciąga uwagę i świetnie i pasuje do tematyki.

Zawartość podzielona jest na sześć części, a każda z nich to opowieść o życiu i karierze pięknych, odważnych i charakterystycznych aktorek, które na stałe wpisały się w historię polskiego kina na przekór przeciwnościom, kontrowersjom i krytyce. Lata te to początki i zarazem pierwszy moment pojawiania się coraz większej ilości filmów otwarcie ukazujących nagość na ekranie i przesiąkniętych erotyką. Filmów, które ściągały do kin rzesze ludzi ciekawych właśnie tych scen. Nakręcało to spiralę sprzedaży biletów i coraz częściej z takiej właśnie reklamy korzystali reżyserzy. Czasem przyjęcie bądź odrzucenie propozycji zagrania takiej roli mogło przekreślić karierę. Z drugiej strony rozebranie się przed kamerą mogło spowodować zaszufladkowanie i brak propozycji innego typu. Wybór nie był prosty, tak jak i dla wielu osób przełamanie się i rozebranie po raz pierwszy. Autorki, które uznane były za symbole seksu minionego okresu to: Ewa Krzyżewska, Halina Kowalska, Anna Chodakowska, Marzena Trybała, Ewa Sałacka oraz Maria Probosz. Kariera każdej z nich przebiegała nieco inaczej, ale łączą je role, w które się wcieliły: zmysłowe, tajemnicze, odważne i pociągające, czasem wręcz demoniczne. Ich życie to nie same radości, ale równie wiele trudności i wyrzeczeń oraz wydarzenia niekoniecznie pozytywne. Dla trzech z nich życie trwało zbyt krótko i nie zdążyły go dobrze zasmakować, lecz nadal możecie je spotkać w filmach, w których zagrały.

Publikacja poszerza wiedzę na temat rozwoju polskiego kina i przemianach, które w okresie PRL-u w nim następowały. Nie zabrakło pewnych porównań do chwili obecnej. Pisarz przybliża także fabułę filmów, które powstały w tym okresie, wśród których uplasowały się takie tytuły jak: „Popiół i diament”, „Sztuka kochania”, „Pięć kobiet na tle morzy”, czy „Bez końca”. Tytułów jest znacznie więcej i oscylują wokół różnej tematyki.

„Demony seksu” to dobrze przygotowana publikacja dostarczająca ciekawych informacji w przystępnej formie na temat życia prywatnego i kariery sześciu kobiet i zarazem gwiazd polskiego kina okresu PRL-u. Każda strona to niespodzianka skrywająca ciekawostki, humor, ale także dylematy i trudności, z jakimi musiały borykać się aktorki i czasem zaskakujące sposoby na poradzenie sobie ze skrępowaniem. Lektura przyciąga interesującymi zdjęciami okładek czasopism, czy tez fragmentami z gazet z tamtego okresu oraz skrawkami wypowiedzi aktorek. Myślę, że książka może okazać się interesująca da szerokiego grona odbiorców, wzbudzając sentyment oraz dostarczając nowych, ciekawych informacji o tych charakterystycznych czasach i zmianach, jakie wówczas zachodziły.

Dodaj cytat z książki Demony seksu