Homobiografie

- Data wydania:
- 2014-11-07
- Data 1. wyd. pol.:
- 2008-01-01
- Liczba stron:
- 464
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788364682223
- Wydawnictwo:
- Krytyka Polityczna
- Tagi:
- Homoseksualizm Polska pisarze
- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Data wydania:
- 2014-11-07
- Liczba stron:
- 464
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788364682223
- Tagi:
- Homoseksualizm Polska pisarze
Homobiografie. Wydanie drugie, poprawione i poszerzone.
Opis ze strony wydawcy:
Najważniejsze nazwiska polskiej kultury pokazane z nieznanej strony, która ma niewiele wspólnego z opowieścią znaną ze szkoły. Nie na postumencie, ale prywatnie, z uwzględnieniem ludzkich dylematów.
Nowe wydanie Homobiografii przynosi uzupełnienie życiorysów, ale także prezentację kolejnych postaci. Całość to opowieść o środowisku literackim w czasach, gdy homoseksualizm był tabu.
Życie najbardziej znanych twórców polskich XIX i XX wieku jest tak naprawdę nieznane. Zdanie to – sprzeczne, nielogiczne – legło u podstaw świetnej książki Krzysztofa Tomasika. Książki prawie niemożliwej, bo zagarniającej całe stulecie kultury polskiej, a zarazem jasnej, prostej i przekonującej. Przemysław Czapliński
Dowiadujemy się, jak heteronorma kastruje naszą kulturę, przykrawa wszystko do jednego wzoru i upycha w szafie to, co do niego nie pasuje. Jak ją zubaża.
Kinga Dunin „Replika”
Myślę, że Jarosław Iwaszkiewicz tam, w zaświatach, po wydaniu tej książki powiedział z ulgą: „Nareszcie!”.
Olga Tokarczuk
Tomasik pisze o swoich bohaterach z taktem i empatią. Pełna, nieocenzurowana biografia pozwala odczytać ich dzieło z innej perspektywy.
Joanna Podgórska „Polityka”
Teraz trudniej będzie udawać, że sprawy nie było, że to tylko pogłoski.
Mariusz Cieślik „Newsweek”
Ważna książka.
Krystian Lupa „Duży Format”
Krzysztof Tomasik – publicysta, biografista, badacz polskiego homoseksualizmu. Autor głośnych książek Homobiografie. Pisarki i pisarze polscy XIX i XX wieku (2008) oraz Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u, redaktor zbioru PRL-owskich reportaży Mulat w pegeerze (2011).
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Opinie [31]
dobrze skondensowane biografie 'zbrązowionych' pisarzy i pisarek, niestety przeszkadzał mi brak korekty i czasami redakcji, a także niedobrze brzmiące dzisiaj słowa (chociażby totalnie karygodna 'zmiana płci')
Pokaż mimo toOtwiera oczy nieuświadomionym. Bardzo ciekawa książka!
Pokaż mimo toSą lektury, które przeczytałam za wcześnie, są takie, które przeczytałam za późno. Ale są też takie, które w przeszłości po prostu miały być nieprzeczytane dlatego bumerangiem wróciły. Nie zapomnę komentarza "mistrza ceremonii" podczas seminarium, kiedy najlepsza na roku studentka prezentowała pierwsze założenia swojej przyszłej pracy. Oto on: "... i marnuje pani swoją...
więcejBardzo dobrze napisana książka, o postaciach znanych, a czasem nieznanych z polskiego świata sztuki. Dla mnie wielkim odkryciem była postać Aleksandra Janty Połczyńskiego, którego wcześniej nie znałem.
więcejSiedem gwiazdek tylko dlatego, że niektóre postaci autor potraktował po macoszemu i czuć było, że pisze o nich niejako z obowiązku niż rzeczywistej pasji. Szkoda też, że w...
Mogłoby się wydawać, że książka jest zbiorem domniemanych, sensacyjnych historii o polskich homoseksualistach, ale tak nie jest. Ma ona bowiem konsekwentnie rozwijaną myśl przewodnią, która poprzez kolejne starannie i rzeczowo przedstawiane biografie, ukazuje zjawisko wypychania przez lata tematu homoseksualizmu znanych twórców ze sfery publicznej. Przyczynia się to...
więcejCiekawa, dobrze napisana. Duży szacunek za mrówczą robotę Autora i przywracanie zbiorowej pamięci kilku naprawdę ciekawych postaci.
Pokaż mimo toSpojrzenie, gest, taki, a nie inny dobór słów, przypadkowy lub celowy, i człowiek z hetero staje się homo, lub odwrotnie. Może tak było, może nie. W zasadzie nie powinno być to ważne. Czy zmienisz zdanie o artystycznej wartości Leonardo da Vinci, gdy dowiesz się, że waginy wydawały mu się odrażające? Czy stracisz lub zyskasz szacunek do Waldorffa, gdy dowiesz się, z kim...
więcejNiezwykle wciągająca pozycja. Nie jest to dogłębna analiza życiorysów artystów minionej epoki, ale wystarczająca, aby poznać tych ludzi trochę bliżej, odrobinę "prywatnie". Momentami naprawdę mocno czuć klimat czasów pierwszej połowy XX wieku i nie będzie stwierdzeniem na wyrost zdanie, że wszyscy opisani w Homobiografiach znali siebie nawzajem, choć każda z tych osób...
więcejCiekawa pozycja odnośnie osób z polskiej kultury, które były homoseksualne lub autor podejrzewa, że były. Szybko się czyta, choć nie jest w pełni biografie, tylko rys. Faktycznie, do niektórych postaci autor ma za słabe dowody aby z pewnością twierdzić, że były innej orientacji.
Pokaż mimo toKsiążka Tomasika niestety rozczarowuje. A szkoda, bo tematyka jest niezwykle ciekawa i zasługuje na uwagę - a zatem odpowiednie jej oddanie. Przechodząc jednak do sedna sprawy, muszę przyznać, że sam styl pisania autora z początku sprawił na mnie naprawdę dobre wrażenie i miałam tym większe nadzieje na przyjemność, mającą płynąć z lektury. Niestety, lekkie pióro to nie...
więcej