rozwiń zwiń

Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk

Okładka książki Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk
Ewelina Karpacz-OboładzeAngelika Kuźniak Wydawnictwo: Znak biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Znak
2014-08-25
2014-08-25
9788324020492
Demarczyk piosenka artystka

Oficjalne recenzje i

Portret artystki. Cztery akty reportażu biograficznego

Link do recenzji

1414 108 128

Opowieść o karierze, w okresie komuny i tuż po, Ewy Demarczyk. Krótkie wywiady z różnymi osobami , które w różny sposób zapamiętują te same wydarzenia. Lubię historię spisane przez Angeliki Kuźniak, choć do samej bohaterki reportażu nie zapałałam sympatią.

Może niezbyt bogate źródło informacji o pieśniarce, ale warte przeczytania, szczególnie ostatnie rozdziały opisujące jak chamskie władze i "bezprawne prawo" a właściwie bezprawie, które w Polsce było prawem w tamtym okresie (a może i jest dalej??) przyczyniło się do ostatecznego wycofania się Demarczyk w 2000 roku ze sceny.

O Ewie Demarczyk zapewne powstało wiele tekstów różnej wartości. O wartości tej pozycji stanowi fakt, że jej autorki nie wyrażają własnego zdania, nie oceniają postaci, nic praktycznie od siebie nie dodają, nie snują domysłów, co często zdarza się autorom biografii. Dają po prostu głos osobom, które panią Ewę znały bardzo dobrze, przyjaźniły się z nią czy współpracowały.

Niech ten krótki fragment książki da obraz fenomenu, jakim była Ewa Demarczyk:

„Jak się patrzy na te obecne gwiazdy, które strasznie muszą się natańczyć, strasznie dużo muszą się min narobić, żeby z tego był przebój, to się tęskni za tamtymi czasami. Ewie do zrobienia fenomenalnego spektaklu wystarczyła czarna sukienka i egipski makijaż. (…) Ona w czasie występu nawet nie mrugała oczami”*.

To zawsze wystarczyło, żeby publiczność nieruchomiała w oniemieniu i zachwycie. Jej interpretacje utworów wbijały w fotel. Miałam to szczęście, że jej kariera rozwijała się na moich oczach, choć nigdy niestety nie widziałam jej na żywo. Jako nastoletnie dziewczę, obok Beatlesów, Stonesów, Deep Purple czy Black Sabbath, słuchałam Demarczyk, i płytę z niezwykłą poezją, do której muzykę napisał również niezwykły Zygmunt Konieczny, zajechałam niemal „na śmierć”.
Do dziś od czasu do czasu śpiewa mi się w głowie i odczepić się nie chce: „Czy pamiętasz, jak ze mną tańczyłeś?…”, „…dla ciebie mały ogrodnik zasadził groszków tysiąc…”, „…jaki śmieszny jesteś pod oknem…”, „…A ty mi nic nie odpowiadasz i jesz zielone winogrona…”

* s. 113, wywiad z Tadeuszem Kwintą w 2002 roku

...

Opowieść o wielkiej polskiej artystce, szerzącej naszą poezję poprzez znakomite interpretacje muzyczne. Miała trudny charakter, była tyranem pracy, mocno zaangażowana w każdy koncert. Miała wielkie grono swoich fanów i wielbicieli swojego talentu, którzy tłumnie przybywali na jej koncerty. Szkoda że tak mało nagrań pozostało po naszej narodowej diwie.

Lektura “Czarnego anioła...” wywołała we mnie uczucie żalu za niewykorzystaną szansę na międzynarodową karierę Ewy Demarczyk. Za skromną dyskografię i za to, że artystka wycofała się z życia publicznego. Szkoda, że nie zgodziła się na rozmowę z autorkami książki poświęconej jej życiu i twórczości. Może niełatwy charakter w połączeniu z dużą wrażliwością sprawił, że jej losy potoczyły się w taki, a nie inny sposób?

Pełna recenzja książki na stronie:

Na półkach: , , , ,

Angelika Kuźniak, Ewelina Karpacz-Oboładze "Czarny anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk"

Przeczytanie tej książki było moim czytelniczym marzeniem. I spełniło się!
Przyznam, że jak zobaczylam objętość tej pozycji, to trochę miałam mieszane uczucia. Jak można napisać o tak wielkiej Artystce, jaką niewątpliwie była Pani Ewa Demarczyk, w stu dziewięćdziesięciu stronach. Przemknęło mi nawet przez myśl, że pewnie będą to jakieś ogólne informacje o życiu i karierze jednej z moich ulubionych piosenkarek. Oj, mooocno się pomyliłam!!

Jest to książka nietuzinkowa i intrygująca. Ale co się dziwić - przecież sama Demarczyk właśnie taka była. Nieprzewidywalna, wyjątkowa, perfekcyjna aż do przesady, tajemnicza, ale do tego niesamowicie utalentowana i wrażliwa. Co ciekawe, jedna z opowiadających o niej osób (a było ich aż siedemdziesiąt!!) stwierdziła,że Demarczyk była wrażliwa. Gdyby nie była, to prawdopodobnie wykonywałaby bardziej przyziemny zawód, a nie byłaby artystką. Oczywiście słowa nie są dosłowne, ale sens ich dokładnie taki był. Trudno się nie zgodzić.

Angelika Kuźniak, Ewelina Karpacz-Oboładze nie skupiają się wyłącznie na karierze swojej bohaterki. Próbują także pokazać, jaka była prywatnie. Nie jest to jednak łatwe, bo artystka nie chce opowiadać o swoim prywatnym życiu.

Jedno jest pewne, z tej pozycji wyłania się potret kobiety silnej, upartej i niezależnej, która jeśli coś robiła, to zawsze na sto a nawet tysiąc procent. Nie znosiła bylejakości. Wymagała nie tylko od siebie, ale także od innych, co wielokrotnie powodowało sytuacje konfliktowe między nią, a osobami, z którymi współpracowała.

Dla mnie ta pozycja była fenomenalna. Jestem przekonana, że zostanie w mojej pamięci na bardzo długo.
Polecam ją serdecznie nie tylko wielbicielom talentu Ewy Demarczyk, poezji śpiewanej, ale również tym, którzy mają ochotę oddać się lekturze z wysokiej półki. Ta bez dwóch zdan do takiej należy.

Przeczytanie tej książki było moim czytelniczym marzeniem. I spełniło się!

portret zyjacej artystki - dosc brawurowy pomysl:)
z kolei Demarczyk już nie pojawia się publicznie, wiec spokojnie mozna podsumowywac jej kariere
Demarczyk miala talent i byla trudna, jak to utalentowana artystka - te glosy sie powtarzajaca
a jak to u Angeliki Kuzniak - swietnie napisane, czyta sie w jeden wieczor, proste ladne czyste zdania, przejrzysty styl

portret zyjacej artystki - dosc brawurowy pomysl:)

"Czarny Anioł" Angeliki Kuźniak i Eweliny Karpacz-Oboładze jest pierwszą próbą biografii niezwykłego zjawiska w polskiej kulturze, jakim była Ewa Demarczyk. Jej powikłane losy, tajemnicze zniknięcie i wieloletnie milczenie okazały się dla autorek prawdziwym wyzwaniem, któremu próbowały sprostać - z sukcesem!

Całość na blogu KULTURALNE INGREDIENCJE:

Całość na blogu KULTURALNE...

"Czarny Anioł" ma coś z opowieści niesamowitych Edgara Allana Poe. Jej bohaterka, artystka o nieposkromionej witalności, zostaje pogrzebana za życia. Wyjaśnieniu, jak do tego doszło, być może sprostałby właśnie autor "Premature Burial", ale Angelice Kuźniak i Ewelinie Karpacz-Oboładze to się raczej nie udało. Poznaliśmy dzięki nim okoliczności tego przedwczesnego pochówku, ale on sam został przedstawiony jako coś w rodzaju fatum, jakie zaciążyło na niej niemal od samego początku. W tym kontekście określenie "Czarny Anioł", które podobno jako pierwszy użył Lucjan Kydryński, brzmi jak ponure proroctwo.

Bardzo trafiają do mnie książki pani Kuźniak. Dobry warsztat, rzetelna praca. Za każdym razem słuchając piosenek Ewy Demarczyk mam ciarki i łzy wzruszenia w oczach, niewiele jednak wiedziałam o jej życiu. Ciekawie skonstruowana biografia, polecam.

Angelika Kuźniak Czarny Anioł. Opowieść o Ewie Demarczyk Zobacz więcej