Poli Raksy twarz

Okładka książki Poli Raksy twarz Krzysztof Tomasik
Okładka książki Poli Raksy twarz
Krzysztof Tomasik Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią biografia, autobiografia, pamiętnik
Poza serią
Czarne
2022-03-30
2022-03-30
9788381914260

Okładka książki Replika #104 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, praca zbiorowa
Replika #104 Mariusz Kurc, Krzys...
Okładka książki Replika #103 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Replika #103 Mariusz Kurc, Krzys...
Okładka książki Replika #102 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Replika #102 Mariusz Kurc, Krzys...
Okładka książki Replika #101 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Replika #101 Mariusz Kurc, Krzys...

Zgrabnie napisana książka, czyta się szybko i nie męczy (tego obawiałam się najbardziej) . Dużo ciekawostek, cytatów, trochę zdjęć i wspomnień znajomych. Momentami odczuwałam przesyt informacji o tym co działo się w kinie ogólnie, a niedosyt tego co tyczyło się bohaterki książki.

Spodziewałam się biografii, bo nie wiedziałam, że Pola Raksa postanowiła nie udzielać wywiadów i wycofać się z życia publicznego.
Książka to rekonstrukcja życia i dorobku zawodowego Raksy, napisana lekko i przystępnie. Zostawiła we mnie jednak bardziej wrażenie panoramy kina polskiego lat 60. XX wieku niż biografii aktorki. Sądzę, że autorowi nie zostało nic innego, ponieważ Pola Raksa okazała się - tak odczytałam całość - postacią osobowościowo przeciętną, co przełożyło się na jej średni talent aktorski. Jest znana jako Marusia, Wanda i Panna z okienka, ponieważ tam pokazywała siebie - piękną, miłą dziewczynę. Nie widziałam co prawda filmu "Beata", chwalonego przez krytykę, więc może jestem niesprawiedliwa.
Moim zdaniem książka niekoniecznie do przeczytania. Nie wniosła nic ważnego do mojego życia. Taka lektura na lato.

To ciekawa książka o aktorce amatorce, która postanowiła zniknąć. Próba opisania kariery słynnej aktorki na podstawie dostępnych źródeł, czyli fragmentów wywiadów I doniesień prasowych. Widać w książce że autor poświęcił wiele godzin pracy w archiwum. Prezentacja losów bohaterki książki, znanej głównie z roli Marusi w serialu Czterech pancernych i psa, która teraz nie chce rozmawiać z nikim, nie jest prostym zadaniem. Tomasik często z pojedyńczych strzępków wywiadów utkał spójny obraz kariery i jej losów. Pozycja może nie porywająca ale spójna i wyczerpująca temat.

Pola Raksa to dla wielu "tylko" Marusia o pseudonimie "Ogoniok". Tymczasem miała ona niezwykle ciekawą karierę, zagrała niemało ról w teatrze, także tym telewizyjnym, i w filmach, przez pewien czas obecna też była w świecie mody. Choć ogromna liczba nazwisk innych aktorek, aktorów, reżyserów czy scenarzystów pojawia się w tle, jednak to o nich - tu postaciach drugoplanowych - można napisać więcej, niż o samej Raksie. Autorowi nie udało się porozmawiać z 81-letnią dziś Raksą, miał do dyspozycji jej wypowiedzi publikowane w prasie. Wykorzystał, podobnie jak przy pisaniu poprzednich książek, bogatą literaturę i właśnie artykuły prasowe. Poszukując odpowiedzi na pytanie, dlaczego kariera Raksy potoczyła się tak, a nie inaczej, stworzył ciekawą i dobrze napisaną opowieść. Dla fanów Aktorki cenny okaże się zapewne także wykaz jej ról. Ja zaś dowiedziałem się w końcu, że nie o twarz Marusi chodzi w piosence zespołu Perfect. Polecam!

Biografia o nie, bez niej . Z książki wyłania się obraz kobiety trochę skrytej, trochę tajemniczej, trochę wycofanej, która z sobie tylko znanego powodu w pewnej chwili całkowicie wycofała się z życia publicznego i wytrwała w tym do dzisiaj. Zaskoczony byłem występami Poli Raksy w teatrach telewizji o których nie wiedziałem.

Ciekawa biografia, która brak wiadomości o aktorce musi z konieczności uzupełniać historiami z dziejów polskiej kinematografii w czasach PRLu. To już drugi tak stworzony życiorys jaki miałam okazję czytać. Pierwszy opowiadał o krótkiej karierze filmowej innej ciekawej aktorki z tego okresu Teresy Tuszyńskiej czyli Tetetki. Również o pięknej, intrygującej aparycji, aktorki która zabłysnęła właściwie tylko jedną rolą w filmie "Do widzenia do jutra". Muszę powiedzieć, że autor książki o Poli Raksie dużo lepiej poradził sobie z trudnościami, wykazując się dużą wiedzą o filmografii tego okresu, czy też ciekawych przedstawieniach teatralnych. Stąd biografię czytało się mi bardzo dobrze i nie uważam czasu spędzonego nad lekturą za czas stracony.

"... nie jest to tradycyjna biografia (czy z resztą istnieją takie?),a raczej opowieść o pewnym fenomenie aktorskim."
To jest cytat z początku książki. Niestety jest to cała prawda o niej. Pola Raksa nie wzięła udziału w tworzeniu. Jej rodzina również. Pola była i nadal jest tajemnicą. Oprócz przybliżenia jej ról i dosłownie kilku wypowiedzi nie ma jej tu wcale.

To będzie bodaj najkrótsza jak dotąd opinia, jaką tu zamieszczam. A wynika to z tego, ile zostawiła we mnie lektura tej książki. Jest tego bardzo niewiele. Pola Raksa w pewnym momencie zniknęła z życia publicznego. Przestała walczyć o bycie dostrzeganą, zauważaną i sławną. Konsekwentnie odmawia wywiadów i spotkań z mediami. Autorowi także nie udało się jej przekonać, opiera się zatem na wielu dostępnych źródłach, ale głos bohaterki brzmi tu tylko w wersji zapośredniczonej - w formie cytatów z przeszłości. A reszta? Jak pisał Miłosz jest biografią, to znaczy zmyśleniem.

No dobrze. Ale co zostało? Na pewno dłużej myślałem o losach niezrealizowanego do końca talentu i potencjału. Pola Raksa, mimo przekraczającej krajową rozpoznawalności zapewne nie jest przykładem spełnionego życia zawodowego. Może właśnie to poczucie sprawiło, że dosłownie i w przenośni postanowiła na dobre zejść ze sceny?
W głowie pozostaje także wątek starzenia się i gasnącej urody. Jaką propozycję dla dojrzałych aktorek ma nasza scena i kino? Kto i jak utrzyma się w świadomości widzek i widzów?

Mimo wszystko zatem jest o czym myśleć a raczej snuć domysły, skoro główna bohaterka nie odpowiada na żadne pytania. Warto docenić wysiłek Krzysztofa Tomasika, nawet jeżeli efekt pozostawia niedosyt.

Rzetelnie i do spodu. Parę ładnych zdjęć Poli. Szkoda, że tak mało filmów w dorobku.

Książka średnia, bardziej kronika filmowa i teatralna. Mimo to nie była dla mnie stratą czasu, wynotowałam kilka tytułów filmowych do nadrobienia. Natomiast dla osób dobrze znających karierę Poli Raksy nie będzie niczym odkrywczym.

• Biografie
  • Biografia