Seksbomby PRL-u

2014-09-24
2014-09-24
literatura polska biografie PRL artyści

Okładka książki Replika #104 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, praca zbiorowa
Replika #104 Mariusz Kurc, Krzys...
Okładka książki Replika #103 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Replika #103 Mariusz Kurc, Krzys...
Okładka książki Replika #102 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Replika #102 Mariusz Kurc, Krzys...
Okładka książki Replika #101 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Replika #101 Mariusz Kurc, Krzys...

Mimo że tematyka zdecydowanie trafia w mój gust i fascynację światem filmu czasów PRLu to za wiele tutaj prowadzenia kroniki filmograficznej a za mało tych ostrych, "seksbombowych" szczegółów. Można się dowiedzieć naprawdę wiele, ale jest zbyt sucho

2055

Dosyć ciekawa książka o najbardziej znanych i uwielbianych aktorkach PRL-u. Czytało się to w miarę dobrze, choć wątpię, że przeczytane wiadomości pozostaną na długo w mojej pamięci.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Polskie aktorki okresu PRL to dla mnie tajemnicze postacie, a dzięki tej książce poznałam je lepiej. Przeczytałam (już dobrych kilka lat temu) z niekłamaną przyjemnością. Pozdrawiam Autora :)

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nie czuję osobowości autora. Dobra dziennikarska robota, ale jakoś tak...bez polotu. Chociaż zdjęcia wiele wynagradzają.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka plotkarska. Nie mam nic przeciwko literaturze popularnej, ale raziły mnie liczne błędy redakcyjne.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Poprawna, ale bez rewelacji. Dużo zdjęć i takie trochę wyliczanki tytułów związanych z bohaterkami. Dosyć ciekawa z punktu widzenia osoby, która jest zbyt młoda, by widzieć bohaterki na ekranie w czasach ich największej świetności.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Krzysztof Tomasik zabiera nas w podróż w czasie do czasów kina PRL i odkrywa przed nami historię kolejnych gwiazd, które zachwycały swoim seksapilem. Kalina Jędrusik, Beata Tyszkiewicz, Barbara Brylska, Grażyna Szapołowska i Katarzyna Figura - pięć urodziwych kobiet, zdolnych aktorek, które na zawsze zapisały się na kartach historii polskiego kina. Piękne, seksowne, w kolejnych dekadach święciły swoje sukcesy. Jedna następowała po drugiej, czasem ich historie nachodziły na siebie, ale generalnie ich talentem cieszyły się kolejne pokolenia PRL-owskich obywateli.
Autor włożył dużo pracy w research - przejrzał archiwa w poszukiwaniu kolejnych filmów , w których zaistniały nasze bohaterki. Tym samym przypomniał czytelnikowi wiele dzieł, które dawno już odpłynęły w niebyt zapomnienia. Krzysztof Tomasik z uporem wygrzebał filmy mniej, lub bardziej znane, by pokazać ścieżkę kariery każdej ze swoich bohaterek. Moim zdaniem w pracowitości i drobiazgowości autora tkwi zarówno tajemnica sukcesu, jak i powód porażki.
Sukces, bo książka zachwyci telemaniaków, szczególnie zainteresowanych filmami tego okresu. Porażka, bo książka stała się głownie wyliczanką kolejnych produkcji, w których nasze seksbomby wzięły udział. Przez to straciła trochę na charakterze. Mnie zabrakło tu opowieści, ploteczek, drobnych (albo i wcale nie takich drobnych) skandali z życia aktorek, ich miłości i nienawiści. Pan Tomasz wspomina, co prawda gdzieniegdzie elementy prywatnego życia swoich bohaterek, ale gubią się one w drobiazgowej analizie kimenatografii, płowieją, tracą zdecydowanie wyrazistość w gąszczu kolejnych produkcji. Przez to brakuje książce dynamiki, nie rozbudza ciekawości, nie podsycą zainteresowania. Stała się poprostu kroniką kolejnych dzieł demoludów z tego okresu, wyliczanką filmów i Filmików. Każda z tych aktorek wnosi koloryt w nasze życie. Nie tylko dzięki swoim kreacjom, ale dzięki swoim osobowościom. Tutaj tego niestety zabrakło.

Jak dla mnie książka bardzo odtwórcza, sporo filmografii, bardzo dużo zdjęć, za mało analiz, wyciągania wniosków i własnych spostrzeżeń.

Przyjemna lektura,zachęciła mnie do sięgnięcia po biografie Kaliny Jędrusik ☺

Przyjemna lektura,zachęciła mnie do sięgnięcia po biografie Kaliny Jędrusik ☺

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mimo, że autor przedstawia wizerunek seksbomb tylko na podstawie artykułów prasowych, nie osobistych rozmów, udało mu się dość dobrze przedstawić ich wizerunek: co mnie uderzyło w tej książce to info, że Brylska grała głównie dla kasy, Jędrusik, że jak świntuszyła to myślała, że to takie oryginalne, "kariera" amerykańska Figury. Natomiast nabrałam szacunku dla aktorstwa Szapołowskiej-widać, że to była bardzo świadomie aktorsko prowadzona kariera.

• Biografie
  • Biografia