rozwińzwiń

Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u

Okładka książki Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u Krzysztof Tomasik
Okładka książki Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u
Krzysztof Tomasik Wydawnictwo: Krytyka Polityczna publicystyka literacka, eseje
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Data wydania:
2018-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-06-27
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365853530
Tagi:
homoseksualizm PRL mniejszości seksualne
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Replika #104 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, praca zbiorowa
Ocena 6,0
Replika #104 Mariusz Kurc, Krzys...
Okładka książki Replika #103 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Ocena 7,0
Replika #103 Mariusz Kurc, Krzys...
Okładka książki Replika #102 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Ocena 6,0
Replika #102 Mariusz Kurc, Krzys...
Okładka książki Replika #101 Mariusz Kurc, Krzysztof Tomasik, Bartosz Żurawiecki, praca zbiorowa
Ocena 7,0
Replika #101 Mariusz Kurc, Krzys...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
201 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
68
67

Na półkach:

Mniejszości seksualne w PRL-u? "Polskość wyklucza homoseksualizm" Znajome? Co można było przeczytać w czasopismach, książkach, obejrzeć w kinie, usłyszeć podczas procesów sądowych. Jak wielu i jak wiele zapomniano. Jak (nie) odnalazł się w problematyce IPN. Autor nie ograniczył się do tematu 'geje w PRL-u', zwrócił także uwagę na lesbijki, osoby transpłciowe, transwestytów. Uwzględnił też takie zagadnienia, jak postrzeganie w Polsce homoseksualizmu na Zachodzie, emigrację, wreszcie problem AIDS/HIV i początki ruchów LGBT w Polsce. Między rozdziałami zamieszczono wybór listów od osób nieheteronormatywnych opublikowanych w czasopismach. Zestawiona Bibliografia, osobno do każdego rozdziału, wskazuje na rozmiar kwerendy, różnorodność wykorzystanych przekazów źródłowych, ogrom pracy.
Polecam!

Mniejszości seksualne w PRL-u? "Polskość wyklucza homoseksualizm" Znajome? Co można było przeczytać w czasopismach, książkach, obejrzeć w kinie, usłyszeć podczas procesów sądowych. Jak wielu i jak wiele zapomniano. Jak (nie) odnalazł się w problematyce IPN. Autor nie ograniczył się do tematu 'geje w PRL-u', zwrócił także uwagę na lesbijki, osoby transpłciowe, transwestytów....

więcej Pokaż mimo to

avatar
189
162

Na półkach: , ,

Wreszcie ktoś, kto historię nieheteronormatywnej
części społeczeństwa potraktował poważnie.

Czytając tę książkę towarzyszył mi duży smutek,
smutek z powodu tego, że dostrzegam, że niestety,
ale wciąż całkiem sporo pozostało z tamtejszych
uprzedzeń i fałszywych przekonań w dzisiejszej Polsce.

Publicysta Krzysztof Tomasik z kronikarskim zacięciem opisuje sytuację nieheteronormatywnych osób w czasach PRL-u. Nie tylko geje się tu pojawiają, ale i osoby transpłciowe, jak również lesbijki. Bada i studiuje prasę, wątki LGBT w kinie i książkach. Należy tutaj wymienić choćby akcję "Hiacynt", artykuł "Jesteśmy inni" Dariusza Proroka o polskiej homofobii, który to ukazał się w "Polityce"; czy też film "Zygfryd" (1986) Adrzeja Domalika, uzanawany za pierwszy film gejowski.
Szokujące są materiały autorstwa Wandy Półtawskiej, opisujące miłość lesbijską jako największe zło w obozach koncentracyjnych, jako ostateczny upadek człowieczeństwa (sic!).
Bardzo cenną częścią książki są listy osób z tamtej epoki, często bardzo dramatyczne i przejmujące,
świadczące o tym jak ciężko wówczas żyło się osobom LGBT. Wyłania się z nich osamotnienie, niezrozumienie, a także wyobcowanie, jak również wstyd, strach i lęk przed odrzuceniem, wyśmianiem i społecznym potępieniem. Serce się kraje czytając. A także ogromna tęsknota za bliskością drugiego człowieka, co stanowi przecież jedną z najnatrualniejszych potrzeb ludzi.
Temat osób LGBT nie był wówczas częścią debaty publicznej ani częścią kwestii praw człowieka. Panował strach przed posądzeniem o homoseksualizm, co było gorsze niż oskarżenie o zabójstwo człowieka (sic!).
Obecnie z jednej strony żyje się lepiej tej części społeczeństwa, powstaje wiele książek, filmów, piosenek, klubów itp. itd. Z drugiej można dostrzec, że część osób dalej powtarza fałszywe i krzywdzące przekonania odnośnie osób LGBT, np. stygmatyzujące nosicieli wirusa hiv.
Moim zdaniem nie zmieniło się też jedno - jeśli politycy zauważają, że mogą coś ugrać dzięki tej grupie społecznej, to nie wahają się wykorzystać tego do osiągnięcia swoich celów. Może to być tworzenie sztucznego wroga, w celu np. odwrócenia uwagi od innych ważnych kwestii, albo obietnice bez pokrycia w celu wygrania wyborów.

Warto przeczytać, żeby zrozumieć genezę polskiej homofobii.

Wreszcie ktoś, kto historię nieheteronormatywnej
części społeczeństwa potraktował poważnie.

Czytając tę książkę towarzyszył mi duży smutek,
smutek z powodu tego, że dostrzegam, że niestety,
ale wciąż całkiem sporo pozostało z tamtejszych
uprzedzeń i fałszywych przekonań w dzisiejszej Polsce.

Publicysta Krzysztof Tomasik z kronikarskim zacięciem opisuje sytuację...

więcej Pokaż mimo to

avatar
45
45

Na półkach: ,

Autor podjął się naprawdę trudnego tematu, spychanego często na margines, a w PRL-u wręcz często wypieranego że świadomości. Skrzętnie pozbierał wszelkie dostępne lub dopiero po latach ujawniane materiały. Mimo, że nie zawsze zgadzałam się z poglądami i spostrzeżeniami Autora na dany temat to jednak książkę czyta się płynnie. Rozdziały rzadko kończą jakieś konkretne podsumowania, raczej Autor zostawia wyciągnięcie wniosku z danego rozdziału czytelnikowi. Trochę raziło mnie, zwłaszcza w dłuższych cytowanych fragmentach utworów czy wypowiedzi innych osòb słabe wyróżnienie tego z tekstu. Często łapałam się na tym, że się gubię w tym gdzie jeszcze jest cytat, a gdzie już analiza Pana Tomasika. Książka jest bogato ilustrowana, co też jest dużym plusem. Jest to pozycja ciekawa pod względem historyczny pokazuje jak takie rzeczy były postrzegane i traktowane w PRL-u w życiu społecznym i kulturalnym.

Autor podjął się naprawdę trudnego tematu, spychanego często na margines, a w PRL-u wręcz często wypieranego że świadomości. Skrzętnie pozbierał wszelkie dostępne lub dopiero po latach ujawniane materiały. Mimo, że nie zawsze zgadzałam się z poglądami i spostrzeżeniami Autora na dany temat to jednak książkę czyta się płynnie. Rozdziały rzadko kończą jakieś konkretne...

więcej Pokaż mimo to

avatar
59
10

Na półkach: , ,

ciekawa

ciekawa

Pokaż mimo to

avatar
32
21

Na półkach:

Nie polecam. Raz chaotyczne. Niektóre wątki są nadmiernie rozbudowane (pewnie te, na których autor lepiej się zna),inne potraktowane na odczepnego. Dwa siakieś takie to akademickie, taka "antropologia za biurka". Generalnie opisane jest nie tyle samo zjawisko, co jego recepcja społeczna, polityczna, czy w kulturze. Praktycznie nie ma nic na temat realiów życia osób nieheteronormatywnych w PRL czy początkach ruchu LGBT.

Nie polecam. Raz chaotyczne. Niektóre wątki są nadmiernie rozbudowane (pewnie te, na których autor lepiej się zna),inne potraktowane na odczepnego. Dwa siakieś takie to akademickie, taka "antropologia za biurka". Generalnie opisane jest nie tyle samo zjawisko, co jego recepcja społeczna, polityczna, czy w kulturze. Praktycznie nie ma nic na temat realiów życia osób...

więcej Pokaż mimo to

avatar
762
328

Na półkach:

Mrówcza praca autora. Książka ciekawa i dość wyczerpująca temat.

Mrówcza praca autora. Książka ciekawa i dość wyczerpująca temat.

Pokaż mimo to

avatar
219
205

Na półkach: ,

Dobry i konkretny zbiór informacji na temat zjawiska homoseksualizmu w Polsce 1945-1989. Autor pokazuje nie tylko źródła, problemy, stereotypy i chronologię tego aspektu życia Polaków, ale również konteksty od sądowych przez filmowe po literaturę.
Nie brakuje również wspomnień osób zaangażowanych w polski ruch LGBT jak w kraju, tak i zagranicą. Najbardziej chyba jednak uderza to, jak niewiele w publicznym postrzeganiu homoseksualizmu się zmieniło mimo 30 lat rzekomego liberalizmu. I choć dziś nadal wiele praw i ogólne postrzeganie osób LGBT w przestrzeni publicznej pozostawia wiele do życzenia, wtedy ta sytuacja była o wiele mniej przyjemna.
Wszystkim, którzy w przyjemny sposób chcą zapoznać się z kronikami zjawiska, którego nie ma i nie było, a przywieźli je Amerykanie wraz z upadkiem PRL, polecam.

Dobry i konkretny zbiór informacji na temat zjawiska homoseksualizmu w Polsce 1945-1989. Autor pokazuje nie tylko źródła, problemy, stereotypy i chronologię tego aspektu życia Polaków, ale również konteksty od sądowych przez filmowe po literaturę.
Nie brakuje również wspomnień osób zaangażowanych w polski ruch LGBT jak w kraju, tak i zagranicą. Najbardziej chyba jednak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
204
199

Na półkach:

Widzialem inne tytuly tego autora, zabralem sie jedna za Gejerel, jako pozycje mniej znana. Czesto tak robie. Gejerel to rozbudowana, gigantyczna wrecz praca na temat obecnosci mniejszosci seksualnych w mediach i kulturze Polski Ludowej. Kazdy kto mieszkal w PRL odniesie sie inaczej do zawartych w ksiazce tresci, dziecinstwo, mlodosc czy doroslosc kazdego z nas wypadnie na troche inne lata, stad tez nasza znajomosc tych filmow, ksiazek, artykulow bedzie rozna, a dla mlodszego pokolenia ksiazka moze okazac sie wyzwaniem gdyz jest po prostu dosc dluga. Znajomosc przynajmniej niektorych tych nazwisk, autorow, programow, niezmiernie pomaga czytelnikowi przerobic caly ten material. Ksiazka po kilkuset stronach zaczyna wydawac sie coraz bardziej smutna, to straszne ostamotnienie tych osob w tamtych latach, ktore pamietam, bylo naprawde ciezarem a teraz po latach stalo sie czyms co czasem trudno wybaczyc. Nie wiem czy pocieszeniem jest ze PRL z taka sama obojetnoscia deptalo zycia rowniez wszelkich innych, totalnie przecietnych obywateli. Zainteresowalo mnie to ze w latach 70tych komunisci podzielili sie kontrola nad moralnym kompasem z kosciolem katolickim. Zastanawia w naszym kraju, poza kpiarskim i wlasciwie okrutnym wysmiewaniem sie z innych, brak innych odmian poczucia humoru. Ciekawym zabiegem autora bylo rowniez umiejscowienie na koncu rozdzialu o pobytach za granica i jak one ksztaltowaly swiadomosci mniejszosci seksualnych w Polsce. Podziwiam autora za ogrom pracy, przystepny jezyk, ciekawe, wywazone uwagi.

Widzialem inne tytuly tego autora, zabralem sie jedna za Gejerel, jako pozycje mniej znana. Czesto tak robie. Gejerel to rozbudowana, gigantyczna wrecz praca na temat obecnosci mniejszosci seksualnych w mediach i kulturze Polski Ludowej. Kazdy kto mieszkal w PRL odniesie sie inaczej do zawartych w ksiazce tresci, dziecinstwo, mlodosc czy doroslosc kazdego z nas wypadnie na...

więcej Pokaż mimo to

avatar
354
78

Na półkach:

Znakomita reporterska robota z dotarciem do historii nieznanych, zamazywanych. I do tragicznych historii, które rzucają cień na to, co obserwujemy wokół siebie dzisiaj. Lektura smutna, choć zdarzają się epizody wręcz komiczne, ale głównie jednak przygnębiająca. Jest to też dobra książka po prostu o czasach PRL, dużo się z niej można dowiedzieć po prostu o funkcjonowaniu ówczesnego społeczeństwa.

Znakomita reporterska robota z dotarciem do historii nieznanych, zamazywanych. I do tragicznych historii, które rzucają cień na to, co obserwujemy wokół siebie dzisiaj. Lektura smutna, choć zdarzają się epizody wręcz komiczne, ale głównie jednak przygnębiająca. Jest to też dobra książka po prostu o czasach PRL, dużo się z niej można dowiedzieć po prostu o funkcjonowaniu...

więcej Pokaż mimo to

avatar
15179
2013

Na półkach: ,

Autor opisuje różne kwestie jeśli chodzi o podejście władz PRL do nienormatywnych zachowań seksualnych. Oczywiście głównie omawia homoseksualizm w męskim wydaniu, ale wątki lesbijskie tez porusza. Sami zainteresowani najczęściej w mniej lub bardziej dosadny sposób opisują to zjawisko, przedstawiają różne oblicza "problemu". Jak widać, najczęściej piętnowano odmienne preferencje seksualne jako zagrażające społecznym normom, zbyt wywrotowe, lub przemijające zjawisko . Kuriozalne jest, że można było twierdzić, że zapanowała "moda" na homoseksualizm,no i że te gorszące "perwersje" wzięły się z zachodniego stylu życia.

Tomasik nakreśla szereg działań władzy, która schizofrenicznie ignorowała mniejszości seksualne, ale i planowała zastraszanie i infiltrację środowiska w akcji Hiacynt. UB i milicja dobrze wiedzieli, że jednostki którym udowodni się "pedalstwo" mogą stać siĘ wdzięcznymi informatorami.

Jednostki wyjątkowo oporne łamano przez procesy ( Nasierowski, Marchwiccy),zakaz drukowania. 

Tomasik opowiada o znanych artystach, tancerzach, aktorach i pisarzach. M. Gajda, A. Nowakowski.  Iwaszkiewicz, Pankowski, Nasierowski.

Przedstawia czołowe osiągnięcia literatury gejowskiej, stereotypiczne wizerunki w kryminalnych gniotach, tropi wątki homoerotyczne u znanych reżyserów. Zafrapowała mnie historia filmu z Szapołowską i Jankowską Cieślak Inne spojrzenie, a poza tym historia trójkąta więziennego z Kownacką, Zającówną I Blaszczyk czyli 'Nadzór",

Nie zbraknie tutaj ruchu orędującego wolność i równość wszystkich zachowań seksualnych, (nie)obecności problemu AIDS  w schyłkowym PRL-u, przaśnych sposobów na walkę z "pornografią', dyskusji o motywie męskich przebieranek w damskie fatałaszki. Bardzo rozbudowana, kompleksowa publikacja  badająca różne aspekty. każdy rozdział zamyka jakiś autentyczny list czytelników zmagających się ze swoją seksualnością, czy trans-seksualnością. 

Autor opisuje różne kwestie jeśli chodzi o podejście władz PRL do nienormatywnych zachowań seksualnych. Oczywiście głównie omawia homoseksualizm w męskim wydaniu, ale wątki lesbijskie tez porusza. Sami zainteresowani najczęściej w mniej lub bardziej dosadny sposób opisują to zjawisko, przedstawiają różne oblicza "problemu". Jak widać, najczęściej piętnowano odmienne...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

 • Chcę przeczytać
  357
 • Przeczytane
  265
 • Posiadam
  67
 • Teraz czytam
  14
 • LGBT
  13
 • 2019
  5
 • Reportaż
  5
 • LGBTQ+
  5
 • Chcę w prezencie
  5
 • Historia
  4

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u


Podobne książki

Przeczytaj także