Mistrz i Małgorzata

klasyka
Andrzej Drawicz
Mistrzowie Literatury

Opinie [2 663]

Wróciłem do "Mistrza i Małgorzaty" po wielu latach. Dochodzę do wniosku, że czytając po raz pierwszy kilkanaście lat temu nie dorosłem do tej powieści. W tej chwili po lekturze dochodzę do wniosku, że chyba nadal nie do końca jeszcze dorosłem, albo nie łapę fenomenu tej powieści. Oczywiście jest bardzo dobra szczególnie rozdziały z Piłatem i te z Małgorzatą. Odrobinę...

Mógłbym długo pisać o tej książce, ale chyba już wszystko napisano. Klasyk wśród klasyków! Wstyd nie znać, że tak powiem :-) I tylko od siebie dodam, że Behemot rządzi! :-)

To było moje drugie podejście do tej książki. W liceum przeczytałam ją pobieżnie, bo trzeba było. Teraz chciałam się wczytać i przekonać dlaczego ludzie tak kochają ten utwór.
Muszę przyznać, że nie sądziłam, że aż tak mi się spodoba. Poczucie humoru, przejaskrawienie ludzkich postaw i to jak zbudowane są postaci oraz styl pisania - wszystko mi się podobało. Nie nudziłam...

Jak to dobrze, że usunęli tą książkę z listy lektur szkolnych... Nie dlatego, że jest zła, wręcz przeciwnie! Zwykle jest tak: "jeśli chcesz zmniejszyć poczytność danej książki - zrób z niej lekturę szkolną". Książka "Mistrz i Małgorzata ma elementy groteski, realizmu komunistycznej Rosji, romansu i fantastyki. Mistrzowsko opisane, polecam Bułhakowa

Zdecydowanie moja ulubiona licealna lektura. Czytałam ją na jednym wydechu. W ogóle nie czułam tego, że zaznajomienie się z treścią jest moim przykrym obowiązkiem. Historia bardzo wciągająca, postacie dające się lubić i dodatkowo czarny humor! Polecam wszystkim, nie tylko licealistom!

To książka wybitnego pisarza.
Chyba tak ją mogę najdokładniej określić.

Sama historia wypunktowana na sucho, owszem, niespodziewana, ale nie byłaby tak znacząca gdyby nie opowiedział jej prawdziwy artysta.

Może i to lektura ale ja doceniam mistrzostwo Bułhakowa.

bardzo dobra książka, wydaje mi się być napisana w dosyć przystępny sposób, pomimo skrajnie różnych zdań na ten temat :P dobrze wpleciony wątek historyczny, postacie ciekawe, chociaż czasami ciężko było mi się połapać z nazwiskami.

Po latach wróciłem do "Mistrza i Małgorzaty". Dziwne, ale i wspaniałe uczucie znowu. Rozumiem ludzi, którzy nie wiedzą, co napisać o tej książce, ale twierdzą też, że im się jednak podobała. :) W moim odczuciu autor zrobił tutaj to, co profesor Woland ze swoją publicznością. Za rok wrócę do tego klasyku i znowu wybiorę się w tę podróż, z pewnością inną ścieżką....

Moja ulubiona książka wszechczasów. Wielowątkowa, świetnie napisana i chwytajaca za serce.

58 587
    17 604