Cesarstwo to ty

Noir sur Blanc
2016-06-16
2016-06-16
Maria Raczkiewicz-Śledziewska
Maria Raczkiewicz-Śledziewska Brazylia cesarstwo Brazylii XIX wiek literatura hiszpańska

Zbeletryzowana, niejednoznaczna biografia pierwszego cesarza Brazylii. Świetnie portretuje elementy konserwatywne związane z europejskim dziedzictwem z gorącym brazylijskimi temperamentem i klimatem. Jest to ciekawa powieść historyczna, gdzie autor nie ucieka od oceny i wyjaśnienia sytuacji politycznej i konkretnych zdarzeń historii Brazylii.

Bohaterem niniejszej książki, która jest zbeletryzowaną biografią jest pierwszy cesarz Brazylii Piotr I (1798-1834).
Gdy go poznajemy na kartach książki ma zaledwie 18 lat. Akcja powieści toczy się przez kolejne 30 lat.
Śledzimy życie bohatera, jego zawirowania, to do czego jest zmuszany (jak małżeństwo z rozsądku),jak i to co nim rządzi (czyli
bujne życie uczuciowe, liczne romanse, wręcz seksoholizm i nieokiełznana energia, a do tego niejednoznaczny charakter, rozchwianie emocjonalne, uleganie wpływom).
Ciekawym jest ukazanie, jak władca musiał dostosowywać swoje zapędy do realiów, jak lawirować pomiędzy tym co można, a tym co trzeba. Całość to zręcznie utkany miks z faktów, historii kraju, socjologii oraz obyczajowości Brazylii. Niesamowitych wrażeń w trakcie lektury dodaje unoszący się nad wszystkimi kartkami klimat Brazylii, Południowej Ameryki, dla nas egzotyki, gorącego temperamentu, niezwykłego kraju.
Plusem są licznie wplatane anegdoty oraz ciekawostki np. o tym jak to się ma z brazylijska kawą, karnawałem w Rio i sambą, czyli tym, z czym Brazylia nam się kojarzy.
Niewątpliwym atutem jest fakt, iż w książce występuje wiele prawdziwych postaci pomiędzy które Moro zręcznie wplata osoby fikcyjne.
Smaku dodają też liczne wtręty w postaci fragmentów listów, od Piotra i do Piotra, które pisane były przez nieomal całe jego życie. Są one fascynujące i świetnie oddają mentalność i psychikę władcy oraz ich przemiany do jakich dochodziło na kolejnych etapach życia i historii.
Javier Moro potwierdził, iż jest nie tylko wielkim znawcą Brazylii, ale także jej pasjonatem.
Książkę czyta się z ogromną przyjemnością i w mgnieniu oka. Opowieść fascynuje, wciąga, wręcz porywa.
Cenna jest bogata bibliografia. Polecam. Świetna, dopracowana i napisana z pasją książka.

bujne życie uczuciowe,...

Ksiązka, którą czyta sie szybko i z duża przyjemności za co naleza sie słowa uznania dla autora.
Javier Moro przedstawił moment w którym Brazylia z tymczasowej siedziby rządu/koloni postanowiła wybić sie na niepodleglość. Na czele ruchu niepodległościowego stanął Pedro I.
W głównej mierze jest to książka o nim.
Jeżeli można Pedra Bragancę jakoś scharakteryzować po tej lekturze - to wg. mnie doskonale pasowałoby nastepujące okreslenie - zmarnowany potencjał.
Nie można odmówic bohaterowi książki energii, zaangażowania, częstokroć skrupulatnego slęczenia na detalami. Jednakże zabraklo czegoś co pozwolizłoby powiedzieć o nim, bez chwili zawahania, że był władcą wybitnym lub nieprzeciętnym.
Na jego usprawiedliwienie można powiedzięć, że żadne z jego rodziców nie przykładało sie do tego aby syn otrzymał właściwe i odpowiednie wykształcenie.
Pedro znalazł sie jednak w odpowiednim czasie i miejscu dzięki czemu ma swoje miejsce w historii(na dodatek nie jednego a dwóch państw).
W książce jest także opis życia dworskiego, dworskich intryg, walki politycznej oraz życia erotycznego cesarza.
Można odnieść wrażenie, że tak jak na początku książki autor surowo ocenial postepowanie Pedra tak późnie im było bliżej końca ksiażki stawał sie wobec niego coraz bardzie wyrozumły i lagodniejszy.

Osobny temat to to w jaki sposób traktował swoją żone Leopoldynę. Za to zasługuje tylko i wyłącznie na pogardę.

W głównej mierze jest to książka o nim.
Jeżeli można Pedra Bragancę jakoś scharakteryzować po tej...

"„Cesarstwo to ty” Javiera Moro jest zbeletryzowaną biografią cesarza Brazylii Pedra I (1798-1834),twórcy i pierwszego władcy Cesarstwa Brazylii. Jest to również fascynująca saga rodzinna i epicka opowieść historyczna. Akcja książki rozgrywa się w ciągu trzydziestu lat, występuje w niej wiele prawdziwych i fikcyjnych, ale zawsze interesujących postaci. Jest to ponadto opowieść o kształtowaniu się niezależnego narodu, ponieważ po raz pierwszy kolonia uzyskuje rangę cesarstwa i zdobywa niepodległość pod hasłami ówczesnego liberalizmu

Brazylia, głośno o niej rokrocznie za sprawą karnawału w stolicy, Rio de Janeiro. Ostatnio Brazylia i Rio było na ustach prawie wszystkich, a to z powodu odbywających się niedawno Igrzysk Olimpijskich. I choć obie imprezy są bardzo ważne dla Brazylii, to nie o tym traktuje książka Javiera Moro. Nie ma w niej także informacji o najbardziej rozpoznawanej statui Chrystusa na wzgórzu Corcovado.

Dzięki publikacji Cesarstwo to ty przenosimy się do początków XIX wieku i jesteśmy świadkami powstawania i kształtowania się niezależnego, niepodległego narodu. Niezależnego od Portugalii. A wszystko to jest zasługą młodego księcia Pedra de Bragança e Burbon. Mamy okazję poznać życie osobiste tego wyjątkowego i bardzo rozwiązłego mężczyzny. Przeżywamy z nim wzloty i porażki, poczynając od małżeństwa z rozsądku, dzięki któremu ma mieć zapewnione międzynarodowe sojusze.

"Opatrzność zmieniła księcia w potężnego wyzwoliciela. Jeżeli jesteśmy jednym wolnym narodem, jeśli nasza ziemia nie została podzielona na niewielkie części przez wrogie republiki, zdominowane przez anarchię, to zawdzięczamy to jego decyzji o pozostaniu wśród nas i rozpoczęciu walki o naszą niepodległość."

Młody cesarz to rozbuchany temperament erotyczny i niespożyta, nieokiełznana energia. Mimo tego jego austriacka żona Leopoldyna okazuje się bardzo wierną towarzyszką, choć warunki ku temu sprzyjające nie są. Obcy, nieprzyjazny kraj i małżonek po którym na pewno spodziewała się czegoś zupełnie innego, nie pomagają w zaklimatyzowaniu się w nowym otoczeniu. Ze względu na nieujarzmiony i gwałtowny temperament obserwujemy cesarza nie tylko w towarzystwie małżonki, ale mamy możliwość oglądać jego liczne kochanki, a także najbliższą rodzinę władcy.

"Brazylia nie potrzebuje niczyjej obrony. Broni się sama. Przyjmuję jednak ten honor i postaram się zasłużyć na to miano, dopóki choć jedna kropla krwi krąży w moich żyłach. Będę bronił Brazylii, która tek mnie uhonorowała, a także Ciebie, Ojcze, bo to mój obowiązek jako księcia i Brazylijczyka."

Cesarstwo to ty to oprócz bardzo interesującej biografii mężczyzny, księcia, cesarza, króla którego prawie próżno szukać w podręcznikach do historii, także opis barwnej Brazylii oraz zderzenie bogactwa ze skrajną nędzą i niewolnictwem. Tym bardziej pochwalam wydanie takiej książki. Biografie lubię i dzięki tej lubię jeszcze bardziej. Książka napisana jest jak wspaniała powieść historyczna. Javier Moro wie jak zainteresować czytelnika, jak przykuć jego uwagę, aby zapomniał o całym otaczającym go świecie. W moim przypadku to się udało. Mam nadzieję, że nie tylko w moim.

Dla kogo Cesarstwo to ty? Odpowiedź tym razem jest zaskakująco prosta. Przede wszystkim dla tych z was, którzy lubicie wszelkie biografie. Dla tych, których interesuje tak egzotyczny ląd, jak Brazylia. Dla miłośników powieści historycznych i dla łaknących wiedzy. Polecam gorąco.

"Wszystko, co tu opisałem, wydarzyło się naprawdę. Osoby, sytuacje i ramy historyczne są prawdziwe, a ich opis jest owocem wyczerpujących badań. Sceny i dialogi są moją własną interpretacją, żeby przybliżyć to, o czym historycy mówią ogólnikowo."

2029

Brazylia, ostatnimi czasy stała się niezwykle interesującym miejscem dla wszystkich.Zapewne to zasługa niedawnych Igrzysk, które odbyły się właśnie tam.
To także słynny karnawał i gorąca samba.Świat kontrastów, gdzie obok niewyobrażalnego bogactwa, króluje skrajna nędza.Ale to nie wszystko.

W swojej zbeletryzowanej książce"Cesarstwo, to ty", autor przedstawia historię, z odległej historii tego kraju, kiedy to, podległa Portugalii kolonia, postanowiła się usamodzielnić.Efektem czego, Brazylia stała się się cesarstwem, a Piotr I, stał się pierwszym władcą tego państwa.
Oczywiście, jego działania, nie wszystkim przypadły do gustu, a przeciw własnemu synowi knuła intrygi nawet matka, która nie mogła się pogodzić, z tym, że zamiast na dworze w Portugalii, musi przebywać wśród "dzikusów".
Autor przedstawił tu także pozytywną postać, jaką bez wątpienia, była pierwsza żona cesarza, córka Franciszka Józefa-Leopoldyna.Kobieta, która mimo licznych zdrad męża i rozpaczliwej tęsknoty, za odległą ojczyzną, nie ugięła się i potrafiła zjednać sobie wszystkich, pomagając maluczkim i starając się żyć, jak na osobę z wyższych sfer przystało.Przyczyniła się także znacznie, do późniejszego zniesienia niewolnictwa w Brazylii.

Autor wykazał się znakomitą wiedzę, którą ubrał w fascynującą powieść, od której trudno się oderwać.Najwyższe sfery ówczesnego świata, ukazał w niekorzystnym świetle.Pełno tu było intryg, zdrad, a nawet skrytobójstwa.Pokazał również szaloną przepaść, jaką można było zauważyć między możnymi, biednymi, a niewolnikami.

Zaczarował mnie ten świat i aż mi żal, że to już koniec.Polecam,.Książkę otrzymałem, dzięki uprzejmości Wydawnictwa Noir sur Blanc.

• Powieść historyczna
  • Brazylia
  • 2016
  • Premio Planeta
  • Do wypożyczenia\pożyczenia
  • Biblioteka Główna

Dodaj cytat z książki Cesarstwo to ty