Hinduska miłość

Świat Książki
2009-01-01
2009-01-01
Barbara Jaroszuk
Indie maharadża mezalians miłość literatura hiszpańska powieść hiszpańska

Podobało się mi. Była to taka współczesna opowieść o Kopciuszku, który nie potrafił docenić tego co Los mu dał, dopóki tego nie stracił.
Ileż to dziewczyn marzy o tym by poznać i rozkochać w sobie księcia z bajki. Udało się to Anicie Delgado, hiszpańskiej tancerce, w której zakochał się pewien maharadża. Młodziutka dziewczyny została wrzucona w nieznany świat i zupełnie odmienną kulturę Wschodu. I nie do końca się w niej odnalazła...
Javier Moro, opierając się na pamiętnikach Anity stara się opowiedzieć jej historię. Niestety robi to w bardzo dużym zarysie, skupiając się jedynie na paru faktach z jej życia. Ale okrasza to rysem historycznym Indii z początku XX wieku oraz malując obraz kulturalny tamtego czasu. Ogólnie fajnie nawet to wyszło, chociaż zabrakło tu jakiejś głębi.

Historia ciekawa, oparta na faktach. Mimo to książka nie podobała mi się: jest bardzo tendencyjna, są w niej ci źli, czyli europejscy chrześcijanie, sztywni, obłudni i trzymający się jakichś niepotrzebnych zasad, i ci dobrzy autochtoni, szczerzy, "naturalni" i bezpruderyjni.

O dziwo, książce może bardziej zaszkodzić coś innego, niż jej polski tytuł, a jest to kategoria, do której została wrzucona. Pragnę uspokoić wszystkich, że nie jest to po prostu obyczajówka ani romans, które omijam szerokim łukiem, a rewelacyjnie napisana i wciągająca fikcja historyczna.

Ta książka to prawdziwa podróż wgłąb nieistniejącego już świata maharadżów. Wszystkie sfabularyzowane wątki historii Anity, radży Jagatjit Singha i reszty bohaterów brzmią tu naturalnie i bardzo prawdopodobnie. Książka zachęca do dalszego zgłębiania tego zakątka historii Indii i świata.

Historię „Hinduska miłość” czytałam dawno temu ale wywarła ona na mnie duże wrażenie i myślę, że zapamiętam ją na zawsze. Jest to opowieść o młodej tancerce flamenco, która poślubiła indyjskiego maharadżę. Dla mnie ważną rolę odegrał fakt, że jest to prawdziwa historia. Poznajemy Anitę Delgado, w której zakochuje się orientalny mężczyzna i pragnie aby została jego żoną i wyjechała razem z nim do Indii. Nie jest to bajka o księżniczce i księciu ale historia o prawdziwym życiu młodziutkiej dziewczyny w Indiach. Nie została ona przyjęta w pałacu z wielkim entuzjazmem, ani nie była lubiana przez inne żony ukochanego. Czuła się samotna i tęskniła za Europą. Dzięki silnemu charakterowi Anita walczyła ze swoimi wrogami oraz intrygami. Miłość maharadży wynagradzała jej inne przykrości jakich doznawała ale czy ta miłość przetrwała? Nawet Brytyjczycy nie chcieli jej uznać jako księżnej.
Z książki można dowiedzieć się wielu interesujących faktów o ówczesnej sytuacji politycznej Indii jak również kulturze i obyczajach. Jest dużo opisów ale czyta się je bardzo przyjemnie. 10/10 ⭐️

Ksiazka fajna. Rozczarowala mnie postawa glownej bohaterki.

Ksiazka fajna. Rozczarowala mnie postawa glownej bohaterki.

Na półkach: , , , , , , ,

Historia prawdziwa a jak bajka się zaczeła. Nie skończyła się ślubem i żyli długo i szczęśliwie. Był ślub, problemy, zdrady, intrygi... Życie...

Książka jakiś czas przeleżała na mojej półce zanim została przeczytana, ale żałuję, że nie dorwałam się do niej wcześniej ;) Początek nie wciągał mnie za bardzo, ale jak już akcja się rozkręciła, to nie mogłam się oderwać. Na początku troszkę mnie wkurzały te opisy zwyczajów czy sytuacji politycznej w Indiach, ale później przyzwyczaiłam się do tego i po przeczytaniu uznaję te opisy za duży plus, ponieważ pomogły mi zrozumieć sens niektórych zdarzeń. Polecam przede wszystkim fanom Indii, ale nie tylko :) Książka uświadamia jak duże są różnice w postrzeganiu świata między Europejczykami a Hindusami.

Moja dłuższa recenzja dostępna na nowo założonym blogu. Zachęcam do poczytania ;)

Dawno książka mnie tak nie zaskoczyła, jak ostatnio przeczytana "Hinduska miłość" Javiera Moro. To fabularyzowana historia Anity Delgado, hiszpańskiej tancerki, która została piątą żoną księcia Kapurthali (dzisiejszy Pendżab).

W czasie swego pobytu w Europie maharadża Jagatjit Singh poznaje kilkanaście lat młodszą hiszpańską, młodziutką tancerkę flamenco, Anitę Delgado. Dziewczyna od razu wpada mu w oko, a jej ubodzy rodzice zgadzają się na ślub w zamian za godziwe wynagrodzenie. Ojciec stawia jednak warunek - ślub ma się odbyć w Europie. Wkrótce po powrocie księcia do Indii Anita płynie w towarzystwie swojej nauczycielki etykiety do kraju małżonka.

W Indiach uchodzi jednak za obcą i witana jest niechętnie. Wprowadza nowe porządki w księstwie Kapurthali, m. in. nie chce mieszkać z innymi kobietami (żonami i konkubinami maharadży). Olśniewa urodą i manierami oraz sposobem przygotowywania przyjęć dla gości księcia. Być może z tych powodów nie jest akceptowana przez cztery wcześniejsze żony maharadży. Ani hinduskie, ani brytyjskie władze nie zgadzają się na przyznanie jej tytułów należnych hinduskim żonom książąt. Anita może pokazywać się publicznie z maharadżą w tylko wybranych miejscach. Mimo płomiennej miłości maharadży do niej, Anitę ogarnia wielka samotność, co jakiś czas przygaszana wyjazdami do Europy lub Ameryki.

Javier Moro napisał "Hinduską miłość" na podstawie pamiętników samej Anity Delgado. Poza wzniosłymi uczuciami, obrzydliwymi intrygami i różnymi zdradami, przedstawił w książce kilkudziesięcioletnią historię Indii i Europy, uwikłanych m. in. w Wielką Wojnę czy rozpaczających po ofiarach epidemii hiszpanki. Nie zabrakło też nawiązań do Kamasutry, szczególnie w drugiej części książki poświęconej wcześniejszemu życiu Jagatjita, dla którego - ze względu na otyłość - skonstruowano specjalne łóżko, by mimo obfitego brzucha mógł spłodzić dziedzica.

Książkę czyta się trochę jak baśń. Ponieważ nie znałam tej historii wcześniej, byłam początkowo przekonana, że czytam zmyśloną wizję Autora. Wielość przytaczanych cytatów sprawiła, że wkrótce pozbyłam się złudzeń i potraktowałam powieść jak dobrą książkę historyczną we wschodniej, opływającej złotem i szmaragdami scenerii.
Polecam!

Ciekawa jestem, kiedy na podstawie książki powstanie film, do którego prawa kupiła Penélope Cruz.

Ciekawa historia tylko napisana trochę pobieżnie jak dla mnie.

Ciekawa historia tylko napisana trochę pobieżnie jak dla mnie.

Anita Delgado, uboga hiszpanka tańcząca dla madryckiego kabaretu po to, aby pomóc finansowo swoim bliskim. Zostaje wypatrzona na jednym z przedstawień przez władcę jednego z księstewek w Indii. Radża Jagatjit Singh zakochuje się w pięknej tancerce. Do tego stopnia, że zrobi wszystko, aby pojąc za żonę nieznaną hiszpankę. Oferując wiele bogactw w końcu zaskarbia sobie zgodę rodziców Anity na ślub. Dziewczyna spędza rok w Paryżu ucząc się jak być żoną władcy. Po ślubie, Anita otoczona bogactwem, luksusem oraz miłością czuje się jak w bajce. Pierwsze spotkanie z nowym, nieznanym krajem jakie są Indie mile ja zaskakuje. Dopóki nie poznaje pozostałych czterech żon radży oraz jego licznych konkubin.

Zapraszam na mojego bloga: www.zaczytanav.blogspot.com
Powieść nie tylko miłosna, ale także historyczna. Wchodzimy w świat południowej Azji, egzotycznego klimatu Indii wymieszanego z Europą w latach 1900-1975. Poznając jakże bajkową historię wielkiej miłości, władcy Kapurthali oraz ubogiej hiszpanki. Której towarzyszy niezwykła przygoda poznawania kraju jakim są Indie. Egzotyka, gorący klimat, fascynujące tradycje, ubogość ludności kontrastująca z niewyobrażalnym bogactwem książąt różnych państw Indii. Stykamy się także z wpływem jaki miała dla Indii oraz głównych bohaterów i ich rodzin, pierwsza i druga wojna światowa. Dowiadujemy się jaki wpływ na Indie mieli Brytyjczycy oraz co stało się z tym niezwykłym krajem, gdy Anglia wycofała się z wspierania Indii.

Biorąc pod uwagę aspekt miłosny to zdaje się, że opisane zostały tu głównie losy Any Delgado. Autor opisując jej życie opierał się na zapisach samej księżnej. Które zostały wydane w 1997 roku pt. Anita Delgado, Maharani de Kapurthala, Elisa Vazquez de Gey,Planeta, Barcelona. Niestety nie ma wydania w języku polskim. A szkoda bo bardzo zaciekawiła mnie postać Anity. Niektóre fragmenty z zapisków możemy znaleźć w książce. Mamy także fragmenty wypowiedzi innych bohaterów żyjących w tamtych czasach. Mających styczność z ta historią. Dowiadujemy się z stąd wielu ciekawych, czasem zabawnych informacji o niektórych książąt Indii. Bardzo też prywatnych jak np. upodobania seksualne.

Czytając książkę potrzeba spokoju i skupienia. Zwłaszcza czytając o sprawach politycznych, którymi zajmuje się maharadża. Są one ciekawe jednak wymagają wysiłku i z czasem zaczynają nużyć. Są oczywiście też momenty, od których nie sposób się oderwać i myślę, że nikogo to nie zdziwi, że w głównej mierze są to fragmenty z Anitą Delgado. Bahaterka ta nie tylko przeżyła w prawdziwym zyciu historię porównywaną do kopciuszka, ale także musiała stawić czoła niechęci, jaką żywili do niej, nie tylko pozostałe żony maharadży, ale także wiele innych osób. W tym Brytyjczycy, którzy nie chcieli uznać jej za księżną. Jaghitt walczył z nimi o uznanie swej żony. Anita także nie poddawała się. Jej ognisty temperament i mocny charakter nie pozwalały zostać stłamszoną przez wrogów.

Niewątpliwie warto po nią sięgnąć. Miłość, historia, skandal, egzotyczny klimat czy to nie jest przyciągające połączenie? Na pewno jest to jedna z lepszych książek i wartościowych, które przeczytałam w moim życiu. Powtórzę się, ale naprawdę warto...

Na końcu opisu książki mamy informacje, że Penelope Cruz kupiła prawa do ekranizacji powieści. Jednak przeszukując Internet nie znalazłam w tym temacie dodatkowych informacji. A szkoda bo chętnie bym zobaczyła Hinduską miłość na ekranie. Książka została wydana prawdopodobnie w 2009 roku, czyli osiem lat temu. Biorąc to pod uwagę chyba mamy małe szanse, aby powstał film. Jeżeli ktoś wie coś więcej na ten temat dajcie znać w komentarzach.

• Indie
  • 2011