Метро 2035

Okładka książki Метро 2035 Dmitry Glukhovsky
Okładka książki Метро 2035
Dmitry Glukhovsky Wydawnictwo: Astriel Moskva Cykl: Metro (tom 3) Seria: Uniwersum Metro 2033 fantasy, science fiction
Metro (tom 3)
Uniwersum Metro 2033
Astriel Moskva
2015-05-18
2015-05-18
rosyjski
Inne

Na półkach: , , , , , ,

tak jak pierwszy i drugi tom połknęłam tam 3. męczyłam dwa miesiące i na koniec wqurwiłam się jak nie wiem, na kacapstwo tego narodu, na jego zamiłowanie do bycia pod butem i w wiecznym upatrywaniu wroga , którym są oni sami dla siebie, w tym ciągłym przeświadczeniu, że są tak zajefajni, że wszyscy chcą ich zniszczyć bo im qwa tego dobrobytu zazdroszczą , w tym przypadku dobrobytem jest jedzenie gó**na, siebie nawzajem ( świnie karmione paszą z ludziny) i udawanie ,że tak się nie dzieje a ludzie nie mogą tego wiedzieć, tworzenie aparatu terroru nawet w takich warunkach i trzymanie w przeświadczeniu, że trzeba żyć w zamknięciu bo na powierzchni wszystko zniszczone ..... tymczasem jak się okazuje...... najlepiej samemu przeczytać.
Polecam oczywiście.

Porażka. W porównaniu do dwóch poprzednich części to nieśmieszny żart. Autor chyba zapomniał co pisał w metrze 2033. Ta cześć jest istną parodią naprawdę świetnej książki. To co zostało zawarte w tej części jest wprost niedorzeczne. Po co? Bo gra? Bo ludzie nie przywykli do nowości, które kazały się w 2034?

Niesamowita. Aż mi smutno, że już nigdy nie przeczytam tego zakończenia pierwszy raz.

Fantastyczne zwieńczenie trylogii oraz doskonała wiwisekcja rosyjskiego społeczeństwa, tak bardzo przydatna, zwłaszcza w dzisiejszych czasach. Nie bez wad, które są praktycznie powielane w każdej z części Metra, więc powinniśmy przywyknąć do stylu pisania (z długimi filozoficznymi rozważaniami naszych bohaterów) oraz prowadzenia akcji (gdzie wiele rzeczy dzieje się z przypadku lub z nieograniczonych pokładów szczęścia życiowego Artema). Zgadzam się również z zarzutami, że w tej części nie pozostało nic z wcześniejszego mistycyzmu, a w zamian dostajemy political fiction w świecie post-apo. Tylko mi to wszystko zupełnie nie przeszkadza, bo to fenomenalny podręcznik, dzięki któremu możemy postarać się zrozumieć rosyjskiego ducha i rzeczy, które nim kierują. Ubrane jest to w najdłuższą i najbardziej efektowną podróż Artema, która angażowała mnie cały czas. Plot twist (chociaż nie wiem czy można go tak określać) był strzałem między oczy i właśnie dlatego uważam, że ta książka oprócz tego, że jest dobra, to jest też po prostu ważna z punktu widzenia człowieka chcącego zrozumieć otaczający nas świat :)

Tak samo jak pierwsza część, ciekawa opowieść o Artemie, pełna zwrotów akcji. Spodziewałem się troszeczkę innego zakończenia, jednak sumując całość, trzecia część troszkę ciekawiej wypada od swojego poprzednika.

Dziwne to jakieś. Niby książka ok, ale nie spójna z poprzednimi tomami. Nie ma już tego klimatu i grozy.

Gdzie potwory na powierzchni?
Gdzie wieża, w którą nie można patrzeć?
Co z niebezpieczeństwem w tunelach, jak np. gaz wywołujący halucynacje?
Co z tajemniczą częścią metra, której nie ma na mapie?
Te i wiele innych pytań kotłują mi się w głowie, a nie znam na nie odpowiedzi.

Z postapo z elementami fantastyki przeszliśmy na political fiction.

Gdzie potwory na powierzchni?
Gdzie wieża, w którą nie można patrzeć?
Co z niebezpieczeństwem w tunelach, jak np. gaz wywołujący halucynacje?
Co z tajemniczą częścią metra, której nie ma na mapie?
Te i wiele innych pytań kotłują mi się w głowie, a nie znam na nie...

audiobook

audiobook

Dobre zwieńczenie tryologi, tylko mocno gorzkie, pewnie jak rosyjska wódka. Autor mocno jak dla mnie rozprawia się z kondycją wspólczesnych Rosjan i diagnozuje państwo, stąd ja osobiście odczuwałem nieco zmęczenie przy słuchaniu. Najbardziej zaangażowana politycznie post-apo jakie czytałem.

Jest tak samo wybitna jak 2033, jej historia zawiera znaczony zwrot w kontekście całej serii. Kontekst polityczny został ukazany wyśmienicie.

Metro 2035 - jak dla mnie niesamowicie polityczny tom, pokazujący, że gdzieś tam u szczytu władzy ktoś pociąga za sznurki. A ludzie są jak kukiełki lub pionki na szachownicy...i nic nie jest takie jak im się wydaje.

• Metro
  • Uniwersum Metro 2033