Futu.re

Paweł Podmiotko
Dmitry Glukhovsky Przyszłość Future postapokalipsa
Inne

Okładka książki Metro 2033. Powieść graficzna Dmitry Glukhovsky, Peter Nuyten
Metro 2033. Po... Dmitry Glukhovsky, ...
Okładka książki Metro 2033 Bd.3: Augen der Finsternis Dmitry Glukhovsky, Peter Nuyten
Metro 2033 Bd.... Dmitry Glukhovsky, ...

Przyszłość (prawie) doskonała

Europa przyszłości. Nowoczesna i naszpikowana technologią.
Z jednej strony dająca ludziom nieśmiertelność, z drugiej bezlitośnie walcząca z przeludnieniem, karząca tych którzy zapragnęli dziecka bez zgody władz, zabijająca płody, piętnująca rodziców, odbierająca dzieci, manipulująca mediami.
Jaką wielką cenę musi ponieść społeczeństwo w imię " powszechnej stabilizacji", "jedności" i nieśmiertelności?
Czy to jest kierunek w którym zmierzamy?
Książka wydaje się wołaniem-przestrogą autora przed ulepszaniem świata, jego nadmierną regulacją, manipulacją i sterowalnością (ingerencją w osobiste życie) obywateli.
Odpowiedzi poznamy na tle historii Jana, kiedyś dziecka odebranego rodzicom, wychowanego w internacie gdzie poddano go ideologicznemu wychowaniu, dzisiaj żołnierza z oddziału nieśmiertelnych, który zostaje skierowany do nieformalnej akcji zabicia ideologicznego wywrotowca i świadka w osobie jego partnerki w ciąży. Ta akcja staje się początkiem jego ideologicznej topornej przemiany, tylko czy na tyle silnej aby przeciwstawić się systemowi w którym dorósł i który dał mu nieśmiertelność.
Książkę pomimo faktu że jest dosyć obszerna i zawiera wiele wewnętrznych przemyśleń głównego bohatera czyta się dosyć dobrze. Głównie dzięki wciągającej fabule i sprawnemu słowopisarstwu autora. W stosunku do "Metra.." może mniej dynamiczna ale pisarsko bardziej dojrzała.

Europa przyszłości. Nowoczesna i naszpikowana technologią.
Jaką wielką cenę musi ponieść społeczeństwo w imię " powszechnej...

Świetna pozycja SF. Jedna z lepszych. W ciekawy,.głęboki i dojrzały sposób porusza kwestie społeczne, religijne i uczuciowe. Serdecznie polecam

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bardzo ciekawy i świetnie przekazany pomysł na fabułę. Dzięki rewelacyjnie opisanemu światu przedstawionemu autor pozwala nam się zatopić w opowiadanej historii. Książka porusza wiele ważnych społecznych i moralnych problemów przez co pozostawia czytelnika z głęboką refleksją po lekturze.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kiedy zobaczyłem na okładce napis w stylu "Metro napisał chłopiec, Futu.re mężczyzna", pierwsze co pomyślałem: tani chwyt marketingowy, autor wybija jedną powieść popularnością z innej. Jakże bardzo się myliłem. Są trudne dystopijne realia przyszłości. Jest ciekawy protagonista, przy którym na każdym kroku czuje się zagrożenie mu towarzyszące oraz uczucia nim targające. Są niesamowicie barwne opisy (szczególnie scen przeznaczonych dla dorosłych),które pobudzają ludzką wyobraźnię. Jest typowy dla Gluhovskiego, często czarny jak smoła humor. Są strzelby Czechowa, które wypalić mogą w każdym momencie powieści. Jest też sporo odwołań do Greckiej mitologii, co mnie jako osobie, która przeczytała wszystkie powieści Riordana, zdecydowanie przypadło do gustu.
Słowem - majstersztyk. 10/10 nie daję prawie nigdy, ale jeśli już dawać, to takim powieściom.
Ostrzegam jednak - lektura nie dla ludzi wrażliwych lub o słabych nerwach.

Nie wiem jakim cudem ale na szczęście udało się dobrnąć do końca książki. Sam pomysł na fabułę jak dla mnie 10/10. Historia wciągająca i trzymają w napięciu. Niestety niektóry niekończące się wręcz opisy przywołały traumę z czytania w szkole takich dzieł jak "Nad Niemnem". Książka mogłaby być spokojnie okrojona o 100 stron i nic by na tym nie straciła. Ba, myślę, że nawet by zyskała ale być może płacili od zapisanej strony więc autor chciał wycisnąć ile się da.

Jedna z lepszych SF jakie czytałem. Fajny pomysł na świat. Dobrze się czytało.

Jedna z lepszych SF jakie czytałem. Fajny pomysł na świat. Dobrze się czytało.

Audiobook.
Przepięknym językiem napisana książka, już od pierwszych zdań czuć że ta lektura to trafiony wybór.
Wielowątkowa i poruszająca ważne problemy społeczne.

,,Metro.," mi się bardzo podobało ale tu autor wzniósł się level wyżej, zresztą tematyka zupełnie inna. Glukhovsky pokazał się tu ze świetnej strony a że nie dałem, 9 czy 10 to tylko dlatego że lektura była naprawdę trudna, autor uderzył tu w cały system społeczny choć nie ze wszystkim się zgodzę.
Futu.re to naprawdę rewelacyjna pozycja i warto po nią sięgnąć, także, POLECAM ♥️

Audiobook.
Wielowątkowa i poruszająca ważne problemy społeczne.

Nie dałem rady tej książki przeczytać... podszedłem do niej już drugi raz (na pierwszym podejściu też poległem...) W książce jest dużo opisów... niby dużo się dzieje, ale wątku nie mogłem w sumie złapać... a to co udało mi się zaklasyfikować jako główny wątek.. jakoś nie pociągnął mnie do czytania kolejnych stron... Być może to kie mój rodzaj literatury, ale dziwię się bo wcześniejsze książki autora porwały mnie doszczętnie...

Bardzo ciekawa wizja przyszłości. Świat kojarzący się trochę z grą Cyberpunk 2077. Świetna książka, choć nie udało mi się polubić głównego bohatera. Bardzo chaotyczny i często zmieniający zdanie. W fabule jest też zdecydowanie zbyt wiele niesamowitych zbiegów okoliczności. Końcówka dość poruszająca, zwłaszcza jak się samemu jest rodzicem.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fascynująca powieść poruszająca tematy manipulacji mediów, nadmiernego skupienia na technologii, wpływu władzy na człowieka i utraty prywatności. Akcja skupia się na głównym bohaterze, który stara się przeciwstawić systemowi ocen i rankingów determinującemu ich miejsce w społeczeństwie.
Polecam ją każdemu, ponieważ żyjąc w tak ekspresowo rozwijającym się społeczeństwie gubimy czasem poczucie tego, co tak naprawdę jest ważne i wartościowe. Spodoba się nie tylko miłośnikom science-fiction.

• 2015
  • Science Fiction