Walet Pik

Mroczna połowa. Pułapki gatunku

Link do recenzji

2873 113 66

Na półkach: , , , ,

Co mogę napisać mądrego o tej książce? Mam wrażenie, że autorka nieźle bawiła się podczas pisania "Waleta Pik", ponieważ styl tej książki jest niesamowicie lekki, mimo tematów w niej opisanych. A mowa przecież o plagiatach, pisaniu książek, nawet o rozdwojeniu osobowości czy autoironii (tak, pani Oates ciekawie opisuje życie pisarza oraz swoich kolegów po fachu, takich jak Stephen King). Jednak autorka ma za sobą o wiele lepsze pozycje, na przykład genialna "Blondynka" czy niepokojąca "Zbłocona", i ci, którzy w "Wałeckie Pik" szukają czegoś podobnego, to rozczarują się. Czułam, że wszystko opisane jest w zbyt dużym skrócie, chciałabym trochę więcej się dowiedzieć przy poszczególnych wątkach. To nie to, pani Oates.
Przeczytać jak najbardziej można, ale w głowie może nie zostać.

Czegoś tej książce brakuje. Może połowy treści, może całego sensu, a może czegoś jeszcze innego. I właściwie nawet nie zainteresowała mnie na tyle, żeby próbować dojść, czego brakuje.

Wspaniała mieszanka klasyki i popkultury, zabawa schematami a przy tym wszystkim - nie można się oderwać. Dla tych, którzy lubią ironię, gatunkowy miks i tropy literatury.

Jakże się ucieszyłam, że moja ulubiona autorka literatury z gatunku noir potrafi bawić się pisaniem. Książka jest wyraźnie inna od typowych, raczej ciężkich gatunkowo, książek Oates. A tutaj, proszę taki dr Jekyll i Mr Hyde, i żonglowanie gatunkami literackimi. Fabuła średnio trzyma w napięciu i jest raczej przewidywalna ale nie o to chodziło autorce. O książkach Johna Bartha mówiono, że są pisane przez profesora literatury dla innych profesorów i tak jest chyba z powieścią Oates. Co nie znaczy, że nie polecam jej każdemu, kto lubi dobrą książkę.

1931

"By zniszczyć zło, musimy zniszczyć istotę, którą to zło zamieszkuje, nawet jeśli jesteśmy nią my sami."

Przeczytałam już kilka powieści Joyce Carol Oates, które na pewno do lekkich i łatwych nie należą, a które mimo wszystko oceniłam bardzo pozytywnie, ale "Walet Pik" nie przypadł mi zbytnio do gustu; trochę to kryminał, trochę thriller psychologiczny, a całość specjalnie nie zachwyca i budzi mieszane uczucia.

Andrew J. Rush jest poczytnym autorem kryminałów, których wydał już kilkadziesiąt, ma rodzinę i wiedzie dostatnie życie, ale to mu niezupełnie wystarcza. Pod pseudonimem Walet Pik i w ścisłej tajemnicy przed bliskimi tworzy inne, bardziej przerażające powieści z pogranicza grozy i horroru, w treści których umieszcza nieco zakamuflowane wydarzenia ze swojego prywatnego życia. Powoli dochodzi do sytuacji, kiedy Andrew i Walet Pik współistnieją w jednym ciele, kiedy oddziela ich jedynie niewidzialna, cienka bariera, która pod wpływem emocji i różnorakich bodźców czy wewnętrznych podszeptów, zostaje w końcu zniszczona. Andrew w pewnym momencie pojmuje i zaczyna rozumieć dwoistość swoich zachowań, wie że podszepty Waleta Pik drastycznie zmieniają jego życie i prowadzą go ku zbrodni, postanawia więc ewidentnie przeciąć te więzy.

Joyce Carol Oates w tej powieści pokazuje, iż zło nie koniecznie wynika z drastycznej przemiany człowieka, pod wpływem złych wzorców czy wpływu środowiska, lecz tkwi w nim samym, w środku, czekając cierpliwie na stosowny moment. Gdy taki nastaje, wtedy łatwo dochodzi do głosu i wówczas trudne lub wręcz niemożliwe staje się jego wyciszenie.

Czyta się nieźle, nawet wciąga, ale nie do takich powieści tej autorki się przyzwyczaiłam.

Walet Pik” autorstwa Joyce Carol Oates od @wydawnictwo_wab. Oates jest laureatką nagrody National Book Award oraz kilkakrotnie była nominowana do Nagrody Pulitzera. „Walet Pik” przedstawia opowieść o cenionym pisarzu powieści kryminalnych i jego jakże udanym życiu osobistym.Ale nikt nie wie, że Andrew (bo tak ma na imię) toczy wewnętrzną walkę z mrocznym alter ego, którym jest Walet Pik. Pod tym nazwiskiem wydaje mroczne powiecie kryminalne, których wątek w znaczący sposób przypomina jego życie lub wydarzenia jakie miały miejsce w przeszłości. Powieści te nasycone są groza, przemocą i zwycięstwem zła nad dobrem. Dodatkowo Walet Pik zaczyna wkraczać do realnego życia Andrew i zmieniać jego bieg wydarzeń.
Zakończenie zmusza czytelnika do pewnej refleksji...., która postać zwyciężyła? Dobry Andrew czy zły Walet?
I tak naprawdę co takiego wydarzyło się w umyśle człowieka, ze zbudował w sobie drugie JA. W momencie , kiedy zła strona zaczyna dominować, uporządkowany świat zaczyna popadać w kolejne kłopoty, które prowadzą do szaleńczych i radykalnych posunięć.
Są dwa a może i trzy morderstwa, brak winnego, brak kary ...., a przecież w uporządkowanym świecie dobro zawsze wygrywa, bo takimi prawni rządzi się Natura.
Znajdziemy tutaj dużo porównań do Kinga, do problemu rozdwojenia jaźni, do podziału natury do klasyków z gatunku grozy. Ale uważam, ze warto przeczytać. Może dlatego, ze warto sprawdzić czy mamy w sobie ciemną stronę nocy? Czy w nas samych znajdziemy odrobinę szaleństwa? Ukrytego gdzieś pomiędzy praca, kariera a rodzina?

Książkę zrobiłem w weekend, czyta się ją szybko, ale taka trochę grafomania.

Książkę zrobiłem w weekend, czyta się ją szybko, ale taka trochę grafomania.

1940

Jaka specyficzna książka!

Opowieść o plagiatach, która sama jest... prawie plagiatem:)
Ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu, o ile takie istnieje:)
Myślę sobie, że autor miał właśnie taki zamierzony efekt.

Straciła na tym może troszkę sama atmosfera, ale i tak czytałam z zapartym tchem - tym przyjemniej, że wiedziałam dokładnie, o czym on pisze.

No i był Stephen King:)

Polecam!

Jaka specyficzna książka!

Opowieść o plagiatach, która sama jest... prawie plagiatem:)
Ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu, o ile takie istnieje:)
Myślę sobie, że autor miał właśnie taki zamierzony efekt.

No i był Stephen...

"Walet Pik" nie przylega gatunkowo do typowych dla Pani Oates powieści, które skupione na psychologii, na rozważaniach o walce jednostki ze światem, jej niepogodzeniem i nieprzystawalnością, zwykle opierają swoją formę o powieść obyczajową czy też psychologiczną. Nie zgodzę się jednak z padającymi w niektórych recenzjach opiniami, że jest przez to książką słaba, mało zaangażowaną w uczucia czy emocje. Pisząc "opowieść z suspensem", jak nazwała ja w podtytule, autorka daje nam inny rodzaj zastanowienia. Może skupiając naszą uwagę na podążaniu za lekką kryminalną intrygą, to właśnie nas samych czyni tym razem odpowiedzialnymi za wypowiedzenie osądu? Może zamiast serwować nam rozważania poparte naukami humanistycznymi zmusza samego czytelnika do dokonania takowej analizy?

Tytułowy Walet Pik jest pseudonimem literackim znanego w pisarskim świecie twórcy kryminałów - Andrew J. Rusha - nie tylko podziwianego i otoczonego wianuszkiem fanów ale wręcz zwanego "Stephenem Kingiem dla dżentelmenów", porównywanego z największymi twórcami gatunku. Pod własnym nazwiskiem pisze on powieści bardzo składne, akuratne, trzymające się zasad obowiązujących w wysokich lotów powieściach.
"(...) bohater i złoczyńca, skontrastowani ze sobą w naprzemiennych rozdziałach, w ostatnim bohater zwycięża złoczyńcę. Czytelnicy kryminałów maja prawo wymagać by autor przestrzegał niepisanej umowy: zło ma zostać ukarane, a zwyczajny chaos świata radykalnie uproszczony, co prowadzić będzie do zakończenia jednocześnie wiarygodnego i zaskakującego". (str.44)
Pod pseudonimem Walet Pik pisane są zaś powieści, do których prowadzi wcześniejsze znudzenie konwenansami, nie do końca rozumiana przez samego autora potrzeba uwolnienia dzikich wyobrażeń i agresywnych pomysłów. "Finały książek Waleta Pik były okrutniejsze, ponieważ bardziej prymitywne. Za dużo w niej było nikczemności, przelewała się przez brzegi tak, że nie dało się schludnie posprzątać. Przeważnie wszyscy umierali, a raczej ginęli. Często sam nie miałem pojęcia jak dana historia się zakończy, póki ostatni rozdział nie zwalał się na mnie jak rozpędzony samochód." (str.44)

Andrew doskonałe łączy w sobie obie formy twórczości. Uzupełniają się one, nie zakłócając bardzo spokojnego i stabilnego życia rodzinnego autora. Pozwalając mu w tajemnicy przelewać na papier kłębiącą się w wyobraźni brutalność, nie niszczą jego bardzo eleganckiej reputacji. Aż do momentu pewnego pozwu sądowego. Przy czym, Joyce Carol Oates czyni tenże spór jedynie iskrą zapalną, maleńkim płomyczkiem, który pozwoli zapłonąć pierwotnie zduszonemu w dzieciństwie, a następnie śpiącemu w oczekiwaniu na swój moment, rozdwojeniu jaźni bohatera. Od tego momentu dostajemy wzorowany, jak u wielu innych autorów, na noweli Roberta Louisa Stevensona "Doktor Jekyll i pan Hyde", obraz zła i dobra w jednym ciele, walki o supremację, podszeptów siedzącego na ramieniu diablika, skruchy i porażającej żądzy posiadania. "To jak odbicie w lustrze. Wydaje ci się, że to ty, choć wcale tak nie jest." (str.88)
Dalsza część powieści nabiera szalonego tempa a podążając za nią łatwo zapomnieć, że nie tylko śledzimy kryminalny wątek ale też, chcąc nie chcąc, opowiadamy się po którejś ze stron osobowości Andrew-Waleta Pik.

Lekki styl, wpasowany w opowieść nieco moim zdaniem przypominające niesamowitą literaturę Allana Edgara Poe, ukłony (podziwu czy sarkazmu?) w stronę nieustannie wmontowywanego w akcję Stephena Kinga, hołd złożony autorom gotyckiej literatury, wraz ze ścisłym określeniem co dla autorki stanowi arcydzieła owej literatury - wszystko to prowadzi nas przez książkę bez wysiłku ale i z zapewnieniem ciekawych informacji jak i opinii samej Joyce Carol Oates. Między wierszami zaś przemyka bardziej a momentami zdecydowanie mniej subtelnie podany obraz podwójnego życia, dwojakiej osobowości i walki umysłu uwięzionego między poprawnością a moralną nieprawością. By dojrzeć ukryte w tekście powody do analizowania i stawiania ocen wystarczy tylko dotrzeć do ostatniej strony i zadać sobie jedno pytanie. Czy zakończenie zaoferowane nam przez autorkę świadczy o zwycięstwie bohatera czy o jego porażce? Ale to już Pani Oates pozostawia ocenie czytelnika.

Można z Waletem Pik spędzić jedno popołudnie, może dwa. Jeśli natomiast ma się wybrać z twórczości Pani Oates perełki i najlepsze tytuły, to jednak warto poszukać wśród innych. Równie zgrabnie napisanych ale jednak angażujące nas intensywniej w rozmyślania nad naszymi umysłami. Bo "Walet Pik" to nie jest słaba książka kandydatki do literackiego Nobla, jest po prostu nieco słabsza.

Opinia znajduje się także na pani-ka-czyta.blogspot.com Zapraszam

Przede wszystkim piekielnie wciągająca i - jak na standardy Joyce Carol Oates - wyjątkowo lekka w odbiorze. Zgrabne studium postępującego szaleństwa. Podobało mnie się!

Dodaj cytat z książki Walet Pik