Browar

Wielka Litera
2015-07-01
2015-07-01
9788380320352

Bardzo ciężko było przebrnąć przez ta książkę. Mało wciągająca, nawet rzekłabym nudna.
Powracałam do niej kilka razy przy okazji czytania innych pozycji. W końcu udało mi się ją skończyć.

Pierwsze kilkadziesiąt stron brnąłem z coraz większą niechęcią i zmęczeniem. W końcu musiałem się poddać. Rozwija się w tempie żółwia, a styl autora jest średni. Brakuje pomysłów, a wraz z nimi powodów, żeby zostać z książką na dłużej.

Inteligentna książka. Trochę chaotyczna (jak dla mnie za dużo postaci, czasami gubiłam się i nie wiedziałam, kto jest kim i co robi),ale warto czasami przeczytać książkę z "innego" działu niż ulubiony :)

Akcja rozwija się powoli, naprawdę ciekawie robi się gdzieś około setnej strony. Zanim do niej dobrnęłam, kilkakrotnie chciałam zrezygnować z dalszego czytania. Bo początek nuży zamiast zaciekawiać. Ostatecznie jednak przeczytałam książkę i nie żałuję. Całkiem niezły kryminał - wielowątkowy, z ciekawymi bohaterami, chociaż autor nie ustrzegł się także błędów. No i przydałaby się lepsza redakcja, bo w wielu miejscach mamy pourywane zdania, jest też trochę literówek. Mimo wszystko, kiedy już akcja się rozwinęła, czytało się całkiem dobrze.

Bardzo męczyłam się przy czytaniu. Rozwlekłe opisy o systemie finansowym, który był dla mnie niezrozumiały. Może osoby mające styczność z prawem miałyby prościej.

Ja nie dałem rady. Jeżeli znajdzie się ktoś kto mnie zachęci do dania BROWAROWI drugiej szansy....uprzedzam: nie skorzystam bo czegoś tak dramatycznie słabego dotąd nie spotkałem.
Przez przypadek...dałem tej opowieści drugą szansę. Dobrnąłem do dwudziestej którejś strony... i wystarczy. Żadnych złudzień, ....

1982

Bardzo zawiła historia, moc zdarzeń, pomieszanie z poplątaniem-takie są początkowe odczucia. Ale im dalej tym lepiej. Owszem ta książka nie jest lekka, łatwa i przyjemna. Jest męska, pieniądze, intrygi, seks, dużo alkoholu, podejrzanie interesy, dziennikarskie i prokuratorskie śledztwo. Można się pogubić, ale to małe zagubienie dodaje uroku tej książce. Rzeczywiście ma w sobie dużo ze scenariusza filmowego, jednym będzie to mocno przeszkadzać, innych zachęci. Mi to nie przeszkadzało. Dość szybko przeczytałam tę książkę, i nie ukrywam,że czekałam na rozwiązanie całej zagadki z dużą ciekawością. Owszem, są tu błędy,i można wiele by poprawić, ale dla mnie to niedopracowanie jest zaletą, a nie wielką wadą. Pogłębia surowość historii.

Zaprzepaszczony potencjał. Tak można w dużym skrócie opisać tą książkę. Przede wszystkim widać, że autor nie jest urodzonym pisarzem- wielokrotne powtarzanie tych samych zwrotów (w jednej sytuacji co zdanie) po prostu męczy- tym bardziej, że są po prostu słabe (np.: "strzepnął z rękawa niewidzialną nitkę"). Irytuje także sztucznie tworzona atmosfera tajemniczości- w wielu miejscach nowy akapit opisuje osobę/sytuację- nie określając jej- wtedy zatrzymujemy się na sekundę aby domyślić się o kogo/co chodzi- miało pewnie urozmaicić, a denerwuje. Do tego dochodzą błędy rzeczowe- niestety Panie Tomaszu- siedząc w taksówce bohaterowie nie przesiadali się, a nie da się siedząc plecami do tylnych lewych drzwi samochodu (z rozłożonymi rękoma) opierać prawej dłoni o zagłówek przedniego fotela- też niby pierdoła, a jednak wychodzi niedopracowanie. Zdarzają się też błędy nazwijmy to gramatyczne.
Co do samej treści- był potencjał, ale przeładowanie opisów wraz z niedokończeniem akcji (mamy sobie sami dopowiedzieć?- może tak, ale w moim książka kończy się jakby była pierwszym tomem) stopniowo i skutecznie gasi początkowy "efekt łał!".

Z pewnością chciałbym dać więcej gwiazdek tej książce ale niestety nie ma za co. Za dużo treści co do wydarzeń (mam wrażenie jakbym czytał jakiś scenariusz),wszystko opisane z nadmierną jak dla mnie dokładnością- nie mój stajl :)
Mimo wszystko jest to wyczerpująca powieść i myślę że autor Tomek Chenczke musiał się mocno zmachać przy tworzeniu- za to dodatkowa gwiazdka.

Intryga niby ciekawa, ale dawno nie meczylam sie tak przy czytaniu.

Intryga niby ciekawa, ale dawno nie meczylam sie tak przy czytaniu.

• Kryminał
  • Thriller, sensacja, kryminał