Twardzielka

Mariusz Zielke Wydawnictwo: Akurat kryminał, sensacja, thriller
Akurat
2014-09-01
2014-09-01

Okładka książki Awers Adrian Bednarek, Ryszard Ćwirlej, Hanna Greń, Marta Guzowska, Izabela Janiszewska, Robert Małecki, Marta Matyszczak, Małgorzata Rogala, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Przemysław Żarski, Mariusz Zielke
Awers Adrian Bednarek, Ry...
Okładka książki Zło Artur Nowak, Mariusz Zielke
Zło Artur Nowak, Marius...

mocna lektura ,świat wielkich pieniędzy gwiazd,mediów sexu i zbrodni,napięcie nie opuszcza do ostatnich stron ,choć czuję pewien niedosyt

Jest to moje drugie spotkanie z prozą Pana Zielke.Pierwsze spotkanie z tym autorem było dość nieudane Jego książkę Księgę kłamców zacząłem i nie dokończyłem ,bo zupełnie nie moja tematyka. Teraz było znacznie lepiej. Książka Twardzielka jest polskim thrillerem ,które obraca się w wśród środowiska celebrytów ,projektantów mody,alfonsów i prostytucji z górnej półki. Treść nie jest skomplikowana. Ktoś zabija luksusowe dziewczyny. Policja jest bezradna oraz boi się przyznać,że grasuje seryjny morderca. Marika, policjantka po przejściach zostaje wypuszczona z psychiatryka. Ma wniknąć do środowiska luksusowych callgirls i zdemaskować mordercę. Plusem tej pozycji jest wybór i opis bohaterki ,pełnokrwistej tytułowej twardzielki,która zawsze idzie na całość .Także inne postacie zostały dość mocno scharakteryzowane i osadzone w treści tej pozycji. Początek tej książki naprawdę niezły, potem autor niepotrzebnie komplikuje i rozwadnia treść.

"Twardzielkę" zostawiłam sobie na koniec przygody z twórczością Mariusza Zielkego. Wydawało mi się, że będzie ciekawie, mniej polityczno-finansowo, bardziej kryminalnie. Po lekturze stwierdzam, że - niestety - autor powinien pozostać przy swojej pierwotnej specjalizacji.

Oto mamy zagadkę śmierci kilku modelek, które po godzinach parały się świadczeniem usług seksualnych. ABW, korzystając z pomocy wyciągniętej ze szpitala psychiatrycznego policjantki, próbuje dociec prawdy.

Tak naprawdę kryminału jest tu bardzo mało. Samo śledztwo zostało potraktowane po macoszemu, a bohaterowie są mało wiarygodni. Opowieści o tym, jak polski biznesmen sprzedał niczego nie świadomą żonę do francuskiego burdelu lub jak ktoś przegrał dziewczynę w pokera nie przekonują. Szkoda, bo z książek z cyklu o Jakubie Zimnym wyniosłam pogląd, że Zielke doskonale potrafi odwzorowywać polską rzeczywistość. Gdyby podążył tym tropem przy okazji tego tematu, mogłoby być nieźle. Tymczasem mamy odrealniony świat, mnóstwo seksualnych opisów, wszystko opisane w dodatku w niechlujnym stylu, do jakiego Zielke zdecydowanie nie przyzwyczaił swoich czytelników.

Pierwsze odczucie - rozczarowanie. Drugie - rozczarowanie. Finalnie: złość na autora, że pozbył się wszystkiego, co w jego twórczości mogło być kuszące. Jeżeli chodzi o twórczość Mariusza Zielke, nadal polecam cykl o Zimnym.

Nie zrażę się do tego autora, bo słyszałam, że jest dobry Natomiast ta pozycja na pewno mu nie wyszła Dobrze, że jest krótka Najprościej mówiąc, mam wrażenie, że jakiś amator, zwykły szary człowiek pomyślał sobie, że usiądzie i napiszę książkę, po czym usiadł i w dwie godziny napisał Naprawdę słaba

Twardzielka to szybka książka, przede wszystkim za względu na tempo akcji, ale także dzięki dialogom, które zdominowały budowę powieści.
Bez zbędnego wnikania w sferę przemyśleń, bez poświęcania wielu stron motywacjom bohaterów, tworzy autor szemrany świat, a raczej półświatek aspirujących modelek.
Pięć z nich zostaje znalezionych martwych, jedna uznana została za zaginioną. Bezradna policja współpracując z ABW sięga po asa w rękawie, przywraca do służby zagadkową funkcjonariuszkę Marikę. Do tej pory przebywała ona w zakładzie psychiatrycznym, gdzie znalazła się po pewnym traumatycznym wydarzeniu, ale o tym sza!
Działając incognito ma ona przeniknąć do środowiska ludzi współpracujących z modelkami i odkryć mordercę.
Tropy prowadzą do kręgu celebrytów, ludzi z pierwszych stron gazet, prominentnych polityków, sprawa się gmatwa, pojawiają się naciski z góry. Czas nagli, Marika musi zmierzyć się ze swoją przeszłością, odnaleźć się w nowym środowisku i wyjść z misji zwycięsko, tylko czy jej się to uda?
Pomysł na powieść nie do końca wpasowuje się w krąg moich zainteresowań, wydaje mi się, że jest on nośny, modny, ale potraktowany powierzchownie. Postaci i intryga są dość pobieżne.
Wnikliwy czytelnik dopatrzy się wśród niektórych wzmiankowanych postaci osób z prawdziwego świat szołbiznesu. Spojrzenie na ów świat z pierwszych stron gazet obnaża jego miałkość i zbędność, budząc mieszane uczucia. Gdyby autor poszedł krok dalej i podał większą porcję szczegółów dotyczących celebrytów, miałby szansę na kilka głośnych procesów sądowych...
Czuję niedosyt, mam wrażenie, że powieść jest bardziej szkicem niż skończoną pogłębioną historią, jednocześnie skłaniam się ku zaakceptowaniu powieści jako autorskiego konceptu na podsumowanie polskiego szołbizu. Poza tym (do licha!),książka ta jest kryminałem, więc jednak chowam moje wygórowane wymagania do kieszeni, w końcu w tym gatunku chodzi o emocje, strach, ekscytacje, a ja tu wymyślam jakieś pseudo mądrości, oczekując rozprawy filozoficznej. Też się wygłupiłam.
Chcesz lekkiej rozrywki - czytaj Twardzielkę. Tyle.

buchbuchbicher.blogspot.com

Pięć z nich zostaje znalezionych martwych, jedna uznana została za...

"Twardzielka" to thriller, którego mówi o polskim show-businessie.
To przedstawiony świat mediów, mody i wielkich pieniędzy został opisany z brutalną dosadnością. Okrutne zbrodnie, perwersyjny seks, uzależnienie od alkoholu i narkotyków, szemrane interesy – to druga strona życia salonów oraz cena, którą wielu musi zapłacić za marzenia o sławie. Uwagę przykuwa zwłaszcza wyrazista i kontrowersyjna postać głównej bohaterki – tytułowej twardzielki, mierzącej się nie tylko z powierzoną jej skomplikowaną sprawą, ale przede wszystkim z własną okaleczoną psychiką i powracającymi tajemnicami sprzed lat.Czytając "Twardzielkę" wśród bohaterów, jakich wykreował autor na potrzeby swojej książki , dopatrzyłam się wielu pierwowzorów celebrytów znanych nam z kolumn plotkarskich. Mariusz Zielke oczywiście po mistrzowsku lawirował pomiędzy luźnym skojarzeniem, a pewnością, że ta postać to osoba, którą znamy z mediów, wywołując tym samym efekt niepewności i zaciekawienia

"Twardzielka" to thriller, którego mówi o polskim show-businessie.

Kryminał kieszonkowy pisany trochę na kolanie. Spodziewałem się czegoś gorszego.
Szybko i przyjemnie się czyta jest i trochę zaskoczenia.

Szybko i przyjemnie się czyta jest i trochę zaskoczenia.

Wyciągnięta ze szpitala psychiatrycznego była policjantka ma działać jako tajny agent pod przykrywką, czyli temat znany i oklepany w różnych konfiguracjach. Sama fabuła nie zaskakuje tak więc książka jakich w tej formule.

Spodziewałem się czegoś zdecydowanie lepszego.

Spodziewałem się czegoś zdecydowanie lepszego.

• 2015
  • E-booki