The Forgotten Legion

Okładka książki The Forgotten Legion Ben Kane
Okładka książki The Forgotten Legion
Ben Kane Wydawnictwo: Preface Publishing Cykl: Kroniki Zapomnianego Legionu (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Kroniki Zapomnianego Legionu (tom 1)
Preface Publishing
2008-08-04
2008-08-04
Rzym
Inne

Autor tej historii - Ben Kane - ma ogromną wiedzę o czasach, w których umieścił akcję książki i dzięki temu czyta się to dość szybko, pomimo objętości, ponieważ ponad 600 stron to jednak sporo. Fabuła powieści osadzona jest w I wieku p.n.e w Rzymie. Poznajemy losy kilku głównych postaci, których losy splotą się w dość nieoczekiwany sposób. Tarkwiniusz jest etruskim wojownikiem, ale posiada interesujące zdolności, które pomagają mu przetrwać, a mianowicie jest wróżbitą. Brennus to Gal, jest potężnym wojownikiem, który trafia do szkoły gladiatorów, gdy wybita zostaje cała wioska, w której mieszkał. Do szkoły gladiatorów trafia jeszcze jeden człowiek, Romulus. Niewolnik, który zostaje sprzedany tam przez swojego Pana. Jednak nie poprzestaje na tym. Siostra Romulusa Fabiola trafia przez chciwego Gemullusa do lupanaru, co ostatecznie rozdziela rodzeństwo. Mimo, że utracili ze sobą kontakt, oboje na własny sposób dążą do zemsty za to, co ich spotkało. Nie tylko ta dwójka chce się zemścić. Tarkwiniusz ma do wyrównania rachunki za zabicie przyjaciela i mentora z właścicielem latyfundium, gdzie pracował, a Brennus po zagładzie swojego plemienia pała nienawiścią do Rzymian. Los zaprowadzi każde z tej czwórki daleko od Rzymu. Wojownicy trafią daleko na wschód i będą brać udział w porażce Marka Krassusa pod Carrahe. Historia Fabioli również potoczy się w zaskakujący sposób. "Zapomniany Legion" jest pierwszą częścią trylogii, która jest pasjonującą opowieścią o zemście i walce z przeciwnościami. Sam autor jest dość nietuzinkową postacią i uważam, że ktoś kto tak bardzo pasjonuje się historią oddał realia czasów, które opisuje naprawdę szczegółowo. Gorąco zachęcam do przeczytania.

Bardzo dobra powieść opisująca nie tylko przygody fikcyjnych bohaterów, gdzie opowiada o przyjaźni, braterstwie, bohaterstwie i poświęceniu, ale także doskonale opisuje wydarzenia historyczne i sytuację polityczną Imperium Rzymskiego w I w. p.n.e. Doskonała lekcja historii, do tego każda akcja opisana w taki sposób, że czytając słyszałem szczęk stali walczących żołnierzy, czułem zapach krwi przelewanej przez gladiatorów, a sceny z Fabiolą.... ach, jakbym tam był ;-)

Książki o starożytności uwielbiam. Czy to Rzym, Persja, Egipt. Od razu 6 gwiazdek tylko za to ;) Zapomniany Legion jest książką poruszającą i wciagającą bez reszty. Już zamówiłam dwie kolejne części, żeby dowiedzieć się o dalszych losach głównych bohaterów. Pozycja , której nie można przegapić .

Moje pierwsze podejście do powieści historycznej z okresu Starożytnego Rzymu nie było najlepsze, ale Zapomniany Legion nagrodził to i to z nawiązką! Ta książka ma ponad 600 stron, a ja nawet tego nie odczułam.

Na pewno można tu mówić o pozycji czysto rozrywkowej. Sam autor nie raz, nie dwa swobodnie przyznaje się do małych przekłamań historycznych - byle tylko było ,,fajniej”. Ale wiecie co? Ni w ząb mi to nie przeszkadza, bo raz - to wcale nie były jakieś krytyczne zmiany. Dwa - autor od początku był szczery, że bardziej zależy mu na funie czytelnika niż trzymaniu się najmniejszych faktów. A trzy - no udało się facetowi stworzenie cholernie wciągającej opowieści na tle tego, co niejeden z nas zna z lekcji historii.

Interesujący, nie do końca jednoznaczni moralnie (choć starający się być ,,dobrzy”) bohaterowie, intrygi i cała zgnilizna psującej się Republiki Rzymskiej. Do tego brutalne walki - czy to gladiatorów na arenie czy żołnierzy na wojnie - piękne kobiety, dążenie do władzy oraz trochę tajemnic, a nawet i wątków trącących lekko fantastycznymi. Niby z jednej strony Zapomniany Legion ma te dłuższe momenty, gdy dopiero się rozkręca i można powiedzieć, że ,,nic się nie dzieje”, ale tak naprawdę cały czas dzieje się sporo. Okres I triumwiratu jest co prawda tłem, na którym rozgrywa się historia stworzona przez Kane’a, jednak tłem niezwykle barwnym i silnie z nią związanym.

To nie jest powieść o bogatej arystokracji i romantycznych przygodach dzielnych oficerów. Nie. To historia prowadzona z perspektywy niewolników i osób z najniższych szczebli drabiny społecznej. Gdzie najpierw trzeba walczyć o przeżycie, a dopiero później można zastanawiać się - co dalej. Bohaterowie muszą wszystko sobie wywalczyć - czy to siłą, czy sprytem i intrygą, ale nie zawsze odnoszą sukces. Czasem bywają zmuszeni do robienia naprawdę paskudnych rzeczy, również wbrew sobie. Bo w tamtym okresie, w miejscu, w którym się znaleźli obowiązywała tylko jedna zasada.
Zabij, albo daj się zabić.

Każdy z bohaterów ma w sobie coś, co choć trochę do siebie przyciąga, ale jeśli miałabym wskazać ulubionego, to bez zastanowienia powiem - Tarkwiniusz. Bo, cóż, kto zna mnie trochę dłużej, to wie, że mam słabość do charyzmatycznych żołnierzy po przejściach, skrywających jakieś tajemnice i robiących innym za ojca. Jednak jeśli chodzi o historię, tak bardziej wciągnął mnie wątek rodzeństwa - Romulusa i Fabioli. Chyba nie do końca mogę powiedzieć dlaczego, bo to będzie wielki spoiler… no i to zostało podane na razie tylko jako sugestia (choć mocna sugestia),ale powiem tylko tyle, że porównanie Romulusa i Fabioli z Luke’m i Lei’ą z Gwiezdnych Wojen po przeczytaniu Zapomnianego Legionu nabiera sporo sensu!

Z rozmachem przedstawiona ciekawa historia dwóch zbiegłych gladiatorów, etruskiego haruspika i niewolnicy sprzedanej do lupanaru. W tle życie polityczne Rzymu, pełne brutalnej walki o władzę, obłudy i hipokryzji. Wciąga od pierwszej strony i trudno ją odłożyć, a o to właśnie chodzi.

Jedna z książek, których naprawdę potrzebowałam do szczęścia! Hstoria Cesarstwa Rzymskiego, to temat wyeksploatowany ale jak cudownie wykorzystał go autor!!! Dla mnie jako maniaczki zarówno książek, jak i historii naprawdę przysmak!

Wartka akcja. Dla fanow Cesarstwa Rzymskiego i fabularyzowanej historii. Dobrze sie czyta.

Tarkwiniusz - wróżbita i wojownik z ludu Etrusków. Brennus - Gal i najbardziej przerażający rzymski gladiator. Romulus – chłopiec, sprzedany w wieku 13 lat do szkoły gladiatorów. I Fabiola, siostra bliźniaczka Romulusa, sprzedana do domu publicznego. Losy tej czwórki bohaterów splatają się w przesiąkniętym przemocą i korupcją starożytnym Rzymie. Każdy pała chęcią zemsty, każdy ma swoje motywacje w dążeniu do celu.

Książka to pierwsza część trylogii o Zapomnianym Legionie. Legionie, który dostał się do niewoli po bitwie pod Carrhae, największej klęsce starożytnego Rzymu.

I od razu zaznaczę, że książka ma wiele słabości. Czy to dziwne tłumaczenie ze źle użytymi słowami (to akurat nie wina autora),czy masa powtórzeń. Fabuła też klejona na ślinę. Jako tako się to splata ze sobą, ale dosyć to naciągane. Profil psychologiczny bohaterów też nie jest zbyt dobrze napisany. Szczególnie kobiet, tu Kane odlatuje mocno. A o opisach seksu nie wspomnę, autor jakby wstydził się słów, które pisze i wygląda to trochę jak amatorskie opowiadania erotyczne pisane przez napalonych nastolatków.

Ale jednak książka wciągnęła mnie dość konkretnie. I prawie od razu sięgnąłem po kolejną część. Uwielbiam książki historyczne, czasy antyczne, bitwy i wojskowość. I tu dostałem to wszystko. Pełnokrwiste opisy pojedynków gladiatorów, szczegółowe opisy bitew, czy zawiłości rzymskiej polityki i panującego wtedy triumwiratu – oto czym stoi ta powieść. Nie wiem na ile jest to faktycznie zgodne z historią (i szczerze mówiąc nie chce mi się sprawdzać xD),ale autor bardzo umiejętnie to wszystko opisuje.

Więc jeśli podchodzi się to książki z pełną świadomością jej wad i oczekuje tego co ja, to jest to świetny wybór. W każdym innym przypadku odradzam.

Świetna historyczna seria, która opisuje drogę dwojgi rodzeństwa by mogli się na nowo odnaleźć. Przejdą piekło, poznają nowych przyjaciół i wrogów a na koniec będa musieli zdecydować po której stronie być. Kapitalna seria którą gorąco polecam. Zapraszam też na swojego bloga https://okonapopkulture.blogspot.com/

Fajnie napisana seria mnie wciągnęła

Fajnie napisana seria mnie wciągnęła