Religia

Okładka książki Religia
Tim Willocks Wydawnictwo: Rebis Cykl: Mattias Tannhäuser (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Mattias Tannhäuser (tom 1)
The Religion
Rebis
2014-02-04
2006-01-01
Maciej Szymański
islam chrześcijaństwo Wielkie Oblężenie Malty Jean de la Valette Sulejman Wspaniały Lala Mustafa Pasza

Jest rok 1565 wojska Sulejmana Wspaniałego oblegają Maltę. Bronią ją chrześcijańscy rycerze joanici po wodzą Jeana de la Valette . Na tle tej historii śledzimy losy Mattiasa Tannhäusera i Carli. Wojna w tej książce jest jednak głównym "bohaterem", okrutna, opisywana przez autora bardzo realistycznie, dla mnie aż za bardzo. Ciągłe rzezie, krew lejąca się strumieniami, gnijące trupy. Trochę tego za wiele. Gdyby autor skrócił te fragmenty, książka mogłaby na tym tylko zyskać. W pewnym momencie staje się to nużące. Podobało mi się, że autor nie staje po żadnej stronie konfliktu. On potępia wojnę w całej rozciągłości.
Tannhäuser to trochę awanturnik, trochę romantyczny kochanek, który dla kobiety rzuca się w wir wydarzeń. Postacie to mocny punkt tej powieści. Dobrze zbudowane, realistyczne z krwi i kości. W sumie polecam, tylko wrażliwców ostrzegam opisy bitew są mocne.

Trochę męcząca ta książka. Zaczęło się dobrze, ale już koło połowy zaczęłam się nudzić. Tim Willocks chciał dokładnie opisać wojnę o Maltę między chrześcijanami a muzułmanami, ale za bardzo rozwlókł historię, przez co książka momentami nużyła. Nie pomagały też nadzwyczaj kwieciste opisy seksualnych ekscesów głównego bohatera - niektóre rozdziały, z racji braku wojennych atrakcji danego dnia, były wyłącznie poświęcone temu gdzie, jak i na kim bohater używał swojego przyrodzenia. Sięgając po "Religię", sięgałam po powieść historyczną, nie po scenariusz filmu pornograficznego. Gdyby wykroić dłużyzny i pornografię, książka straciłaby pewnie z 1/4 swojej objętości, ale byłaby dużo bardziej wciągająca. Przyznam, że mimo wysokiej oceny (7/10), nieco się zawiodłam. Liczyłam na więcej.

Genialna książka. Polecam każdemu miłośnikowi powieści historycznych. Nie jest to powieść typowa pod względem rozmiarów. Ma większą ilość stron, jednak nie oznacza to że jakość treści jest słabsza. Wręcz przeciwnie. Rozmiar książki jest zdecydowanie adekwatny do opisywanej fabuły, pozwala wprowadzić czytelnika w epokę oraz dostatecznie rozwinąć wszystkie wątki tak, że czytelnik nie czuje niedosytu po skończonej lekturze.
Książka ma swoją kontynuację w drugim tomie pt. "Dwanaścioro z Paryża".
Książka obejmuje losy Matthiasa Tannhausera i jego przyjaciół. Zawiera elementy polityki, bitew, przygotowań wojennych, wywiadu oraz dokładnie opisane elementy miłosne.
Tę książkę po prostu się pochłania, a nie czyta.

Lekka i wciągająca aż żal, że taka krótka

Lekka i wciągająca aż żal, że taka krótka

Kapitalna książka. Obrona Malty przedstawiona w dynamiczny i plastyczny sposób. Watki pobocze też bardzo wciągające. Bardzo dobry materiał na film.

Malta jakiej nie znacie. Polecam. Zakończenie jak w nie jednym dramacie.

Malta jakiej nie znacie. Polecam. Zakończenie jak w nie jednym dramacie.

Bardzo realistyczna opowieść historyczna.

Bardzo realistyczna opowieść historyczna.

zwiedzałem Maltę z książką w ręku

zwiedzałem Maltę z książką w ręku

Genialnie opisana historia oblężenia Malty przez Turków w 1565 r. W Polsce to wydarzenie historyczne jest w powszechnym odbiorze nie znane, a szkoda. Autor trzyma się realiów historycznych i bardzo dosadnie opisuje realia i warunki w jakich żyli uwcześni ludzie oraz jak brutalni potrafili być

Fantastycznie się czytało, książka od której ciężko się było oderwać, i mimo dość pokaźnej ilości stron - im dalej tym chciało się więcej. Podobają mi się dialogi, nawiązania historyczne, świetni bohaterowie... i akcja! Jeśli cokolwiek, to może zakończenie nieco przewidywalne, ale jest dokładnie takie, jakiego się oczekiwało