rozwiń zwiń

Srebrny Orzeł

Okładka książki Srebrny Orzeł
Ben Kane Wydawnictwo: Znak Horyzont Cykl: Kroniki Zapomnianego Legionu (tom 2) powieść historyczna
powieść historyczna
Kroniki Zapomnianego Legionu (tom 2)
The Silver Eagle
Arkadiusz Romanek
Arkadiusz Romanek Rzym

Świetna.

Świetna.

Ciąg dalszy losów bohaterów Zaginionego Legionu. Pochłonięta w kilka chwil i od razu łapię za następny tom. Dla mnie gotowy scenariusz na wspaniałe kino pokroju Gladiatora albo lepsze. Gorąco polecam

Drugi tom trzyma poziom pierwszego. Znakomicie opowiedziana historia rodzeństwa, mnóstwo przygód i bliskich spotkań z postaciami historycznymi.

"Srebrny Orzeł" to drugi tom Kronik Zapomnianego Legionu, który obfituje w niezwykłe przygody trójki przyjaciół biorących udział w niezwykłej wędrówce po azjatyckich pustkowiach wraz z partyjskim wojskiem, do którego wcielony został Zapomniany Legion po klęsce pod Carrhae.
W równoległym wątku siostra Romulusa Fabiola musi zmagać się z niezwykle brutalnymi wydarzeniami w Rzymie, gdzie doszło do rebelii, chaosu i zamieszek.
Muszę przyznać, że przygody czwórki bohaterów to jedna wielka udręka. Nieprawdopodobna dawka cierpień, jaką zafundował im autor, sprawiła, że powieść była niezwykle dramatyczna, pasjonująca i trzymająca w napięciu. Dopiero pod koniec mogli nieco odetchnąć, ale też nie do końca. Trochę nużyło mnie ciągłe odnoszenie się do wróżb i przepowiedni, jakby to one decydowały, a nie ludzie. Jak dla mnie za dużo tego było. Jednak z dobrymi wróżbami czy złymi bohaterowie uparcie prą do celu. Czy uda się im wszystkim wrócić do Rzymu i zemścić za wszystkie krzywdy?...
Autor osadził akcję na tle prawdziwych wydarzeń historycznych, dając tym samym solidną lekcję historii o starożytnym Rzymie w schyłkowym okresie republiki. Bliżej poznajemy kulisy tego dramatycznego konfliktu i samego Juliusza Cezara...
Pozostał ostatni tom, który odpowie na wszystkie zagadki, więc nie ma wyjścia, też trzeba go przeczytać...
Gorąco polecam!

Książka jest napisana lekkim językiem i przyjemnie się czyta. Cała akcja rozgrywa się w ciekawym okresie historycznym, a bohaterowie (przynajmniej cześć) przemierzają krańce znanego przez rzymskich obywateli świata i biorą udział w ważnych wydarzeniach z końca Republiki. Jednakże pomimo co do zasady przyjemnej lektury, to zmęczył mnie zawarty w niej fatalizm kierujący losami bohaterów.

To jest już druga trylogia tego autora- wcześniej przeczytałem Hannibala. Na żadnej z nich się nie zawiodłem.
Bardzo mi się spodobało jak autor buduje całą akcję, a po drodze dodaje do tego wiele intryg. Każdy kto interesuje się starożytnym Rzymem przyzna że autor świetnie wprowadza nas w klimat legionów i walk.

Z drugimi tomami serii jest tak, że błędy autora już tak nie gnębią, a człowiek przyzwyczaja się do bohaterów, więc lektura idzie łatwiej, nawet jeśli pierwszy tom nie podobał się specjalnie. Tu było podobnie. Nie spodziewając się już żadnych literackich fajerwerków zanurzyłem się w rzymski świat. I rzeczywiście bawiłem się lepiej niż przy tomie pierwszym, choć nie zmienia to mojej opinii, że książka ta jest co najwyżej dobra. Nie zmieni tego rozmach fabularny, ani solidne przygotowanie historyczne autora, nie zmieni efektowna akcja, ani też trochę ciekawsi bohaterowie. Literatura to jednak przede wszystkim słowo, które łączy się z następnymi tak, by przekazać jasno, a jednocześnie pięknie wydarzenia, które wymyślił autor. Tu niestety czasem to połączenie szwankuje. No i znów niektóre opisy bitew i potyczek były niedopracowane. W tym tomie moją faworytką zostaje potyczka w zaułkach Rzymu, podczas której Fabiola rozdziewa się, eksponując swój seksapil, by wytrącić z równowagi szarżującego na nią przeciwnika. Pomimo, że dzieliła ich odległość kilku kroków udało jej się zatrzymać wroga z rozdziawionymi ustami. Zdecydowanie wolę Sapkowskiego i jego wiedźmina, który wydukuje do Renfri, że jak jak skrzyżuję z nią miecz to już się nie zatrzyma. Niby to fantasy, a jakby jakieś bardziej prawdopodobne.

Nadal jestem ciekawy tej historii.

Nadal jestem ciekawy tej historii.

Lektura drugiego tomu "Zapomnianego legionu " utwierdzila mnie w przekonaniu , ze czas poświęcony na poznanie twórczości Bena Kane nie jest tym straconym . Autor swobodnie i z polotem przenosi nas w czasie do starożytnego Rzymu . Opowiedziana historia jest oczywiście fikcyjna , ale zakorzeniona w historii . Polecam .

Druga część cyklu nie zrobiła już na mnie aż takiego wrażenia, jak pierwsza, ale i tak skutecznie przykuwała moją uwagę przez kolejne wieczory.
Jest to niewątpliwie zasługa wątku historycznego, który w mojej ocenie jest o wiele lepszy od przygodowej fabuły - dość banalnej i coraz bardziej przewidywalnej. Przed lekturą ostatniej części jestem o wiele bardziej ciekaw, w jaki sposób Ben Kane pokaże upadek Republiki, niż tego, jakie kolejne przygody przeżyje trójka fikcyjnych bohaterów.
Doceniam dbałość autora o dochowanie wierności historycznym faktom, co dotyczy zarówno wydarzeń, jak i miejsc i osób. Dla mnie to największy walor tej powieści, w której pojawiają się przecież także słabsze momenty. Przykładem tego mogą być choćby niektóre opisy scen batalistycznych, które jednych zachwycają, a mnie trochę rozczarowują swoją powierzchownością, chociaż bez wątpienia podnoszą ogólną dynamikę cyklu.
Po przeczytaniu tej książki nadal z pełnym przekonaniem zachęcam do lektury całej trylogii o Zapomnianym Legionie.

Dodaj cytat z książki Srebrny Orzeł