Sztukmistrz z Lublina

Okładka książki Sztukmistrz z Lublina
Isaac Bashevis Singer Wydawnictwo: Porozumienie Wydawców Seria: Kanon Na Koniec Wieku literatura piękna
literatura piękna
2002-01-01
8373193006
Krystyna Szerer

więcej Więcej

Świetna. Pomimo tego, że wiele wątków powtarza się w opowiadaniach i innych powieściach i tak jest wartościowa. Najbardziej znana książka Singera.

Dla wielbicieli tak kultury żydowskiej jak i mistycyzmu. Trochę jak rozbudowana przypowieść biblijna opowiada historię upadku i odkupienia (a przynajmniej jego poszukiwania).

Znakomity obraz środowiska żydowskiego w Polsce drugiej połowy XIX wieku. Powieść traktuje o zagubieniu człowieka w świecie i poszukiwaniu własnej tożsamości, chociaż czyta się jak dobry kryminał.

Jasza, to niezaprzeczalnie człowiek wielu talentów i umiejętności. Nie bez powodu jest tytułowym sztukmistrzem. Chociaż muszę przyznać, że niekiedy łatwość, z jaką przychodzą mu pewne rzeczy, wydaje się zakrawać o fantastykę.

Bohater, przez swoje zamiłowanie do kobiet i rozpustę, znajdywał się nieraz w podbramkowych sytuacjach, czemu towarzyszyły przeróżne przemyślenia i...

Wspaniała książka. Naprawdę wsiąknąłem w miejsce i czas, w którym osadzona jest akcja. Przeczytałem ją jednym tchem. Może dlatego mnie tak zafascynowała, bo w pewnym okresie miałem podobne do Jaszy dylematy..

Zasiadłam bez oczekiwań, nieświadoma. Skończyłam w innym świecie, dość mi bliskim. Świecie wątpliwości i rozważań, szybkich logicznych odpowiedzi, ale i kwestionowania wiary. Można się powoli z Jaszą zaprzyjaźnić, choć stawia on opory i jest pełen skrajności. Autosabotaż w pełnym wydaniu :)

Fenomenalna książka o ponadczasowym problemie kryzysu tożsamości reprezentowanyn przez szalenie złożoną postać Jaszy Mazura. Osadzona w przedwojennej, buńczucznej Warszawie proponuje wachlarz ludzkich osobowości zbudowanych konsekwentnie i z wyczuciem. Zostanie ze mną na długo.

Świetna powieść o zmaganiu się z tradycją i pytaniami, na które nie dobrej odpowiedzi

Moje drugie spotkanie z Singerem. Po dość rozwlekłym i przydługim „Dworze” miałem nadzieję, że krótszy „Sztukmistrz z Lublina” okaże się trochę bardziej wartki, spójny i ciekawszy. Poza tym sam tytuł obiecywał mi – nie wiem, czemu, tak sobie myślałem – coś bardziej w stylu Bruno Schultza, coś bardziej magicznego, coś bardziej tajemniczo wykręconego, jakieś magiczne zaułki,...

Na półkach: , , , ,

Chyba najbardziej znana powieść (ale moim zdaniem wcale nie najlepsza) noblisty piszącego w języku jidysz. I wbrew tytułowi większość wydarzeń ma miejsce głównie w Warszawie, a nie w Lublinie, chociaż stamtąd pochodzi tytułowy bohater – Jasza Mazur.
Powieść rozgrywa się w XIX wieku, już po Powstaniu Styczniowym, na terenie Królestwa Polskiego (kongresówki). Co ciekawe,...

2 943
    1 361