Sztukmistrz z Lublina

2016-02-25
1983-01-01
Krystyna Szerer
Krystyna Szerer kultura żydowska Lublin sztukmistrz

„Ale taki właśnie był. Wciąż grał jakąś inną rolę. Był kłębowiskiem osobowości: wierzący i heretyk, dobry i zły, fałszywy i szczery. Potrafił kochać wiele kobiet jednocześnie. Oto gotów jest zaprzeć się swej religii, a jednak znalazłszy stronę wydartą ze świętej księgi, zawsze ją podnosi i przyciska do ust. Wszyscy byli niczym zamki, każdy ze swym własnym kluczem. Tylko...

I ten człowiek otrzymał Nobla? W "Sztukmistrzu" jest odrobina Anatewki, moc klimatu powieści łotrzykowskiej i szczypta realizmu magicznego, a wszystko po trzykroć banalne.

Zwłaszcza to deklaratywne zainteresowanie nauką ze strony głównego bohatera irytuje mnie wręcz intertekstualnie, od prymitywnego Singera do bardziej rozwiniętego Kosika ("Vertical").

Świetna. Pomimo tego, że wiele wątków powtarza się w opowiadaniach i innych powieściach i tak jest wartościowa. Najbardziej znana książka Singera.

Dla wielbicieli tak kultury żydowskiej jak i mistycyzmu. Trochę jak rozbudowana przypowieść biblijna opowiada historię upadku i odkupienia (a przynajmniej jego poszukiwania).

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Znakomity obraz środowiska żydowskiego w Polsce drugiej połowy XIX wieku. Powieść traktuje o zagubieniu człowieka w świecie i poszukiwaniu własnej tożsamości, chociaż czyta się jak dobry kryminał.

Jasza, to niezaprzeczalnie człowiek wielu talentów i umiejętności. Nie bez powodu jest tytułowym sztukmistrzem. Chociaż muszę przyznać, że niekiedy łatwość, z jaką przychodzą mu pewne rzeczy, wydaje się zakrawać o fantastykę.

Bohater, przez swoje zamiłowanie do kobiet i rozpustę, znajdywał się nieraz w podbramkowych sytuacjach, czemu towarzyszyły przeróżne przemyślenia i...

Wspaniała książka. Naprawdę wsiąknąłem w miejsce i czas, w którym osadzona jest akcja. Przeczytałem ją jednym tchem. Może dlatego mnie tak zafascynowała, bo w pewnym okresie miałem podobne do Jaszy dylematy..

Zasiadłam bez oczekiwań, nieświadoma. Skończyłam w innym świecie, dość mi bliskim. Świecie wątpliwości i rozważań, szybkich logicznych odpowiedzi, ale i kwestionowania wiary. Można się powoli z Jaszą zaprzyjaźnić, choć stawia on opory i jest pełen skrajności. Autosabotaż w pełnym wydaniu :)

Fenomenalna książka o ponadczasowym problemie kryzysu tożsamości reprezentowanyn przez szalenie złożoną postać Jaszy Mazura. Osadzona w przedwojennej, buńczucznej Warszawie proponuje wachlarz ludzkich osobowości zbudowanych konsekwentnie i z wyczuciem. Zostanie ze mną na długo.

Świetna powieść o zmaganiu się z tradycją i pytaniami, na które nie dobrej odpowiedzi

2 985
    1 374