Pewnej nocy we Włoszech

2015-06-24
2015-06-24
Barbara Sieradz
Barbara Sieradz

Okładka książki Książki wybrane milcząca dziewczyna mężczyzna który zapomniał operacja odyn bar na plaży Lucy Diamond, Tess Gerritsen, James Holland, John O'Farrell
Książki wybran... Lucy Diamond, Tess ...

Przyjemna opowieść o grupie osób - każda z nieco inną sytuacją rodzinną i z innym charakterem. Wszystkie spotykają się na kursie i potem nawiązują ze sobą przyjaźnie. Trochę naciągane zmiany osobowości niektórych bohaterów, np. z zahukanej żony na wydającej zadania byłemu mężowi, a on potulnie to teraz przyjmuje, choć wcześniej przez dwadzieścia lat ją oszukiwał. Trochę mnie też wkurzyło, że większość kobiet jest tu przedstawiona jako ofiary i nieumiejące podjąć podstawowych decyzji niekompetentne osoby. Wprawdzie później niby nabierają pewności, jednak to mocno naciągane. Ale w sumie w takiej książce nie to jest najważniejsze, tylko nastój opowieści i tu jest sympatycznie, no i trochę włosko dzięki wtrąceniom słówek i opisom jedzenia.

"Pewnej nocy we Włoszech"
Autorka przedstawia nam losy trzech kobiet , każda z bohaterek przemierza swoją drogę która jest dość wyboista od chwil zwątpienia , załamania braku perspektyw na lepsze jutro po chwile radości ,spełnienia swoich marzeń czy sukcesów na polu zawodowym jak i miłosnym
Książka jest dawką optymizmu ,obfituje w ogrom pozytywnej energii, ciepła empatyczna , opowiadająca o cudownej relacji międzyludzkiej . Mimo że akacja głównie dzieję się w Anglii a mało w niej Włoch książka broni się ciekawym słowniczkiem włoskich słów czy kuchnia rodem z Italii
Reasumując fajna przygoda na jesienne dni by choć na chwile uciec do słonecznych Włoch i włoskiego jedzenia :) pff mam ochotę na pizzę :)

"Pewnej nocy we Włoszech"
Książka jest dawką optymizmu ,obfituje w ogrom pozytywnej energii, ciepła ...

Anna jest dziennikarką pracuje w redakcyjnej gazecie dowiaduje się, że jej ojciec jest Włochem. Postanawia nauczyć się języka włoskiego, poznać Włochy i odnaleźć swojego ojca z, którym nie miała kontaktu. Anna pieczę focaccię, przyrządza włoskie dania i tiramisu, uczy się trochę słówek po włosku. Pragnie zorganizować wyprawę na Półwysep Apeniński i wyjechać w podróż do Włoch.Na kursie włoskiego poznaje Catherine, którą porzucił mąż, i która wkrótce dowie się, że jego zakłamanie daleko to wykracza po za jego niewierność. Razem z nauczycielką Sophie, która marzy oderwać się od trudnej sytuacji w domu i podróżować...Anna i Catherine dadzą się uwieść swoim marzeniom o pięknej, słonecznej, gorącej Italii. Między kobietami nawiązuje się silna więź przyjaźni, zaprzyjaźniają się we trójkę. Upragniona ich podróż do Włoszech przyniesie mnóstwo niespodzianek i spotkania, które na zawsze odmienią ich dotychczasowe życie.
Anna zwiedza cudowne Sorrento, ciekawe, niezwykłe miejsca, zapoznaje kulturę włoską i próbuje nowych potraw włoskich.
Zachwycona jestem Włochami tym przepięknym, uroczym krajem i oczarowana książką wzruszająca, chwytająca za serce.
Przeczytałam z przyjemnością bardzo wciąga, ciekawa i bardzo dobra książka dla odprężenia, relaksu to lekka, przyjemna powieść!!!!!!!

"Musi być coś szlachetnego, odważnego i ekscytującego, co mogłaby zrobić, czyż nie?".

Wydawałoby się, że chwytliwy tytuł tej książki w połączeniu z klimatyczną okładką, przeniesie czytelników do miejsca pełnego zapachów i smaków, czyli do samych Włoch. Takie właśnie miałam przeświadczenie, sięgając po tę książkę. Jakież więc było moje zdziwienie, gdy okazało się, że tytułowa noc we Włoszech pojawia się dopiero na samym końcu powieści, a przez cały czas trwania akcji, czytelnik zostaje przeniesiony do Wielkiej Brytanii. Zdziwienie, które ku mojemu zaskoczeniu, wcale nie wygenerowało aż tak wielkiego rozczarowania.

Lucy Diamond to angielska pisarka, urodzona w 1970 r., która dorastała w Nottingham, znana bardziej jako Lucy Diament, a nazywająca się naprawdę Sue Mongredien. Autorka mieszka obecnie w Bath z mężem i trójką dzieci. Wolny czas dzieli pomiędzy opieką nad swoimi pociechami, a pisaniem.

Anna od zawsze chciała odnaleźć swojego nieznanego ojca. Uzyskane przypadkiem informacje od babci, pozwalają wierzyć bohaterce, iż jej ojcem jest Włoch. Catherine, właśnie wypuściła swoje dzieci w świat, czyli na studia, a sama została porzucona przez męża, któremu przez całe małżeństwo wyłącznie usługiwała. Sophie pod wpływem choroby ojca, powraca do rodzinnego miasta, by zmierzyć się z tym, przed czym cały czas ucieka. Trzy kobiety, trzy różne etapy życiowe, które łączy wspólne poszukiwanie swojego miejsca na Ziemi oraz kurs języka włoskiego.

"Pewnej nocy we Włoszech" to książka z gatunku tych powieści obyczajowych, na które mamy ochotę w leniwe popołudnie, a które wprawiają nas w dobry nastrój i pozwalają przenieść się na jakiś czas do zupełnie innej rzeczywistości. I niestety niezwykle mylący tytuł tego utworu w połączeniu z równie wprowadzającym w błąd blurbem, pozwalają sądzić, iż świat ten będzie niczym innym, jak właśnie jakimś malowniczym i klimatycznym zakątkiem Włoch, gdzie bohaterki udadzą się w podróż życia. Nic mylnego, bowiem praktycznie cała akcja powieści Lucy Diamond została umiejscowiona w Anglii, z jednym, włoskim wyjątkiem zlokalizowanym na końcowych stronach. Z pewnością więc można poczuć nieco rozczarowania, czekając na obiecaną podróż, która do skutku niestety nigdy nie dochodzi. Szczęśliwie, to swoiste niezadowolenie można zrekompensować sobie wieloma włoskimi akcentami, jakie pojawiają się w życiu zarówno Anny, Catherine, jak i Sophie. Każdy rozdział otwiera bowiem inne, włoskie słowo, które kobiety poznają na kursie języka włoskiego, a do tego wszystkiego, jedna z bohaterek, kusi podniebienie czytelnika ciekawymi przepisami na włoskie specjały – receptura na stworzenie pysznego tiramisu załączona na końcu książki na pewno zachęci do tego deseru wielu miłośników słodkości.

Lucy Diamond łącząc i splatając ze sobą losy trzech kobiet, z których każda zmaga się z zupełnie innymi problemami, stara się przekazać swoiste przesłanie dla swoich czytelniczek (myślę bowiem, że to głównie kobiety będą odbiorcami tejże historii). Przesłanie odnoszące się do realizacji własnych pragnień, do przekuwania marzeń w realną rzeczywistość, do dbania o własne potrzeby, do łapania chwil nasyconych szczęściem. Na łamach powieści autorki obserwujemy metamorfozy kobiet, wywołane po części siłą sprawczą damskiej przyjaźni, która dość nieoczekiwanie staje się ważnym elementem ich życia. W trakcie lektury napotkacie wiele rozmów bohaterek, wiele humoru i dystansu do siebie, ale także ważnych tematów i ważnych słów. Przyznam, że z przyjemnością stałam się biernym obserwatorem rozwoju mocnej więzi pomiędzy kursantkami językowymi. I ufam, że formowanie się takich trwałych i inspirujących relacji jest możliwe w prawdziwym życiu.

Powieść jest dość obszerna, liczy bowiem ponad czterysta stron, jednak czyta się ją bardzo szybko głównie dzięki lekkiemu słownictwu i wszechobecnemu klimatowi, jaki utrzymuje się podczas całej lektury. Z pewnością uroku książce dodaje niezaprzeczalnie piękna okładka, która mnie zwyczajnie urzekła i nie ukrywam, iż zachęciła do sięgnięcia po ten właśnie utwór.

Perypetie miłosne, zawodowe i rodzinne Anny, Catherine oraz Sophie pozwoliły mi na jakiś czas zupełnie przenieść się do świata wykreowanego przez Lucy Diamond. Książka ta raczej nie zagości na dłużej w mojej pamięci, ale swoją rozrywkową funkcję spełniła w całej okazałości. Na letni wypoczynek to lektura idealna.

Nie ma chyba nic bardziej denerwującego niż mylący blurb. Tym razem ten nieszczęśliwy zabieg redaktorski trafił się w powieści Lucy Diamond Pewnej nocy we Włoszech. I chociaż opis książki głosi, że to historia trzech kobiet, które poznały się na kursie językowym i w chwili życiowego kryzysu postanowiły wyjechać do Włoch, by odmienić swoje życie, to w gruncie rzeczy dostajemy książkę o zbliżającym się nieszczęściu, sposobach radzenia sobie z kryzysami oraz o umiejętności znalezienia bliskiego sercu pocieszyciela.

Całość tutaj: http://portafortunas.pl/pewnej-nocy-we-wloszech-lucy-diamond-recenzja/

1982

Ciepła, klimatyczna, nastrojowa, a chwilami bardzo zabawna książka. Historia kobiet na zakręcie, które zmieniają swoje życie. I język włoski ma z tym wiele wspólnego. Dobra na chandrę, poprawia humor i daję nadzieję.

Liczyłam na to że znajdę się w centrum słonecznych Włoch, a znalazłam się w deszczowej Anglii. Mimo to przyjemnie mi się czytało, było trochę włoskiego języka, trochę włoskiej kuchni. Przyjemne czytadło na letnie popołudnie.

Początek mi się dłużył, na koniec liczyłam nieco lepszy, ale środek - bardzo szybko się czytał i jest naprawdę fajny.

Książka, która niestety mnie zawiodła. Bardzo dłużyła mi się opisana tu historia. To jest książka którą się przeczyta i zapomina.
Mnie nie porwała, nie zachwyciła i nie wciągnęła. Szkoda, bo ogólna koncepcja była bardzo intrygująca.

Książka mnie nie zachwyciła. Nie mogłam doczekać się końca, a końcowy lukier, po prostu, mnie " powalił".

• Przeczytane 2015
  • Powieść obyczajowa