Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?

Okładka książki Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?
Justyna Kopińska Wydawnictwo: Świat Książki reportaż
reportaż
Świat Książki
2015-04-22
2015-04-22
reportaż sierociniec molestowanie przemoc dzieci Kościół prokurator prokuratura zakon zakonnice

Historia , którą napisało życie . Okrutna ,wstrząsająca , niedająca się wymazać z pamięci.
Kolejna pokazująca jak życie potrafi być niesprawiedliwe ,a zło otacza nas zewsząd .

Dom sióstr zakonnych gdzie przez lata dzieci były bite i gwałcone . Jednak przemoc nie rodziła się tylko między dziećmi ale również wychodziła od sióstr, które powinny otaczać dzieci ciepłem i troska .
Czy można się dziwić,że wychowankowie wynosili takie a nie inne wzorce?
Jak radzą sobie teraz ?
Tego wszystkiego dowiecie się z rozmów .
Czy można oceniać książkę napisana przez życie ?
Ja się nie odważe.
Jednak ciężko mi uwierzyć ,że przez tak długi okres czasu nikt nie zauważył tej całej krzywdy wyrządzanej dzieciom ,bądz nie odważył się pomóc .
Przykre to ,okropnie .
Ta książka jest z gatunku bardzo mocnych .
Pewnie nie dla każdego .
Nie mniej jest to bardzo ważna lektursa ,która powinnien poznać każdy .

Dom sióstr zakonnych gdzie przez lata dzieci były bite i gwałcone . Jednak przemoc nie rodziła się tylko między dziećmi ale również wychodziła od sióstr, które powinny otaczać dzieci ciepłem i troska...

Spojrzysz złu prosto w oczy.

Reportaż, który mocno wbija się w skórę i jeszcze mocniej uwiera.
On już tak sobie zostanie. Będzie o sobie przypominać. Nie usuniesz go mimo najszczerszych chęci. Będziesz krzyczeć z bezsilności, niezrozumienia i niesprawiedliwości.

Jeśli ktoś czytał "27 śmierci Tobego Obeda" to tutaj znajdzie podobne emocje.

Jeden z mocniejszych reportaży. Tego po prostu nie da się opowiedzieć, to trzeba przeczytać. Mimo że to nie będzie książka dla każdego, to ja każdemu polecam.

Spojrzysz złu prosto w oczy.

Reportaż, który mocno wbija się w skórę i jeszcze mocniej uwiera.

Jeśli ktoś czytał "27 śmierci Tobego Obeda" to tutaj znajdzie podobne emocje.

Jeden z mocniejszych reportaży....

Bardzo dobry reportaż . Na pewno nie dla wszystkich jeśli ktoś jest bardzo wrażliwy , to nie polecam.

Ciężko oceniać takie książki, opisujące prawdziwe zdarzenia, autentyczne wypowiedzi.
Historie straszne, tragiczne, które nigdy nie powinny mieć miejsca.
Czytając je odczuwamy złość, bezsilność, poczucie bezczynności, beznadziejności, strach, poczucie winy.
Przede wszystkim czytają tę książkę mamy poczucie niedowierzania, że coś tak strasznego miało miejsce, że to niemożliwe.
Ocenę którą wystawiłam to przede wszystkim za ogromną pracę autorki, za to, że miała odwagę poznać i przedstawić tę historię.

Historie straszne, tragiczne, które nigdy nie powinny mieć miejsca.

Ocenianie tego reportażu to tak, jakby oceniać cierpienie wychowanków ośrodka opiekuńczego, który prowadziły siostry. Wychowanków, których torturowały, na gwałty na których przyzwalały, zmuszały do jedzenia własnych wymiocin. Biły. Podczas czytania czułam złość, gorycz, frustrację i strach, że gdzieś jeszcze może istnieć placówka, w której podobny sposób okazuje się brak szacunku i jakichkolwiek hamulców. Bardzo dobra praca dziennikarska i tylko tyle jestem tutaj w tej książce ocenić. Mocna, szokująca, musiałam ją sobie dawkować. Potrzebna.

Długo się zabierałam za ta książkę bo wiedziałam, że temat bardzo trudny. Jednak się zdecydowałam i przeczytałam jestem w szoku bo to co się tam działo w tym sierocińcu jest okropne. Biedne dzieci które zostały same powinny mieć wikt i opierunek a nie mordobicie i gwałty. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że za tym wszystkim stały siostry zakonne i nikt nie reagował no bo jak to zakonnica przecież one tak nie robią one są dobre a jednak nie te siostry były potworami.

Nie jest to książka atakująca kościół czy zakony, to książka o wielkim cierpieniu i bólu niewinnych istot spowodowanych ignorancją i ślepą wiarą w "ludzi boga".

Przerażające. Wstrząsające.
10 za ważność tematyki, choć ciężko było ocenić tę książkę.

Przerażające. Wstrząsające.
10 za ważność tematyki, choć ciężko było ocenić tę książkę.

Z reguły wolę trzymać się fikcji i ta książka przypomniała mi dlaczego. Nie znaczy to oczywiście, że "Czy Bóg wybaczy siostrze Bernadetcie?" to zła pozycja - wręcz przeciwnie, książka otwiera oczy na podłość i niesprawiedliwość toczące polskie instytucje.

Fabuła - historia dźga czytelnika po empatii i to tak konkretnie. Smutek, wściekłość, obrzydzenie i niemoc - taki posmak zostawia po sobie lektura. Człowiek pomyślałby, że w czasach, w których przyszło nam żyć to co robiły zakonnice i co działo się w Zabrzu jest niemożliwe... a tu proszę. Makabra, makabra i jeszcze raz makabra.

Budowa tekstu - spodobał mi się podział książki - rozdziały przypisane konkretnym osobom, co jednocześnie przyspiesza czytanie tekstu oraz sprawia, że historia jeszcze bardziej oddziałuje na emocje. Na minus muszę wskazać liczne powtórzenia, które choć na początku nie przeszkadzają, sprawiają, że ostatnie strony czyta się już na siłę.

Ostatecznie polecam zapoznanie się z tą pozycją. Chcąc nie chcąc porusza część naszej narodowej komórki, istnienia której musimy być świadomi.

Historia, której nie sposób oceniać i którą warto znać.
Niemniej jednak książka nieco nużąca i monotonna.

Historia, której nie sposób oceniać i którą warto znać.
Niemniej jednak książka nieco nużąca i monotonna.