The Alloy of Law

Brandon Sanderson Wydawnictwo: Gollancz Cykl: Ostatnie Imperium (tom 4) fantastyka, fantasy, science fiction
Data 1. wydania:
angielski
Gollancz
The Alloy of Law
Ostatnie Imperium (tom 4)
fantastyka, fantasy, science fiction
angielski

Brandon Sanderson nie przestaje zadziwiać, nie tylko formą literacką, ale także umiejętnością godzenia rzeczy z pozoru nie pasujących do siebie. "Stop prawa" jest mieszanką pierwszej trylogii, Sherlocka Holmesa, westernów i... Batmana. Wraz z licznymi odniesieniami do tych ostatnich, wpisanych lekko i umiejętnie w fabułę, nie mogłam się nie uśmiechnąć. Nie jest to książka...

Nie tak dobre jak pierwsza trylogia, ale zdecydowanie ciekawa. Zobaczymy co będzie dalej.

Scadial wszedł w epokę steampunkową :) Z przytupem i melodyjką. Epicka historia doczekała się tym razem aspektu humorystycznego pod postacią Weyne'a 💖

I najmilszy moment tego miesiąca - sequel serii "Z mgły zrodzony". Tak jak pisałam wyżej, seria podstawowa jakoś niezbyt mnie przekonała, jednak ta praktycznie od razu mnie oczarowała! Wayne i Wax to wspaniałe, dynamiczne i zabawne duo, które w połączeniu z wciągającą akcją po prostu łączy się dla mnie w książkę (prawie) idealną.
Szczerze powiedziawszy od razu sięgnęłabym...

Luźno się czyta. Nie jakaś rozbudowana, ale miejscami wciąga, bez fajerwerków. Na plus bohaterowie i dialogi między głównymi bohaterami. Akurat jak ma się ochotę na coś lżejszego :)

Po przyjęciu zasady nie dawania "7/10" gdy mam wybrać między 6, a 8 to ta książka była po prostu dobra:)
Miło się czyta, historia prosta i krótka. Po prostu dobra książka przed snem.

Trudno nazwać "Stop Prawa" kontynuacją pierwszej trylogii świata "Z Mgły Zrodzonego". Jest to raczej spin-off, historia na mniejszą skalę, zaledwie nawiązująca do poprzedniczek. W zasadzie historia bohaterów pierwotnej trylogii to tylko tło, nie mające żadnego wpływu na wydarzenia, z gościnnym udziałem kilku postaci wcześniej już znanych.
Główny bohater jakoś mnie nie...

Książka dobra, ale forma elektroniczna to jedna wielka pomyłka - wszystkie dodatki guzik warte. Przykład: mapa wielkości znaczka pocztowego bez możliwości powiększenia. Nie polecam formy elektronicznej.

Książka "The Alloy of Law" jest tu błędnie oznaczona jako czwarty tom "Ostatniego Imperium". Nie jest to jednak właściwa kontynuacja, ani nawet kolejna era 'Mistborn' (z czterech, które oryginalnie planował Sanderson), ale raczej osobna historia.

Pierwszy tom serii 'Wax and Wayne', jak mówi o nich autor, zabiera nas co prawda na ten sam świat, jednak około 300 lat po...

To książka, która ma miejsce w tym samym uniwersum co Z mgły zrodzony, ale trzysta lat później. I nie jest tym czego się spodziewałam. To bardzo dziwny przeskok z high fantasy do książki, w której bohater o mocach jak x-men w westernowej ekspozycji jest czymś pomiędzy rewolwerowcem a Sherlockiem Holmesem, po czym przenosimy się do metropolii gdzie waha się pomiędzy...

2 816
    1 914