Stop prawa

Okładka książki Stop prawa
Brandon Sanderson Wydawnictwo: Mag Cykl: Ostatnie Imperium (tom 4) Seria: Cosmere fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Ostatnie Imperium (tom 4)
Cosmere
Data 1. wydania:
2012-11-01
Anna Studniarek-Więch
Ostatnie imperium

Na plus -kreacja postaci. Wszystkie są "jakieś", każdą można mniej lub bardziej polubić, każda ma cechy charakterystyczne. Na minus? W sumie to książka o niczym, brakuje jakiegoś ładunku emocjonalnego w dążeniach bohaterów. Fabuła bardziej kryminalna niż fantastyczna, a i wątek niczego nie urywa. Liczę na poprawkę, panie Sanderson.

Brandon Sanderson to solidna firma i nie wypuszcza na rynek słabych książek. To kolejna bardzo dobra pozycja i warta przeczytania lektura. Ale. Klimat jest już inny niż w pierwszej trylogii. Więcej tu elementów kina akcji niż fantasy. Mimo to przeczytałam z przyjemnością. Bohaterowie wyraziści i przyciągający uwagę. Nie sposób ich nie polubić. Zły charakter bardzo charakterny i dobrze skonstruowany. Gdyby nie nowe okulary do czytania pewnie przeczytałabym tą pozycję w góra dwa dni :) Jestem bardzo ciekawa co wydarzy się w tomie drugim i myślę, że od razu po niego sięgnę. Polecam.

Brandon Sanderson niewątpliwie należy do moich ulubionych pisarzy. Ma niesamowitą wyobraźnię i jest pokazowym przykładem udanego światotwórstwa. Trylogia "Ostatnie Imperium" ustępuje dla mnie w jego dokonaniach tylko "Archiwum Burzowego Światła". Długo zbierałem się do drugiej trylogii, ze względu na to, że historia jest zupełnie inna, nawet gatunek i poziom powagi jest całkowicie odmienny.

Nie mogę powiedzieć, że się zawiodłem, bo spodziewałem się dużo gorszej książki niż poprzednie w cyklu. To co dla mnie jest największym plusem tej powieści, to niewątpliwie świat wykreowany już w poprzednich tomach (i tylko za to aż 6), a także smaczki dla czytelników pierwszej trylogii. Postaci w tym tomie nie przypadły mi do gustu, historia była ciekawa, ale nie tak bardzo jak mogłaby być.

Jest to bardzo lekka opowiastka, powiedziałbym, że bardzo długie opowiadania osadzone w świecie Ostatniego Imperium, a nie samodzielna powieść.

Na pewno nie polecam sięgać od razu po "Bohaterze Wieków". Przepaść jakościowa jest ogromna i można się bardzo rozczarować. Nie polecam niestety też wersji audio na Storytel, szczególnie przez dialogi, opowiadane mocno karykaturalnie, co na pewno też mogło wpłynąć na moją ocenę.

Miałem pewne obawy przed przystąpieniem do lektury. Bardzo podobała mi się pierwsza trylogia "Zrodzonego z Mgły", chociaż każdy kolejny tom oceniałem odrobinę gorzej od poprzedniego. Tutaj wiedziałem, że zmiany będą ogromne, świat przeobraził się drastycznie, mamy szereg nowych postaci a starzy znajomi są jedynie elementami legend, wierzeń, religii. Obawiałem się zupełnie niepotrzebnie.

Książka trzyma bardzo wysoki poziom od początku do końca, nowi bohaterowie są ciekawi i wyraziści, wątek główny o charakterze kryminalnym jest zgrabnie i prosto prowadzony. Zmian jest sporo a mimo to na kartach powieści wciąż czuć magię (i nie mówię tu tylko o bardzo dobrze rozwiniętych wszelkich aspektach związanych z metalami!) pierwszej trylogii.

Dużym plusem jest także zmniejszenie skali problemu z jakimi muszą poradzić sobie główni bohaterowie. Odniosłem też wrażenie, że książka jest bardziej dojrzała, co zdecydowanie przypadło mi do gustu.

Książka jak na Sandersona zaskakująco krótka, wielowątkowość do której nas przyzwyczaił w innych seriach tutaj nie występuje. Mamy dość liniową historię skupiająca się zaledwie na kilku osobach. Bynajmniej nie jest to problemem, akcja jest nieco szybsza niż zazwyczaj u tego autora, fabuła interesująca, a postacie złożone i interesujące. Czytelnik dość szybko zauważyć może duży skok technologiczny w stosunku do poprzednich części, mamy tutaj broń palna, pociągi, a także różne maszyny. Moim zdaniem dość ciekawe rozwija to możliwości panujące w tym świecie.

Całość czyta się bardzo przyjemnie, Sanderson jak zwykle nadał przystępna formę dziełu-mimo dość skomplikowanych praw panujących w tym uniwersum.

Ogólnie bardzo solidny powrót. Podobał mi się charakter bardziej przypominający sensację, myślę że system magii te był tutaj bardziej kreatywnie wykorzystywany podczas strzelanin, a postacie, choć niektóre początkowo irytowały (Wayne) przekonały mnie - szczególnie myślę że Miles był bardziej interesującym wrogiem od kogokolwiek w poprzedniej trylogi (może z wyjątkiem Imperatora). Zakończenie też zapowiada świetne rzeczy i już nie mogę się doczekać kolejnej przygoda Waxa i Wayna.

Sanderson wyprowadził nas z klimatu typowego fantasy w bardziej XIX-wieczne rejony. Jeśli ktoś lubi westerny, rewolwery i Dziki Zachód będzie zadowolony z tej zmiany. Podoba mi się sposób przedstawienia mocy w tym nowym świecie. Teraz nie ma przykozaczonych Zrodzonych z mgły, ale można wylosować w genetycznej loterii jedną moc allomantyczną i/lub jedną ferruchemiczną, co daje wiele ciekawych możliwości. Również przyjemnie czytał się o starych znajomych postaciach, które weszły do kanonu religijnego i mitycznego. Niestety, nowi bohaterowie są bardzo nijacy. Najciekawszy jest Wayne, który sypie dowcipem i nieprewidywalnością. Lord Wax z kolei to typowy Sherlock Holmes, nic dodać, nic ując. Lady Marasi również jest przewydywalna do bólu. Dodatkowo nie wiem, kim są panowie z okładki. Żaden nie może być Waynem, bo ten nie znosi broni palnej, więc nie wiem. Powieść niestety jest również mocno sztampowa, ale czyta się szybko, jest krótka i fajnie przedstawiono magię, więc można przejść przez to. Tylko dla fanów Sandersona.

Ten tom, jak i cała seria to mistrzostwo. Człowiek choćby chciał czytać powoli i delektować się historią to się nie da. Polecam :)

Po przeczytaniu historii Vin miałam mieszane uczucia co do historii Waxa i Wayne'a. Jednak bardzo szybko się przekonałam, że jest to równie dobra opowieść - co prawda nie aż tak rozbudowana i wciągająca, ale na pewno mogę śmiało powiedzieć, że miło spędziłam czas i dobrze się bawiłam czytając!

CAWPILE rating: 8.29/10*

Jeśli chodzi o fabułę, to może i nie było fenomenalnie, ale jest ciekawie. Wszystko solidnie przemyślane, chociaż kilka rzeczy byłam w stanie przewidzieć. Za to bohaterowie są wspaniali! Wax i Wayne są świetni. Zarówno ich interakcje, jak i każdy z osobna. Marasi też jest fajna i intrygująca. Super się śledzi jej rodzącą się relację z Wax'em.

Jak zawsze u Sandersona, świetny humor i jeszcze większe rozwinięcie tego systemu magicznego. No lubię to coraz bardziej. Nie spodziewałam się, że czytanie o broni będzie takie fascynujące!

Podoba mi się to, że świat jest tak dobrze wykreowany, że nawet powiedzonka i przekleństwa są związane z metalami.

Kolejna powieść z tej serii po epilogu zapowiada się bardzo dobrze.

CAWPILE rating: 8.29/10*

Jak...