Zabić Jezusa. Opowieść historyczna

2015-01-01
2015-01-01
Patryk Gołębiowski
Jezus ukrzyżowanie Piłat

Okładka książki Killing the SS: The Hunt for the Worst War Criminals in History Martin Dugard, Bill O'Reilly
Killing the SS... Martin Dugard, Bill...
Okładka książki Zabić Reagana Martin Dugard, Bill O'Reilly
Zabić Reagana Martin Dugard, Bill...

5/10

5/10

Dosyć dobrze ukazany dokument o życiu i śmierci Jezusa z Nazaretu, ukierunkowany bardziej w stronę jego śmierci. Autorzy fajnie ukazują relacje panujące w tamtym czasie pomiędzy najważniejszymi osobami zarówno władzy rzymskiej jak i władzy żydowskiej w okupowanym Izraelu. Rzucają światło na fakty niekoniecznie objawione w Ewangeliach. Akcentują życie Jezusa bardziej z jego ludzkiej istoty, co pozwala czytelnikowi patrzeć na niego jak na normalnego człowieka. Książka jest również pełna ciekawostek m.in. krzyżowaniu "wcześniejszych mesjaszy" i wszelakiego rodzaju buntowników. Przedstawia również zakłamanie ówczesnych władz religijnych Żydów pełnych obłudy i chęci bogacenia się kosztem swoich rodaków. Książkę bez wątpienia można polecić osobom niewierzącym, ponieważ nie ma w niej "nawracania na siłę" czy wszelakich moralizatorskich kazań. Można prześledzić życie Jezusa oczami historyków i spojrzeć na całą jego historię w odniesieniu zarówno do nastrojów panującego wtedy Rzymu oraz realiów okupowanej Jerozolimy. Jedynym minusem są wzięte "ni z gruchy, ni z pietruchy" odniesienia do Juliusza Cezara i jego zamordowania, czy Kleopatry,Krassusa czy Pompejusza przez co można uważać, że autorzy szukają na siłę powiązań Jezusa z żyjącymi kilkadziesiąt lat przed nim ludźmi.

Myślę, że tych autorów nie trzeba nikomu przedstawiać, ale przypomnę, że spod ich pióra wyszły takie publikacje jak: ''Zabić Lincolna" czy ''Zabić Kennedy'ego".

Bill O' Reilly i Martin Dougard odtwarzają dzieje życia Jezusa z Nazaretu i okoliczności, które doprowadziły do Jego ukrzyżowania.

'Na kartach tej pasjonującej opowieści opartej naturalnie na źródłach historycznych, pojawiają się osobistości tamtych czasów: Juliusz Cezar, Kleopatra, Herod Wielki, Oktawian August, Poncjusz Piłat, Jan Chrzciciel.

Uważam jednak, że zbędna jest charakterystyka czasów przed Chrystusem, podboje Juliusza Cezara.

'Na kartach tej pasjonującej opowieści opartej naturalnie na źródłach...

,,Zabić Jezusa” to próba udokumentowania wydarzeń, które doprowadziły do ukrzyżowania Jezusa. Autorzy są wierzący i w swojej pracy w żaden sposób nie podważają istnienia czy nawet boskości Jezusa, ale starają się nadać Jego historii bardziej realistyczny, historyczny wymiar.

Narracja ,,Zabić Jezusa” chwilami przypomina mi jakiś film dokumentalny, chodzi mi o pisanie w pierwszej osobie, krótkie i dynamiczne zdania oraz jakby starania autora, by opisać to, co mamy przed oczami. Jest to nietypowe, ale trzeba przyznać, że tworzy iście epicki klimat i dzięki temu tę pozycję czyta się szybko. O’Reilly i Dugard przedstawili historię znaną z Nowego Testamentu, nie dodając wiele od siebie poza paroma przypuszczeniami. Książka dobrze łączy historyczny charakter(opisy państwowości, zwyczajów, przybliżenie postaci historycznych) z religijnym. Niektóre fragmenty na pewno zrobią wrażenie na osobach wierzących. Ciekawe jest przedstawienie postaci Jezusa, autorzy zwracają uwagę nie tylko na Jego dobroć i nawoływanie do miłości bliźniego, ale też na inteligencję, wiedzę i charyzmę. Fajnie zostały też opisane postaci Poncjusza Piłata i Kajfasza.

Jednak nie wszystko się w tej książce udało. Jak dla mnie zbędny był cały rozdział poświęcony na dokonania Juliusza Cezara i Oktawiana Augusta, zwłaszcza, że nie było tam napisane nic, czego większość ludzi nie wyniesie ze szkoły. Rozczarowaniem było też dla mnie sprowadzenie historii Jezusa tylko do przekazów biblijnych, bez wgłębienia się w szczegóły. Zastanowiły mnie też dwie rzeczy. Autorzy określają Marka Antoniusza jako ,,pedofila”, ale w żaden sposób tego nie argumentują(przyznam, że mnie to zdziwiło, zwłaszcza, że przecież w tamtych czasach dorosłym stawało się o wiele wcześniej. Nie słyszałam o przypadkach stosunków Antoniusza z osobami, które w starożytności naprawdę uchodziły za dzieci). W przypisach jest wyraźnie powiedziane, że Maria Magdalena i Maria, siostra Łazarza, to dwie różne kobiety, natomiast potem są one utożsamione.

,,Zabić Jezusa” nie jest pozycją wybitną czy zapoznającą nas z niesamowitymi i nieznanymi ogółowi faktami. Jednak dla osób chcących poczytać o wierze czy czasach starożytnych – jak najbardziej.

,,(…) pieniądze mogą zniszczyć nawet wieloletnią przyjaźń.”

Ciekawe ale nie fascynujące opowiadanie historyczne. Na plus zasługuje dobre naświetlenie ówczesnej sytuacji geopolitycznej Cesarstwa Rzymskiego na tle religijnych różnic panujących w czasach Jezusa. Książka z przesuniętym środkiem ciężkości - autorzy skupili się bardziej na panujących nastrojach, relacjach czy obyczajach społecznych niż na osobie Jezusa (czego nie uważam za błąd). Warto przeczytać ze względu na sporą ilość faktów historycznych. Polecam - idealna przed nadchodzącymi świętami :-)

Opowieść historyczna. To chyba najbardziej trafne określenie tej pozycji.
Jest ukazanych w niej wiele faktów, niektórych bardzo ciekawych, o których nie miałam pojęcia.
A fakty dotyczące Chrystusa są również pokazane w nieco inny sposób, niż znany nam z Ewangelii - co jest dużym plusem, bo czytając/słuchając opowieści Ewangelicznych nie zdajemy sobie często sprawy, że były one np. rozciągnięte w czasie na kilka-kilkanaście dni, mimo że opis i nasze wyobrażenie podpowiada że trwało tylko chwilę (np. powrót rodziców po zagubionego Jezusa, który pozostał w świątyni).

Polecam, choć lektura nie jest łatwa.
Autorzy natomiast wykonali kawałek dobrej roboty.
Choć spodziewałam się jednak chyba czegoś innego, nie żałuję że przeczytałam.

Opowieść historyczna. To chyba najbardziej trafne określenie tej pozycji.

Osoba wierząca, praktykująca zna podstawowe informacje i historie Jezusa dość dobrze. Książka "Zabić Jezusa" jest doskonałym dopełnieniem tej wiedzy. Szalenie interesujące jest czytanie ich w oparciu i w przeplataniu przez tło historyczne, przez osoby z krwi i kości, żyjący w tamtych czasach. Zderzenie z okrucieństwem postaci historycznych jest szokujące. Polecam tę książkę każdemu, kto chce wyobrazić sobie życie przed dwoma tysiącami lat. Świetna opowieść.

Dugard i O`Reilly wymyślili sobie bardzo ciekawy cykl "Zabić...", opisujący śmierć różnych postaci historycznych godzina po godzinie. Tak powstało "Zabić Lincolna", które wciągnęło mnie od pierwszej strony, a następnie trafiłem na "Zabić Kennedy`ego", które mnie wręcz "zmiażdżyło". Oczekiwania odnośnie przedmiotowej książki były więc ogromne. Przeczytałem ją dosyć szybko, ale z każdą stroną coraz bardziej się nudziłem. Generalnie zawiodłem się treścią książki. Ktoś kto zna Nowy Testament i czytał co nieco na temat Jezusa, nie dowie się chyba nic nowego z tej książki, mimo że jej zapowiedzi brzmiały "nowe spojrzenie na historię ukrzyżowania Jezusa". Autorzy próbują przemycać różne ciekawostki dotyczące życia w tamtych czasach, czy obyczajów, ale lepiej poczytać Goodmana "Rzym i Jerozolima" w tych klimatach. Autorzy im bliżej byli wydarzeń związanych ze śmiercią Jezusa, tym szybciej prowadzili narrację, jakby chcąc z braku informacji kończyć szybko książkę. Niepotrzebnie rozpisywali się o świecie rzymskim przed Jezusem, w tym o zamachu na Cezara, Filippi, czy Akcjum, a za mało przyłożyli się do charakterystki bohaterów dramatu takich jak Herod Antypas, czy Poncjusz Piłat. Mimo zawodu sięgnę z miłą chęcią po kolejną książkę z serii "Zabić...", tym razem charyzmatycznego Pattona.

• Powieść
  • Oddane na aukcje dla zwierząt
  • Poszukuję (głównie e-book n/k)

Martin Dugard Zabić Jezusa. Opowieść historyczna Zobacz więcej
Martin Dugard Zabić Jezusa. Opowieść historyczna Zobacz więcej