Poza granicą solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945

Okładka książki Poza granicą solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945 Ewa Kurek
Okładka książki Poza granicą solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945
Ewa Kurek Wydawnictwo: Bollinari Publishing House historia
historia
Bollinari Publishing House
2014-01-01
2008-01-01
Żydzi

Na półkach: , , , , , , ,

Miałem dać 8, ale podniosłem ocenę o 1 stopień, bo to jest na prawdę dobra, potrzebna i ważna książka. Bierze się za bary z trudnym, nacechowanym emocjami i wykorzystywanym politycznie tematem stosunków Polaków i Żydów w II wojnie światowej, postawy większości Polaków wobec holocaustu, którą to postawę Autorka nazywa krótko "poza solidarnością". E. Kurek tlumaczy przyczyny tej obojetnosci pokazując brak zaangażowania Żydów w walkę o niepodległość Polski, wyalienowanie (swoje szkoły, kultura, znajomość jezyka pol tylko przez 15% Zydow mieszkajacych w Polsce),budowa gett przez Żydów wspólnie z Niemcami, próba wywalczenia autonomii w ramach odrodzonej Polski po 1918. Autorka portretuje też przywódców gett takich jak Rumkowski czy Czerniakow, pokazuje postawę Judenratow i samych Żydów z gett wobec holocaustu, czy tez zachowanie policji żydowskiej w gettach. Przyznam że tutaj spada najwiekszy cios na Żydów (policję żydowską i judenraty) gdyż ukazani są oni jako kaci własnego narodu. Pani Kurek nie unika też tematów trudnych i nie próbuje ich wybielać, mowa o antysemityzmie niektórych Polaków, mordach jak w Jedwabnem, czy szmalcownikach, ale próbuje onna oddać skale tych wszystkich zjawisk pokazując w tym też obraz kościoła ratującego Żydów, przyczynę tak małej liczby Żydów uratowanych, czy też postawy polskiego państwa podziemnego wobec tej tragedii. Duża część pracy opiera się na wspomnieniach, wywiadach, zapiskach samych Żydów, co podnosi jej wartość. Wazna pozycja w temacie, warto.

Wybitne dzieło. Odtrutka na zalewający z każdej strony nas syjonistyczny, polakożerczy, ahistoryczny, antypolski oraz ojkofobiczny chłam.

Straszna, zakłamana książka, jakże jednak świetnie wpisująca się w politykę "nikt nam nie wmówi, że czarne jest czarne, a białe białe". To jedna wielka manipulacja, a ponoć o manipulacji ma traktować... śmiech przez łzy.

Autorka jest doktorem nauk humanistycznych, ponadto reżyserka i scenarzystka takich produkcji jak: ''Major Zapora" (1996) czy ''Mord w Owczarni" (1998). Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

''Poza granicą solidarności" to praca wyczerpująca temat, plus porządna bibliografia. Wyśmienite antidotum na wynurzenia Jana T. Grossa.

Badaczka prostuje kłamstwa, poprawia błędy metodologiczne innych historyków, w tym wspomnianego Grossa. Ewa Kurek jest rzetelna i uczciwa, niczego nie pomija, nie manipuluje faktami. Nie przedstawia też naciąganych hipotez. Pracowała na źródłach żydowskich. Jej głos jest ważny i potrzebny.

Badaczka prostuje kłamstwa,...

Jeśli ktoś ma wyobrażenie o Żydach wyrobione na przekazach współczesnych mediów to nie wie jak było. Lektura obowiązkowa dla zrozumienia historii.

Arcydzieło ,dowody ze zródeł żydowskich również i bibliografia nie to co u Grossa

Książka kanoniczna dla zrozumienia stosunków polsko - żydowskich podczas wojny. Rzetelna analiza przyczyn i skutków, hipokryzji i tchórzostwa. Autorka jest profesjonalistką co czyni jej pracę uczciwą, bez pochlebstw, wybielania i pomijania faktów. Oparta w 80% na źródłach żydowskich

Książka, która pozwala choć trochę zrozumieć żydowską mentalność i nacjonalizm, oraz nasze wspólne relacje na przestrzeni wieków.

Obowiązkowa lektura świadomych Polaków.

Obowiązkowa lektura świadomych Polaków.

Jedna z ważniejszych książek.

Jedna z ważniejszych książek.

• II wojna światowa
  • Historia Polski

Dodaj cytat z książki Poza granicą solidarności. Stosunki polsko-żydowskie 1939-1945