Historia polityczna Polski - nowe spojrzenie. Tom II

2018-01-01
historia Polski masoneria XIX wiek XX wiek polityka

Polecam.

Polecam.

Szkoda czasu na czytanie tej publikacji. Większość faktów przytaczanych przez autora jest jak najbardziej ujęta w treści podręczników szkolnych, i to w znacznie szerszym zakresie niż w jego amatorskim opracowaniu. Radosław Patlewicz wyważa więc otwarte drzwi, ekscytując swoich czytelników, że ci obcują z jakąś wiedzą tajemną, która do tej pory była ukrywana przed społeczeństwem.

W oczy rzucają się literówki, błędy interpunkcyjne i mylenie podstawowych faktów oraz postaci historycznych. Sztandarowym przykładem może być tu Władysław Grabski, który został opisany jako Stanisław Grabski.

Warto zwrócić też uwagę na iście publicystyczny język samej książki, który co krok przypomina odbiorcy jakie Radosław Patlewicz ma poglądy, a są one jedynie słuszne. Żałosnym zabiegiem jest tu posługiwanie się bon motami i neologizmami zaczerpniętymi od innych prawicowych publicystów (Grzegorz Braun, Stanisław Michalkiewicz itp.), co najlepiej pokazuje, że sam autor ma nam tak naprawdę niewiele do zaoferowania. Dużo uczciwsze byłoby napisanie przez Radosława Patlewicza zwykłej książki publicystycznej lub ewentualnie jakiegoś eseju, a nie udawanie historyka i eksperta od wszystkich możliwych epok w dziejach, którym ewidentnie nie jest.

Druga część amatorskiej publikacji quasi-historycznej, w której autor kreuje rzeczywistość z punktu widzenia chrześcijaństwa, a dokładniej odłamu rzymsko-katolickiego jako jedynej słusznej wizji. Dodatkowo stwarza on wokół polskości (rozumianej jako nieodłączną od religii) narrację syndromu oblężonej twierdzy, twierdząc, że wszyscy tylko czekają, żeby dokonać na nią zamachu. Jest to książka chwaląca to, czego autor jest zwolennikiem i dyskredytująca to, z czym autorowi nie jest po drodze.

HIstoria napisana bez poprawności politycznej.
Książki nie należy traktować jako nieomylnego źródła, ale jest bardzo ciekawym przyczynkiem do dyskusji.
Wielki plus za przypomnienie wielu zapomnianych postaci i wydarzeń z naszej historii.

HIstoria napisana bez poprawności politycznej.

Dno napisane przez człowieka, który mieni się historykiem. Niestety poziom tego "dzieła" pozostawia wiele do życzenia, a wspomniany człowiek za punkt odniesienia obrał sobie tzw. pismo święte i narrację zaborców odnośnie historii Polski. Wielkie rozczarowanie.

Pierwsza odsłona "Historii politycznej Polski" prezentowała wysoką jakość. Niestety, autor w II tomie nie utrzymał podobnego poziomu. Nadal utrzymany jest ciąg chronologiczny wydarzeń, często jednak ich opis jest oparty na domysłach i spekulacjach. Szczególnie jest to widoczne w opisie kulisów powstania listopadowego. Odniosłem wrażenie, że autor po prostu przepisał skróconą wersję wykładu Grzegorza Brauna na ten temat (bardzo ciekawego), który można znaleźć na YouTube. Trudno dopatrzeć się w tym opisie wkładu badawczego autora, szukania materiałów źródłowych itp. Ponadto poglądy autora mocno wpływają na treść merytoryczną, co aż bije po oczach. Podsumowując, książka warta jest przeczytania, jednak po I tomie liczyłem na równie wysoki poziom i mocno się zawiodłem.

Pomimo niedociągnięć w formie, treścią książka mocno nadrabia. Dawno szukałem pozycji, która opisze historię najnowszą nie owijając w bawełnę. Jak Wałęsa był TW Bolkiem to był i koniec, jak powstanie było źle zorganizowane i przyniosło głównie szkody to tak było i już. Bez półprawd, światłocieni itp.

1940

Niestety, książka ma chyba tyle samo zalet co wad.

Do pierwszych należy z pewnością zaakcentowanie szerokiego (czasem bardzo szerokiego) tła międzynarodowego dla wydarzeń w Polsce, również dotknięcie wątków, których zazwyczaj w podręcznikach szkolnych nie ma.

Wśród wad trzeba wymienić niechlujność wydania. W tekście co rusz natykamy się na literówki, błędy interpunkcyjne czy szereg niedociągnięć edytorskich. Oprócz tego, co chyba najgorsze w przypadku podręcznika, są tam także błędy faktograficzne. Przykładowo - jako premier z roku 1923 w książce podany jest Stanisław Grabski. Rażą też częste skróty myślowe i powierzchowne potraktowanie niektórych tematów.

Niestety, książka ma chyba tyle samo zalet co wad.

Zindoktrynowany autor. Jego książki nie mają nic wspólnego z historią.

Zindoktrynowany autor. Jego książki nie mają nic wspólnego z historią.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Brak źródeł zarówno w tomie 1 jak i 2. Niewiadomo na jakiej podstawie formułowane są wnioski. Jednak te opinie czasem są bliskie prawdy.

Dodaj cytat z książki Historia polityczna Polski - nowe spojrzenie. Tom II

Ciekawostki historyczne