Historia polityczna Polski - nowe spojrzenie. Tom II

historia Polski masoneria XIX wiek XX wiek polityka
Historia polityczna Polski - nowe spojrzenie Tom II
historia
historia Polski masoneria XIX wiek XX wiek polityka

Brak źródeł zarówno w tomie 1 jak i 2. Niewiadomo na jakiej podstawie formułowane są wnioski. Jednak te opinie czasem są bliskie prawdy.

Dno napisane przez człowieka, który mieni się historykiem. Niestety poziom tego "dzieła" pozostawia wiele do życzenia, a wspomniany człowiek za punkt odniesienia obrał sobie tzw. pismo święte i narrację zaborców odnośnie historii Polski. Wielkie rozczarowanie.

Pierwsza odsłona "Historii politycznej Polski" prezentowała wysoką jakość. Niestety, autor w II tomie nie utrzymał podobnego poziomu. Nadal utrzymany jest ciąg chronologiczny wydarzeń, często jednak ich opis jest oparty na domysłach i spekulacjach. Szczególnie jest to widoczne w opisie kulisów powstania listopadowego. Odniosłem wrażenie, że autor po prostu przepisał...

Pomimo niedociągnięć w formie, treścią książka mocno nadrabia. Dawno szukałem pozycji, która opisze historię najnowszą nie owijając w bawełnę. Jak Wałęsa był TW Bolkiem to był i koniec, jak powstanie było źle zorganizowane i przyniosło głównie szkody to tak było i już. Bez półprawd, światłocieni itp.

Niestety, książka ma chyba tyle samo zalet co wad.

Do pierwszych należy z pewnością zaakcentowanie szerokiego (czasem bardzo szerokiego) tła międzynarodowego dla wydarzeń w Polsce, również dotknięcie wątków, których zazwyczaj w podręcznikach szkolnych nie ma.

Wśród wad trzeba wymienić niechlujność wydania. W tekście co rusz natykamy się na literówki, błędy interpunkcyjne...

Zindoktrynowany autor. Jego książki nie mają nic wspólnego z historią.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dla mnie obowiązkowa pozycja dla każdego Polaka. Nie jako tzw. "prawda objawiona w kazdym calu" ale jako starter dla własnych poszukiwań. Wszystko co ważne, o czym powinniśmy wiedzieć, zebrane w formie prostej i skrótowej do poznania w kilka lub kilkanaście wieczorów. I to jest największy atut tej książki. Dla mnie osobiście (a nie jestem ani wytrawnym czytelnikiem ani...

Drugi tom „Historii politycznej Polski” zaczyna się w momencie, w którym zakończył się pierwszy. Podobnie jak miało to miejsce wcześniej, otrzymujemy pobieżną analizę polskiej historii z naciskiem położonym na wybrane aspekty oraz zastrzeżeniem, że nie zawsze są to najbardziej doniosłe wydarzenia. Druga książka Radosława Patlewicza posiada wszystkie zalety i wady pierwszego...

Książka nie jest napisana przez historyka i nie jest żadnym nowym spojrzeniem. Jak ktoś wagaruje całą szkołę, a potem raptem coś przeczyta (i to niekoniecznie dobrego), to zaczyna się to smutne bajdurzenie "tego ci nie powiedzą w szkole". Zazwyczaj informacja opatrzona takim komentarzem była mi mówiona w szkole.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Oczekiwana - oczekiwania spelnione w 50%
Na 300 stronach autor wciska co najwazniejsze,ciekawe wätki - bardzo dobra dla uczniöw i nie tylko.
By sie zglebic w tematy,niestety na 300 stronach nie da sie poruszyc i poglebic tresci.
Jednak zdecydowanie polecam zamiast podrczniköw szkolnych - lub przynajmniej uzupelnienie

• Historia
  • Mam tę książkę