Śmiertelny wyścig. Regaty Sydney-Hobart 1998. Historia prawdziwa.

Okładka książki Śmiertelny wyścig. Regaty Sydney-Hobart 1998. Historia prawdziwa. Martin Dugard
Martin Dugard Wydawnictwo: Nautica reportaż
reportaż
Nautica
2017-10-25
2017-10-25

Okładka książki Killing the SS: The Hunt for the Worst War Criminals in History Martin Dugard, Bill O'Reilly
Killing the SS... Martin Dugard, Bill...
Okładka książki Zabić Reagana Martin Dugard, Bill O'Reilly
Zabić Reagana Martin Dugard, Bill...
Okładka książki Zabić Pattona. Niezwykła śmierć najzuchwalszego generała drugiej wojny światowej Martin Dugard, Bill O'Reilly
Zabić Pattona.... Martin Dugard, Bill...

Przerażająca historia opowiedziana bardzo obrazowo. Prawdziwych żeglarzy to nie zniechęci ale pozostali, po lekturze, automatycznie zadadzą pytanie - i po co to robić?
Ta książka na to pytanie akurat nie odpowiada.
Ku przestrodze, aby nie lekceważyć potęgi żywiołu ...

Ta książka na to pytanie akurat nie odpowiada.
Ku przestrodze, aby nie lekceważyć potęgi żywiołu ...

„Normalni faceci ze stałymi posadami pchali siebie samych do przekraczania psychicznych, fizycznych i emocjonalnych granic. Wielu z nich miało wszystko - kariery, rodziny pieniądze - a jednak dali się skusić ryzyku, przekroczyli granice, przed którymi każdy normalny człowiek zatrzymałby się.”
Te dwa zdania stanowią chyba najlepszą recenzję książki - zbiorowej biografii niezwykłych ludzi, fantastycznych jachtów i przerażającego żywiołu jakim jest woda.
Lepsze niż dreszczowiec - polecam!!!

Fantastyczna książka, trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony, choć od początku znałam zarys całej historii i jej zakończenie. Nie mogłam się oderwać, myślę, że do polecenia nie tylko wilkom morskim;)

Poruszająca i dobrze napisana historia regat z 98'. Jedna z książek, które po otwarciu odkłada się o 4 nad ranem, dopioero po przeczytaniu ostatniego rozdziału.

Opowieść o ludziach o wielkim zamiłowaniu do żeglowania, posiadających niezmierną odwagę, którzy musieli stawić czoła huraganowym wiatrom i monstrualnym falom w 1998 roku. Opowieść o nieokiełznanych siłach natury, których nie sposób przewidzieć. Opowieść o dramatycznych wydarzeniach i spektakularnej akcji ratunkowej. Wyścig z Sydney do Hobart jest dla Australijczyków wielkim wydarzeniem i nieodłącznie wiąże się ze świętami Bożego Narodzenia i Nowym Rokiem. Można powiedzieć, że jest to dla nich święto w święcie. Australijskie wybrzeża są znane z największych fal na świecie, więc jest to raj dla surferów. Ale uczestnicy wyścigu w roku 1998 nie oczekiwali na wielkie fale, lecz na korzystne wiatry, które pozwolą jak najszybciej dotrzeć do mety. Gdyby wiedzieli, że będą musieli walczyć przez długi czas z wiatrem wiejącym z prędkością 150 km/h i falami sięgającymi 16 m, to z pewnością nie przystąpili by do zawodów. Jednak dla części załóg nie było już odwrotu i popłynęły wprost na spotkanie z diabelskimi wodami w Cieśninie Bassa, żeby stoczyć dramatyczną walkę o przeżycie.

Moja recenzja :)

Moja recenzja :)

Jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w ostatnim czasie.
Pozycja odpowiednia dla osób mających styczność z żeglugą - myślę, że dobrze uświadamiająca potęgę żywiołu i sytuacje, które mogą się zdarzyć na morzu. Dla mnie szokująca i trzymająca w napięciu - chociaż nie wiem, czy tych słów można używać w odniesieniu do ludzkiego dramatu o takiej skali.

Lektura, którą należy traktować jako przestrogę w kontekście decyzji podejmowanych na morzu. Opisuje wydarzenia, których należy unikać samemu, ale jednocześnie przedstawia pewne scenariusze, które mogą być wartościowe w przypadku, gdy znajdziemy się w niebezpiecznej sytuacji. Wskazuje na decyzje i błędy, z których można wyciągnąć cenne wnioski tak, by móc za wszelką cenę ich unikać. Demaskuje nierzetelność organów, które powinny zapobiegać takim dramatom i uświadamia, jak często jesteśmy zdani sami na siebie.
Opisuje marzenia o przygodzie i wyzwaniu - które zamienia się w koszmar - i degraduje je do poziomu marzeń o przeżyciu. Dotkliwie i nieodwracalnie - UŚWIADAMIA.

Tłumaczenie bardzo adekwatne, uwzględniające dziedzinowe pojęcia. Wydanie mile mnie zaskoczyło - to bardzo mocno nasycone tekstem 230 stron (pod względem interlinii, marginesów, wielkości czcionki) - to nie książka dla miłośników ilustracji lub rozwlekłych akapitów (choć zawiera kilka stron zdjęć).

Nie jestem pewna czy lektura tej pozycji jest odpowiednia dla czytelnika nie związanego w żaden sposób z żeglarstwem - może być nieco ciężka do "przełknięcia", chociażby ze względu na pewne pojęcia i brak wyobrażenia trudności pewnych sytuacji. Wydaje mi się, że czytelnik o pewnej - nawet niewielkiej - wiedzy z zakresu żeglarstwa może budować w sobie bardziej świadome wyobrażenie opisywanych zdarzeń, odnosząc je jednocześnie do swoich doświadczeń.

Jedna z najlepszych książek, jakie przeczytałam w ostatnim czasie.

Lektura, którą...

• Marynistyka
  • Literatura faktu
  • Morze
  • Morska
  • Morskie opowieści

Martin Dugard Śmiertelny wyścig. Regaty Sydney-Hobart 1998. Historia prawdziwa. Zobacz więcej