Niemcy. Opowieści niepoprawne politycznie cz. III
Trzecia po „Żydach” i „Sowietach” książka z obrazoburczego cyklu „Opowieści niepoprawne politycznie”. Piotr Zychowicz - jak zwykle - stawia kontrowersyjne tezy. M.in.:
• Adolf Hitler nie miał nic wspólnego z „prawicą” - był rewolucjonistą i lewicowym radykałem, kiepskim naśladowcą bolszewików.
• Niemcy przegrali wojnę ze Związkiem Sowieckim przez głupotę i ideologiczne zaślepienie narodowych-socjalistów. Zamiast wyzwolić Europę Wschodnią spod sowieckiego jarzma przynieśli jej terror i zniszczenie.
• Führer nie wydał rozkazu do dokonania Holokaustu. Masowy mord na Żydach był inicjatywą niemieckich biurokratów i oprawców niższego szczebla. Hitler odegrał rolę prowokatora i podżegacza.
Poza tym Piotr Zychowicz pisze o domu publicznym w KL Auschwitz, koszmarze hitlerowskiej eutanazji i zbrodniach obozowych kapo.
Autor „Niemców” na kartach książki spiera się ze słynnym brytyjskim historykiem skazanym za negowanie Holokaustu - Davidem Irvingiem.
„Niemcy” to najbardziej antyhitlerowska książka wydana w III Rzeczpospolitej.
Zawiera zaginiony rozdział „Paktu Ribbentrop-Beck”!
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Niemcy ludziom zgotowali ten los!
Piotr Zychowicz, naczelny historyczny prowokator, po raz trzeci rozlicza tych, z którymi polskie losy złączone są na dobre i złe,ale raczej na to drugie. Po książkach „Żydzi” i „Sowieci” przyszedł czas na tom trzeci - „Niemcy”. Nie „hitlerowcy”, nie „faszyści” ale właśnie „Niemcy”, to naród naszych zachodnich sąsiadów staje się obiektem rozliczeń, które w formie rozmaitych wywiadów ze znawcami historii i felietonów autorstwa samego Zychowicza możemy przeczytać w tej książce.
„Niemcy” - pamiętam z peerlowskiego liceum taką lekturę. Autorem był Leon Kruczkowski, a sam dramat miał charakter komunistycznej agitki, która ukazywała postawy tak zwanych zwykłych Niemców wobec faszyzmu. Bardzo dobrze koresponduje to z punktem widzenia prezentowanym przez Zychowicza, chociaż ideologicznie obaj autorzy stoją na dwóch skrajnych biegunach. Tak – hitleryzm miał swoje źródła w ekspansywnej polityce niemieckiej, których początków można szukać w zamierzchłych wiekach średnich. Tak – bez zwykłych ludzi, tych milionów popierających marzenie o „wielkiej rzeszy” nie byłoby zbrodni hitlerowskich.
I to jest moim zdaniem kwestia różniąca najnowszą książkę od „Żydów”, a przede wszystkim „Sowietów”. W „Sowietach” to nie Rosjanie byli winnymi ludobójstwa i wszystkich strasznych rzeczy związanych z komunistycznym terrorem ale ideologia. W przypadku „Niemców” jest na odwrót - faszystowska ideologia wyciągnęła na wierzch wszystko, co najgorsze z narodu naszych zachodnich sąsiadów. Czytelnik po lekturze książki Zychowicza może dojść do wniosku, że Hitler był na swój sposób Niemcom potrzebny – potrzebny, by zrzucić nań moralną odpowiedzialność za zło w dążeniu własnych „snów o potędze”.
Niemniej w swoich wywiadach i felietonach autor „Niemców” przerzuca pomost między bolszewicką ideologią a faszyzmem, wskazuje na inspiracje dla tworzenia totalitarnego imperium na wzór Związku Radzieckiego oraz na samą fascynację Hitlera w stosunku do Stalina. Zresztą, według Zychowicza działało to w obie strony – podobno Stalin chciał pojmać żywcem Hitlera i wyciągnąć wszystkie jego tajemnice na temat kultu jednostki, który towarzyszył postaci zbrodniczego kanclerza. W tych podobieństwach ujawnia się jednak ciekawy paradoks – o ile narody wchodzące w skład sowieckiego imperium nienawidziły bolszewizmu, to lewicowa ideologia bardzo przypadła narodowi niemieckiemu do gustu. Dlatego tytuł „Niemcy”, że ten naród ponosi pełną odpowiedzialność za to, co spotkało Europę i świat w pierwszej połowie XX-go wieku. Z polskiego punktu widzenia ta odpowiedzialność jest tym większa, że pakt aliantów ze Stalinem utrwalił na pół wieku podział polityczny, który wpychał Polaków w ramiona ZSRR, czego skutki odczuwamy do dziś.
Sam Hitler jest sportretowany w Niemcach jako dość typowy przykład człowieka o lewicowych poglądach: wegetarianin, eksperymentujący z narkotykami i new age, nienawidzący Kościoła. Cały obraz hitlerowskiego państwa jest tutaj wywiedziony wprost z utopijnych lewicowych wizji, które sprzeciwiają się podmiotowości i jednostce na rzecz sprawnie działającego systemu. To na pewno cecha wspólna obu totalitaryzmów.
Jednak nie spodobał mi się pomysł, że jakiś wspólny pakt Niemiec, Polski i Rumunii, poparty przez podbite przez Stalina narody mógł mieć zbawienny wpływ na historię Europy i żywym ogniem wypalić zarazę bolszewizmu. Dostrzegam w tej wizji brak zdrowego rozsądku – niemiecki ekspansjonizm, pomijając kwestię Hitlera i nazistów, był groźny dla Polski tak samo jak stalinizm. A do tego był Hitler, który rasową nienawiść uczynił podstawowym elementem swej polityki i próżno było z tą postacią wiązać jakiekolwiek nadzieje. Wszak pakt Ribentrop-Mołotow także nie miał żadnej wartości, a Stalin, mordując polskich oficerów w Katyniu przysłużył się tylko hitlerowcom. Cóż, Piotr Zychowicz lubi snuć teorie alternatywne i chyba nie ma potrzeby zgadzać się z nimi w stu procentach.
Nie zmienia to jednak faktu, że dostajemy do rąk bardzo ciekawy ekstrakt historyczny, który powinien nas inspirować do dalszych poszukiwań i dociekań, które mogą owocować własnymi wnioskami. Cały cykl - „Żydzi”, „Niemcy”, „Sowieci”- trzeba uznać za kontrowersyjny i to nie tylko dla ludzi o lewicowych poglądach. Wielu prawicowców oburza się na tezy prezentowane przez Piotra Zychowicza. I w tym tkwi siła tego historycznego pisarstwa – jest ono żywe i inspiruje do autentycznej dyskusji. Osobiście marzy mi się książka Pana Piotra na temat „żołnierzy wyklętych”. Może to marzenie się spełni?
Sławomir Domański
Popieram [ 8 ]
Oceny
Dyskusje
Książka na półkach
- 329
- 294
- 129
- 28
- 18
- 10
- 9
- 8
- 6
- 6
Cytaty
[...] (narodowy) socjalizm to system, który stara się bezskutecznie rozwiązywać problemy, które sam stworzył.
Opinie [49]
Książka ciekawa , wciągająca swoją wieloaspektowością. Czytamy o niemieckich zbrodniach w afrykańskich koloniach z początków XX wieku, logistyce holokaustu, roli kobiet w nazistowskiej machinie , Fuhrerze jego poplecznikach i przeciwnikach . Zychowicz jako historyk nie stroni od własnych , odważnych ocen , często stojących w sprzeczności z ogólnie przyjętym trendem ,...
więcejNiemcy uważam za jedną z najlepszych książek Zychowicza. Przedstawia sporo informacji na temat narodowosocjalistycznego systemu, obala mit jego prawicowości, opisuje mnóstwo ciekawych opowieści, ale również ujawnia mroczną stronę prowadzenia wojny: mordestwa, obozy koncentracyjne.
Pokaż mimo toPolecam każdemu, kto interesuje się historią II wojny światowej.
ciekawa, ale niestety nie za bardzo mnie wciagnela..
Pokaż mimo toBardzo dobra i ciekawa pozycja. Choć "Sowietów" oceniam najwyżej z całej trylogii, to "Niemcy" zasługują na uwagę. Całkiem pokaźna porcja interesujących faktów o III Rzeszy, chociaż dla osób zagłębionych w temacie II wojny światowej wiele z nich będzie raczej znana. Z bardziej ciekawszych rozdziałów wymieniłbym te mówiące o: ROA Własowa, Rosenbergu, niemieckim ludobójstwie...
więcejTematyka II wojny światowej nigdy nie była moją ulubioną. Na lekcjach historii w szkole przysypiałam na tematach związanych z historią najnowszą, z utęsknieniem wyczekując lekcji np. o starożytnym Egipcie. Gdy jednak związałam swoje wykształcenie z historią kultury materialnej, a chłopak - pasjonat historii III Rzeszy zaczął wywierać na mnie podświadomy wpływ, opowiadając...
więcejKsiążkę polecam.
więcej"Odgrzewany kotlet" - możliwe, ale czy wszyscy muszą prenumerować czasopisma branżowe? Ja tych artykułów nie czytałem i cieszę się, że wydano ich kompendium.
Co do poglądów autora - można się z nimi nie zgadzać tak samo jak można podziwiać komunistów lub nim gardzić.
Nie oznacza to jednak, że nie można zapoznać się z ich poglądami.
Kto chce może kupić,...
Narodowy socjalizm ;-(
Pokaż mimo toKsiążka "Niemcy" to zbiór kilkudziesięciu wywiadów i artykułów Piotra Zychowicza zamieszczanych na przestrzeni kilku lat w prasie, choć jest też sporo treści dotychczas niepublikowanych.
więcejAutor skupia się oczywiście na II wojnie światowej, odkurzając zapomniane lub wstydliwie przemilczane epizody z historii III Rzeszy. Lektura, choć przerażająca, jest pouczająca i bardzo...
Niemcy Piotra Zychowicza stanowią zbiór tekstów opublikowanych na łamach "Historia Do Rzeczy", "Rzeczpospolita", "Uważam Rze Historia" oraz jest kilka artykułów, które nie ujrzały światła dziennego do momentu wydania wspomnianej książki. Osoby, które interesują się II wojną światową lub chcą poszerzyć swoją wiedzę powinny sięgnąć po poniższą pozycję. Zychowicz porusza...
więcejKsiążka to zbiór artykułów pisanych przez autora w czasopiśmie. Ja osobiście wcześnie ich nie czytałem, dlatego książka dla mnie bardzo dobra. Naprawdę można dowiedzieć się kilku ciekawych faktów. Jak zawsze Pan Piotr zmusza do myślenia i własnych wniosków i to mi się podoba. Książka, jak i inne tego autora warta przeczytania. Polecam.
Pokaż mimo to