Ci, którzy wierzyli

Okładka książki Ci, którzy wierzyli Ałbena Grabowska
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Ci, którzy wierzyli
Ałbena Grabowska Wydawnictwo: Zwierciadło Cykl: Stulecie Winnych (tom 3) literatura piękna
Stulecie Winnych (tom 3)
Zwierciadło
2015-04-22
2015-04-22
literatura polska kryzys stan wojenny saga rodzinna

Rodzina – doskonałe antidotum na tarapaty i kłopoty

ostatnia cześć sagi , warto przeczytać dla poznania losów rodziny Winnych w latach 90 i późniejszych których nie zobrazował serial

Wielka szkoda, że to już koniec, cudowna saga!

Wielka szkoda, że to już koniec, cudowna saga!

Chyba najciekawsza z cyklu.
Może dlatego, że to bliskie mi czasy

Chyba najciekawsza z cyklu.
Może dlatego, że to bliskie mi czasy

Osobiście uważam, że trzecia część Stulecia Winnych jest najsłabsza, co nie znaczy że mi się nie spodobała. Oczywiście nadal mi sie podoba ta seria, ale ze względu na dużą ilość bohaterów trochę się pogubiłam kto jest kto. Nie da się ukryć, że przez przedstawione 100 lat rodzina Winnych bardzo się powiększyła.

Tytuł równie dobry co jego poprzedniczki. Bardzo podobał mi się splot losów Jeremiego i Julii oraz przeciwności, jakie na swojej drodze napotkali. Wyjaśnione zostały także wątki innych ważnych postaci, takich jak Jasiek, Łucja, czy Paweł. Uważam natomiast, że przez tak szybki bieg czasu można się trochę pogubić i to zdecydowanie jest minus. Czas mógłby płynąć wolniej, a wtedy mogłyby być bardziej rozwinięte opisy innych ważniejszych wydarzeń. Przez taki zabieg czytelnik nie może pożegnać się z ważnymi bohaterami, którzy odeszli, bo jest to jedynie wzmianka zawarta w paru zdaniach. Ostatnie kartki czytałam nieco zmieszana, ponieważ zaistnienie prawnuków stuletniej Ani wprowadziło prawdziwy harmider w wcześniej zbudowanej systematyce, jednakże cała saga ujęła mnie bardzo. Nie zabrakło momentów rozpaczy, szczęścia, wzruszenia, a z tym wszystkim poradziła sobie zjednoczona rodzina Winnych, której przyszło mierzyć się z życiem pod butami zaborców.

Piękna historia która wzrusza niesamowicie:) Ale muszę przyznać że serial jest jeszcze lepszy!😉

Cala seria swietna ale poprzednie tomy lepsze

Cala seria swietna ale poprzednie tomy lepsze

Zdecydowanie najgorsza część ze wszystkich, która pozostawiła po sobie pewien niesmak. Chyba lepiej było zrobić z tej serii dylogię, albo w trzeciej części skupić się na istniejących bohaterek i nie dokładać ich większej ilości. Nagromadzenie nowych postaci w zaledwie kilku rozdziałach sprawiło, że wszystko mi się pomieszało i gdyby nie drzewo genealogiczne, to już całkowicie straciłabym wątek.

Ta część nie podoba mi się z tego względu, że śmierci jednych z głównych bohaterów zostały napisane bardzo pobieżnie i poświęcono im zaledwie kilka zdań, za to opisom mafii pruszkowskiej poświęcono całe rozdziały. Historia Julii i Jeremiego była jedną z najgorszych w całej serii. W dodatku miałam nieco deja vu czytając "sukcesy" Jeremiego, który był niemal takim samym szychą, co pierwszy mąż Ani, Kazimierz.

Podsumowując, książka ma zbyt wiele niedokończonych i niedopracowych wątków bym mogła uznać ją za dobrą. Mimo wszystko, przyjemnie się ją czytało z uwagi na klimat i sentyment po pierwszych dwóch częściach. Nie ukrywam jednak, że wolę pióro autorki, gdy opisuje czasy wojenne, a nie teraźniejsze.

Już na ostatek niesłychanie gubiłem się w bohaterach. Jako ostatnia wydaje mi się najbardziej 'tandetna' z trylogii. W sumie, czy dzisiejsze czasy takie nie są? ;) ...

Dwie pierwsze części były naprawdę dobre,szybko się czytało i bardzo mnie wciągnęły. Trzecia część jest najsłabsza, choć czyta się ją przyjemnie. Jak dla mnie za dużo było tu bohaterów,czasem naprawdę ciężko było się połapać kto jest kim. Ale generalnie polecam!