Wiktoria

Okładka książki Wiktoria
Lucyna Olejniczak Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Kobiety z ulicy Grodzkiej (tom 2) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Kobiety z ulicy Grodzkiej (tom 2)
Prószyński i S-ka
2015-11-05
2015-11-05
Literatura polska

Czytałam ją, jako czwartą cześć. Najsłabsza i zniechęciła mnie do dalszej lektury pozostałych tomów.

Na półkach: , , , , , ,

"Hanka" była jednak ciekawszym tomem.

"Hanka" była jednak ciekawszym tomem.

Polecam, trzyma w napięciu . Kolejny tom chyba lepszy ….

Polecam, trzyma w napięciu . Kolejny tom chyba lepszy ….

Jak w każdej sadze poznajemy dalsze losy potomków aptekarza Bernata a w tym tomie to okres pierwszej wojny światowej

Drugi tom sagi "Kobiety z ulicy Grodzkiej".Moim zdanie zdecydowanie lepszy niż tom pierwszy.Wciagajaca akcja,ciekawe wątki miłosne ciekawe czasy w jakich sie akcja rozgrywa.Co bedzie dalej?

Zaczynamy od przygód Wiktorii, która to wyrusza do Paryża w poszukiwaniu ukochanego Filipa, który to bez słowa czmychnął do Francji.
W Paryżu najpierw sama nie może się odnaleźć, potem nie może znaleźć Filipa a na koniec znajduje przyjaciółkę, taką na całe życie, Ivone.
Od zachodzącego na czerwono słońca powietrze nabrało koloru starego złota. Ciemniejąca na tle nieba katedra Notre Dame po drugiej stronie rzeki wyglądała w tym świetle niczym widoczek malowany akwarelą....
Postanowiła jednak wrócić do Krakowa na Grodzką aby interes nie podupadł, okazuje się że jest w ciąży i rodzi w bólach i trwodze piękną dziewczynkę, Matyldę.
Pojawia się niespodziewanie kolejny adorator wdzięku Wiktorii i dziewczyna powoli zaczyna wierzyć że klątwa matki przestała działać.
W międzyczasie wybucha I wojna światowa, mężczyźni idą na wojnę, a kobiety muszą same zdobywać żywność i radzić sobie w pogmatwanym świecie.
Wiktoria wywozi na wieś Matyldę a sama próbuje odnaleźć się w nowej krakowskiej rzeczywistości.
Staje się coraz silniejsza ale także coraz bardziej zagubiona.
Wojna dobiega końca i niby kłopoty się kończą ale czy na pewno?
Autorka i jej proza bardzo przypadła mi do gustu, fajny język, książki czyta się szybko bo nie można oderwać się od ich kart.

Kolejny tom i dalszy ciąg historii Wiktorii.
Czytałam zachłannie, bo najpierw nie mogłam się doczekać, kiedy w końcu spotka tego swojego Filipa, a potem chciałam się koniecznie dowiedzieć jak się sytuacja potoczy.
I tak do końca książki czekałam na to rowiązanie, żeby znowu na sam koniec zorientować się, że muszę szybko sięgnąć po kolejny tom.
Niby nie jestem zaskoczona takim obrotem spraw (nie polecam czytania opisu na okładce!), ale pomimo tej przewidywalności czyta się bardzo przyjemnie.
Wiktoria we Francji odkrywa swoje nowe talenty i nawiązuje nowe przyjaźnie.
A wkrótce po jej powrocie do Krakowa wybucha pierwsza wojna światowa, która bardziej jest tylko tłem do jej perypetii losowych.
Na jakiś czas jestem zmuszona porzucić ul. Grodzką w Krakowie, żeby zatopić się w trochę innej historii, w tym samym mieście i podobnym czasie...
Na pewno jednak wrócę, żeby poznać los i Wiktorii i kolejnych kobiet. Mając jednak nadzieję, że nie wszystkie będą takie kryształowe i idealne jak ta bohaterka.

Kolejny tom i dalszy ciąg historii Wiktorii.
Niby nie jestem zaskoczona...

"Wiktoria" to 2 tom sagi o Kobietach z Ulicy Grodzkiej.
Z sobie tylko znanych przyczyn (naprawdę nie wiem czemu nie poczekałam, aż na stronie pojawi się 1 tom tylko kupiłam 2 i przeczytałam go zapominając o chronologii)
O ile prequel do tej sagi bardzo mi się podobał, tak ta część tak ciepłych uczuć we mnie nie wzbudziła.
Pomysł na fabułę ciekawy, znane już z prequelu miejsca (przynajmniej część) i przyjemny styl pisania autorki.Niestety nie byłam w stanie zaangażować się w losy Wiktorii czytając tą historię z zainteresowaniem, ale nie poświęcając jej tyle serca co historii Magdy.
Myślę, że winna temu jestem wyłącznie ja - nie sięgając po tom poprzedni nie mogłam chyba mieć pełnego obrazu na postać głównej bohaterki. Nie poznałam jej "od początku" przez co nie rozumiałam kierujących nią motywacji, czy podejmowanych decyzji. Nie byłam w stanie zrozumieć jej uporu "trwania w Filipie,bo choć dla mnie w tym tomie nieciekawy w poprzednim mógł być zupełnie inny, a ich wątek dostarczały teraz różnorakich emocji.
Mam nauczkę i lekcje do odrobienia na przyszłość: CHRONOLOGIA JEST PO COŚ 😅

"Wiktoria" to 2 tom sagi o Kobietach z Ulicy Grodzkiej.
Pomysł na fabułę ciekawy, znane już z prequelu...

Wciągnęłam się w kolejną serię. Bardzo zainteresowała mnie opowieść o kobietach z ulicy Grodzkiej. Drugi tom zdecydowanie jest lepszy od pierwszego. Książka kończy się w takim momencie, że zamierzam od razu przeczytać kolejny tom.

No cóż nie mój klimat, jak nie ma co do czytania to ewentualnie może być seria o kobietach z Grodzkiej, najlepsze jest to że żadne imie z okładki nie opisuje kobiety tylko jej matkę.

Lucyna Olejniczak Wiktoria Zobacz więcej