Pąki lodowych róż

Zbigniew Zborowski Wydawnictwo: Zysk i S-ka Cykl: Trzy odbicia w lustrze (tom 2) literatura piękna
Zysk i S-ka
literatura polska saga rodzinna literatura obyczajowa
Trzy odbicia w lustrze (tom 2)
literatura piękna
literatura polska saga rodzinna literatura obyczajowa

"Czasem najlepszy przyjaciel może okazać się wrogiem, a wróg najlepszym przyjacielem....Miłość, nienawiść czy przyjaźń to nie matematyka. A serce to nie sklepowa kasa". (str. 212)

Drugą część sagi rodzinnej oceniam trochę wyżej niż pierwszą. Obok starych bohaterów przeżywających kolejne dylematy, pojawiają się nowi ciekawie wykreowani. Tym razem jest to historia przodków...

Bardzo dobra kontynuacja chociaż czasy historyczne bardziej podobają mi się od współczesnych. Autor odkrywa przed nami pozostałe jeszcze z pierwszej części rodzinne, tragiczne i smutne tajemnice. I tylko odrobinkę rozczarowało mnie zakończenie, mimo iż zaskakujące. Trudno mi po prostu uwierzyć, że ktoś będący wyszkoloną maszyną do zabijania, pod wpływem jakiegoś impulsu,...

Dopiero się zorientowałam, że to druga część. Pierwszej nie czytałam, bez większego jest to znaczenia, bo nic mi tu nie brakowało. Po prostu przeczytam kiedy indziej.

Zdecydowanie najlepsza część książki dotyczy wspomnień Niny z obozu. Potem faktycznie dużo tych zbiegów okoliczności, ale do przełknięcia. Zakończenie trochę byle jakie, tak bym powiedziała.

Jednak...

Lata minęły Ania próbuje ułożyć sobie życie i dowiaduje się od babci Zosi, że nad rodziną wisi klątwa która daje jedno a odbiera drugie. Niestety niektóre sprawy w czasie wojny nie zostały zamknięte, czasem po latach trzeba zacierać ślady co nie wróży nic dobrego dla naszych bohaterów.
Bardzo ciekawa książka.

Kolejna część cyklu "Trzy odbicia w lustrze" jest równie dobra jak poprzednia. Czyta się rewelacyjnie. Dzieje losów rodziny Hryniewiczów wciąga tak, że czyta się z zapartym tchem. Zdecydowanie polecam!!!

Rodzinna saga, pełna wzruszeń. Bardzo ładnie napisana, aczkolwiek część współczesna, nie wciąga aż tak, jak część z przeszłości. Współcześni bohaterowie nie wywołują aż takich emocji. Bardzo dobrze się ją czyta w jesienny dzień.

Trudno tę książkę zakwalifikować rodzajowo- ni to historyczna saga rodzinna, ni to powieść obyczajowa, ni to thriller sensacyjny. Wszystkiego po trochu. Dobrze się czyta, chociaż pierwsza część, "Trzy odbicia w lustrze", bardziej mi się podobała. Początek syberyjski- przygnębiający, wstrząsający, potem- film sensacyjny, zakończenie- naciągane.

Dobrze się czyta do mniej więcej 300 strony. Potem jest coraz gorzej. Tak kiepskiego (infantylnego)zakończenia dawno nie czytałam. Z happy endem nie zawsze znaczy dobrze.

Mimo wszystko za 300 stron, dobry się należy.

Jak zwykle autor zaskakuje różnorodnością wątków. Wydawać by się mogło, że można się w tym gąszczu dat i bohaterów pogubić, ale nic bardziej mylnego. Jak najbardziej polecam.

wciągająca, godna polecenia, ciekawa

Dyskusje