Ci, którzy przeżyli

Okładka książki Ci, którzy przeżyli Ałbena Grabowska
Okładka książki Ci, którzy przeżyli
Ałbena Grabowska Wydawnictwo: Zwierciadło Cykl: Stulecie Winnych (tom 1) literatura piękna
Stulecie Winnych (tom 1)
Zwierciadło
2021-03-24
2014-09-10
9788381322096
literatura polska I wojna światowa

pierwsza cześć wspaniałej sagi, co ciekawe książka różni się od serialu TVP więc warto przeczytać

Przepiękna, trudno się oderwać od czytania. Historia rodziny, miłości, nienawiści i poświęcenia.

Tytuł od początku po wzruszający koniec bardzo interesujący. Jest niesamowicie klimatycznym oknem na świat zwykłych ludzi sprzed 110 lat.
"Zwyczajną" rodzinę Winnych nękają nie tylko proste problemy, ale i prawdziwe tragedie, przez co książka miejscami jest naprawdę przygnębiająca i trudna w odbiorze. Winni są symbolem ciągłej, pełnej dumy i odwagi walki o byt.

Bardzo dużo nieścisłości, szczególnie denerwują te historyczne. Następnych tomów nie doczytam.

Saga rodziny Winnych. Trochę ciekawsza od pierwszej częsci.

Saga rodziny Winnych. Trochę ciekawsza od pierwszej częsci.

Ciągle odkładałam przeczytanie tej serii, jednak ostatecznie zdecydowałam się na to, jako że bardzo spodobał mi się serial. Fakt, nie czułam napięcia podczas czytania, ponieważ już wiedziałam, jak potoczy się akcja, niemniej jednak fabuła jest naprawdę bardzo ciekawa, czuć klimat polskiej wsi, a bohaterowie są po prostu ludzcy, co czyni historię dość prawdopodobną. Mimo tego, że w książce pojawiają się pewne nieścisłości, czytało mi się ją bardzo przyjemnie i momentami czułam się jakbym słuchała opowieści babci. Z chęcią sięgnę po kolejną część.

Czytając książkę miałam przed oczami czasami przebitki scen z serialu. Historia ciekawa, czasami stare i nieużywane już słownictwo zwalniało moje tępo czytania i musiałam wracać do początku zdania. Z przyjemnością poznałam początki losów rodziny Winnych i jestem ciekawa ich zakończenia.

Po książkę sięgnęłam po obejrzeniu serialu. Czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Historia sama w sobie świetna, nie naciągana i nie podkoloryzowana. Jedyne co mnie smuci to to, że przez tak dużą liczbę bohaterów ciężko nam dobrze ich poznać i tym samym wczuć się w ich historie. Najbardziej jednak ubolewam nad wątkiem Ani i Pawła, który jest mam wrażenie bardzo okrojony (już bardziej rozbudowany jest w serialu, a liczyłam że właśnie książka dostarczy mi super rozwinięcia całego wątku). Szkoda, bo przy oglądaniu serialu łamało mi się serce, a podczas czytania książki nie czułam nic :(

Przeczytałam tę część w następstwie uprzedzającej książki ,,Początek" i ze śmiałością mogę stwierdzić, że utwór nabiera tempa i akcji. Wyłapałam parę drobnych niezgodności wiążących się z treścią owej poprzedniczki, jednak można przymknąć na to oko ;) . Barwna fabuła z pewnością to wynagradza. Bardzo ciekawie zostały przedstawione realne, historyczne postacie , takie jak Lilpop i jego rodzina. Muszę przyznać mimo ,iż czytam tę sagę z ogromnym zaciekawieniem oraz przyjemnością, póki co nie wywołała we mnie efektu, jaki wywołała u mnie ostatnio inna książka którą czytałam-, że nie jestem w stanie odłożyć książki na bok( nawet jeśli, to nadal myślami nie opuszczam losów książkowych bohaterów),przenoszę się w czasie i cały realny świat zatraca się w mojej wyobraźni do tego fikcyjnego, przeżywam wydarzenia wraz z bohaterami, -jak to bywa przy rewelacyjnych książkach. Może spowodowane jest to szybkim biegiem czasu, dużą liczbą postaci, przez co ciężko się tak przywiązać. Z niecierpliwoscią czekam na dalsze losy bohaterów, zwłaszcza mojej ulubienicy- Ani .

Bardzo płynnie snuje autorka swoją opowieść, piękne nam daje postacie zarówno kobiece jak i męskie, takie ludzkie i żywe. Babcia Bronka to pewnie nie tylko moja ulubienica. Tak się to czyta jakby się serial oglądało. Bardzo pięknie pokazany fragment naszej historii plus parę ciekawostek dla dociekliwych. Nie jest to może literatura wielka ale z całą pewnością piękna :)