Piekło odzyskane

Okładka książki Piekło odzyskane Grzegorz Majewski
Okładka książki Piekło odzyskane
Grzegorz Majewski Wydawnictwo: Erica Cykl: Niezłomni (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Niezłomni (tom 1)
Erica
2015-07-15
2015-07-15
Ziemie Odzyskane 1945 Wałcz Pomorze Zachodnie

Bardzo dobrze napisana. Ciekawa przygodowa książka i inteligentnie wplecionymi realiami powojennego "Dzikiego zachodu"

Kryminał w czasach powojennych, wszędzie kradną zabijają i osobista zemsta. Polecam

Akowiec próbuje znaleźć zdrajcę. Trop prowadzi na Ziemie Odzyskane, gdzie szaleje bezprawie, Ciekawy zarys książki, lecz brak pogłębienia postaci i tematu. Dziwny składak z tej książki 2/3 właściwa powieść 1/3 fragment nowej powieści autora. Mimo to ciekawie się czytało.

Poczytna, ale nie jest tak, że nie można się od niej oderwać. Bohaterowie czasem nazbyt papierowi, chociaż cel może mieć w tym to, że do końca nie wiadomo kto tu jest tak na prawdę zły. Ciężko w ogóle rozróżnić zło od dobra w scenerii upstrzonej krwią ludzi próbujących zacząć normalne życie na ziemiach odzyskanych. Bo nawet przemoc może spowszednieć, jeśli uszło się z życiem po wojnie, szkoda byłoby teraz zginąć przez wtrącanie się w okrutne praktyki szabrowników. Tylko czym się różni jedno zło od drugiego ? Niestety tylko nieliczni będą upierać się przy tym że zło wiele ma imion i nie ważne pod jaką jest postacią, trzeba je zwalczać. Losy takich właśnie osób mamy szansę prześledzić w książce. Są to ludzie z przeszłością, skrywający swoje prawdziwe intencje, a to właśnie one będą miały znaczący wpływ na starcie z teraźniejszością.

Można wiele mówić o lubianych przeze mnie gatunkach i tych raczej omijanych. Przyznam, że dopiero odkąd prowadzę bloga staram się poszerzać swoje literackie horyzonty o tematykę, po którą kiedyś bym nie sięgnęła. I kilka lat temu pewnie nie zainteresowałabym się książką Grzegorza Majewskiego, a co za tym idzie nie poznałabym reali powojennej Polski.
Autor książki jest dziennikarzem, a także wnukiem Żelisława Majewskiego, partyzanta AK, znanego pod pseudonimami "Żbik" i "Demon". Możemy zatem się domyślić dlaczego zainteresował się właśnie tym okresem historycznym w dziejach naszego kraju. Przyznam, że przed lekturą miałam obawy. Że większości nie zrozumiem, że zabraknie mi wiedzy na temat ustroju Polski, że to czego uczyłam się w liceum już dawno zostało zapomniane.
Okazało się jednak, że moje obawy były zbędne. Książka od pierwszych stron dostarcza nam silnych emocji i wrzuca w wir powojennego świata. Przyznam, że mnie, jako laikowi w tej kwestii, podobało się opisywanie tamtej rzeczywistości. Sprawnie połapałam się gdzie jest miejsce dla szabrowników, gdzie dla UB i jakimi prawami rządzi się świat. A raczej jak ogromne panuje bezprawie. Traumatyczne okazały się opisy brutalnych zachowań, które potraktowane zostały jako wydarzenia powszechne. Podejrzewam, że to był zamysł autora i jak najbardziej udało mu się przekazać jak bardzo dziki był ten "polski Dziki Zachód".
Co do bohaterów to przez dłuższy czas nie mogłam zrozumieć kto będzie grał pierwsze skrzypce w historii. Pojawiały się nowe postacie, które za chwilę znikały, zanim poznaliśmy ich charakter. Na szczęście po jakimś czasie zżyłam się z Żelisławem (bardzo miły gest, nawiązujący do dziadka autora). Niestety uważam, że pan Majewski mógł trochę więcej czasu poświęcić opisywaniu bohaterów, na pewno zyskaliby na tym więcej wyrazistości. Bo teraz, po zakończeniu historii, nie mogę określić, że komuś specjalnie kibicuję. A wszyscy książkoholicy potwierdzą, że oczekiwanie na kolejne tomy zazwyczaj wiążą się z obawami jak potoczą się losy naszych ulubieńców.
Jeżeli mogłabym jeszcze coś zasugerować, to brakowało mi trochę bardziej rozbudowanej postaci kobiecej. Wiem, że to raczej męski typ literatury, ale miejsce dla zaradnej pani mogłoby się znaleźć. Choć możliwe, że przemawia przeze mnie zainteresowanie jak ja bym odnalazła się w tych brutalnych warunkach.
Należy podkreślić, że książka Piekło odzyskane jest debiutem Grzegorza Majewskiego. I muszę przyznać, że to jest naprawdę dobry debiut, który osobę kompletnie niezainteresowaną tematem (mnie) potrafił zaciekawić i wciągnąć w fabułę. Przyznam, że trochę zaskoczyło mnie kiedy książka zakończyła się na jakiejś 250 stronie, a później pojawił się taki wstęp do kolejnej części. Wstęp, który zaostrzył mój apetyt na więcej, bo bardzo jestem ciekawa w którą stronę potoczy się ta historia.
Podsumowując, jestem zaskoczona, że naprawdę spodobała mi się ta książka. Momentami była trochę nużąca, bądź czułam, że wprowadzonych zostało zbyt wielu bohaterów, ale chwilę później akcja gnała do przodu, zaskakując mnie i wciągając w wir wydarzeń. Zdecydowanie jest to dobry debiut i teraz pozostaje mi tylko czekać na kolejne tomy cyklu.

Powieść Grzegorza Majewskiego przeczytałam w jeden dzień. Jest to wynik dobry, bo nie każdą książkę potrafię przeczytać w taki sposób. Musi być ona albo bardzo prosta w swojej konstrukcji (co jednak nie zawsze jest zadowalające),albo niezwykle wciągająca. Piekło odzyskane łączy obie te rzeczy. Doceniam i daję wielkiego plusa za wykorzystanie motywu "polskiego Dzikiego Zachodu". Bawi mnie to i ciekawi. Przyznaję, że nigdy wcześniej nie zastanawiałam się nad losami Pomorza Zachodniego po II wojnie światowej. Okazuje się, że kilometry lasów i rozsiane bezładnie wioski można wykorzystać jako krwawe i dzikie realia powieści sensacyjnej. Historia i polityka (wszak trzeba jakoś władzę na te tereny bezprawia wprowadzić) utrzymywały moją uwagę przez całą powieść. I choć nie można odmówić fabule spójności, odczuwałam niedobór tych historyczno-politycznych informacji. Czytelnik musi się raczej posiłkować własną wiedzą dotyczącą tamtych czasów, bo w powieści umieszczono najpotrzebniejsze minimum. Dzięki temu akcja płynie szybko, niezatrzymywana przez opisy, dygresje czy tłumaczenia. A jednak wydaje mi się, że poszerzenie warstwy informacyjnej w powieści wcale by książce nie zaszkodziło. No i właśnie - konstrukcja powieści jest stosunkowo prosta, schematyczna i pozbawiona świeżości. Przeczytałam ją, ale nie zapałałam do niej żadnym większym uczuciem. Nie dopingowałam bohaterom, nie rozmarzyłam się, nie miałam dreszczy i łomotania serca. Styl jest bardzo klasyczny, nie wymaga od czytelnika większej uwagi, nie zaskakuje. Akcja bawi i przyciąga uwagę, ale to lektura na raz. Przeczytać, zamknąć, odłożyć.

Pełna opinia: http://pannakac-pisze.blogspot.com/2015/11/pieko-odzyskane-grzegorz-majewski.html

Akcja powieści rozgrywa się tuż po drugiej wojnie światowej, na tzw. ziemiach odzyskanych, w czasach ciężkich i pełnych tragicznych wydarzeń. Zawiera sensacyjną fabułę z elementami odwołującymi się do prawdziwych postaci i zdarzeń, więc może zainteresować wiele osób ze starszego pokolenia, pamiętającego jeszcze tamten okres, a także potomków zdobywców polskiego dzikiego Zachodu umacniających władzę ludową w okolicach Wałcza i innych miejscowości.

Wśród bohaterów pojawiają się partyzanci nie zgadzający się z wizją komunistycznej Polski, pozornie dobry oficer ówczesnej bezpieki działający na dwa fronty, banda rabusiów gwałcąca i okradająca okolicznych mieszkańców. Tłem najważniejszych zdarzeń są lasy i odzyskane miasteczko, co tworzy oryginalny nastrój.

"Piekło odzyskane" może zaciekawić ze względu na kontekst historyczny i polityczny, jest jednak powieścią schematyczną, przypominającą popularną kiedyś serię z tygrysem, dlatego miłośnicy klasycznego stylu nie będą nią zachwyceni.
ZJ
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com

Z niecierpliwością czekam na drugi tom :) nic dodać- nic ująć!

Z niecierpliwością czekam na drugi tom :) nic dodać- nic ująć!

2032

Po zakończeniu II wojny światowej nie wszyscy pragnęli spokojnego życia.
Pomorze Zachodnie, wchodzące w skład Ziem Odzyskanych, nie bez powodu nazywano „polskim Dzikim Zachodem”. Panowało tam bezprawie, a rządził ten, kto szybciej sięgał po broń. Każdy dzień w nowej powojennej rzeczywistości mógł być dniem ostatnim. Gwałty, rabunki i morderstwa stanowiły codzienność w krainie pełnej radzieckich żołnierzy, ubeków, szabrowników i bandytów.
Czerwiec 1945 roku. Do Wałcza przybywa grupa leśników z zadaniem zagospodarowania lasów na poniemieckich terenach. Dla Żelisława Rosy i Adama Nowackiego ów obowiązek jest jedynie przykrywką. Szukający zemsty były partyzant oraz rozpracowujący wrogów nowego ustroju oficer Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego będą musieli stanąć po tej samej stronie w walce z nieprawością. Zwłaszcza że już pierwszego dnia pobytu na Pomorzu narażą się bandzie bezwzględnych szabrowników.

Czasy tuż po II Wojnie Światowej.
I dwoje ludzi, którzy muszą współpracować, choć nie darzą się nawet szeroko pojętą sympatią.
Czasy po zakończeniu wojny nie napawały optymizmem.
To była walka o przetrwanie, o lepsze jutro.
Autorowi udało się rewelacyjnie przedstawić tamte ponure czasy w sposób taki, że czytelnikowi nie sprawiało trudności odnalezienie się w tamtej rzeczywistości.

Wyważone wątki, multum postaci, wszystko przedstawione spójnie i logicznie.
Nie często czyta się debiut który sprawia, że czytelnik ma chęć na więcej.
Miejscami nużąca, w większości pasjonująca.
Dziękuję Wydawnictwu Erica za udostępnienie mi tej pozycji.

Po zakończeniu II wojny światowej nie wszyscy pragnęli spokojnego życia.

Lekka literatura w sam raz na wakacje. Oczywiście jeśli kogoś kręci tematyka około wojenna, tu: tuż po wojenna, czyli rzeczywistość raczkującej Władzy Ludowej na Ziemiach Odzyskanych - rabunki, morderstwa, zbiorowe gwałty, polowanie na "bandytów z AK" itp. Dobrze napisane, realistyczne i bez patosu, dobrze skonstruowane psychologicznie postacie. Książka wciąga, czyta się szybko i chce więcej. Na szczęście Wydawca poczęstował nas wyjątkowo dużą porcją zajawki kolejnej części cyklu, której obszerny fragment znajdziemy tuż za właściwą powieścią. Mamy wrażenie, że czytamy jakieś bonusowe opowiadanie, które niestety urywa się w najciekawszym momencie. Polecam głównie facetom, choć ja osobiście lubię taką literaturę.

• W bibliotece
  • Chcę przeczytać, nie posiadam
  • 2016
  • Powieści historyczne

Dodaj cytat z książki Piekło odzyskane